Skocz do zawartości

rafek11

Użytkownik
  • Postów

    22
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez rafek11

  1. Silikon już kupiony, a poza tym chcę przykleić 20cm kawałek pcv na bocznej szybie i zamknąć tą "wnękę" trzecim kawałkiem, żeby powstało coś w stylu komina o podstawie trójkąta.W nim schowam grzałkę i pionową część zasysu od narurowca. Taka konstrukcja bez silikonu chyba się nie utrzyma. Narka.
  2. Podbijam stary temat, bo tak na szybko nie mogłem znaleźć informacji. Kupiłem silikon akwarystyczny Soudala, żeby przykleić spienione pcv do tylnej ściany akwarium. Myślałem, że dzisiaj przykleję tło i urządzę wnętrze, a jutro przeniosę ryby razem z wodą ze starego akwa. Niestety na etykiecie napisali, że cyt.:"Zbiornik napełniać wodą dopiero po całkowitym utwardzeniu silikonu-po minimum 4 dniach.Szybkość utwardzania: 1,5mm/dobę." A teraz pytania: 1.Jak szybko będę mógł wpuścić ryby po przyklejeniu tła? Bardziej mi chodzi o to czy nieutwardzony do końca silikon nie uwolni do wody jakiś szkodliwych substancji niż o to, że tło się odklei, bo spoina będzie przecież cieniutka. 2.Jak lepiej przykleić tło-punktowo, czy lepiej szczelnym paskiem po obwodzie, żeby woda nie stała między tłem a szybą? Narka
  3. Zobacz jeszcze na www.instalator-bytom.pl. Kupowałem tam zawory kulowe pcv i było najtaniej. Narka
  4. Jeszcze jedno pytanko. Ile wody na oko przejdzie przez fbf-a a ile przez bypas? Oczywiście nie chodzi mi o litry a o procenty.
  5. Czy ktoś z Was używał zaworów i złączek pcv firmy GSP? Są bardzo podobne do NIBCO, ale dużo tańsze, bo trafiłem na wyprzedaż. Nie wiem jednak jak z trwałością i szczelnością np. zaworów. Jak każdy boję się powodzi w domu, ale jak by były dobrej jakości to szkoda przepłacać. Narka
  6. A może by tak rozdzielić wyloty i jeden zrobić po tej samej stronie co zasys i skierować w górę a drugi po przeciwległej skierować w dół. Wyjdzie trochę więcej rurek, ale opory nie powinny wzrosnąć, no i odpadają dodatkowe ustrojstwa wewnątrz akwarium. Może ktoś tak ma zrobione?
  7. Witam, Chodzi mi o wylot wody z narurowca. Chciałbym zrobić zasys i wylot po tej samej stronie zbiornika tak jak na rys. i ze względów wizualnych (łatwiej zamaskować jedną stronę akwa) i kosztowych (mniej rur, mniejsze opory). Chcę też skierować wylot lekko do góry, żeby poruszać taflę wody, co przy wylocie po przeciwnej stronie akwa jest niemożliwe. Wszystkie kamole umieszczę przy tylnej szybie. Czy przy dł. 160cm cyrkulacja będzie o.k. w takim układzie.
  8. Dzieki za poprawkę. Rysowałem na szybko i nie zauważyłem błędu.
  9. Woda jest ze studni, więc chloru nie posiada.
  10. Dlaczego za fbf-ami? W zdecydowanej większości filtracji narurowej opisanej na forum podmiana jest za pompą. Na początku, zanim wgłębiłem się w temat, chciałem podmianę dać na początku systemu, żeby oszczędzać wkłady w mechanikach i zrzut wody z syfem załatwić grawitacyjnie. No, ale praktykiem nie jestem i biorę pod uwagę rady ludzi, u których takie systemy działają.
  11. Witam, Korpus 5'' daję, bo go mam i w wielu wątkach zalecano dodatkowy korpus na alternatywne media. Narka
  12. Podbijam wątek. Trochę zmodyfikowałem wymiary standardowej 450-tki na 160x60x50h czyli 480L brutto, większa pow.dna jest wskazana dla trofci. Szklarz sklei mi zbiornik za 420zł ze szkła 10mm. Myślę, że cena jest dobra. Poczytałem trochę i obmyśliłem schemat filtracji: Zasys wody -2 równoległe korpusy 10'' z wkładami sznurkowymi 50 mikronów -pompa co 25-40 -spust wody do kanalizy i dopływ świeżej wody do podmiany -korpus 5'' z gąbką lub grysem koralowym (zależy co będzie bardziej potrzebne) - 2 równoległe fbf-y w korpusach 10'' -wylew wody do akwa. Ma to być jedyny system filtracji mech. i biol. dla 16 dorosłych chipimbi + 6 młodych ok.6cm dł, (wiadomo, że coś jeszcze przybędzie). Teraz pytania. -Czy system wydoli? -Czy zawory dawać przed i za trójnikami, czy lepiej przed i za każdym korpusem? -Czy zasys i wylew dać z rur 1'' i zredukować za trójnikami na 3/4'', czy się nie pitolić i całość dać z 3/4''? narka
  13. Chodziło mi o to co przed pompą co za i jak połączone. -- Znalazłem Twój wątek. Zaczynam czytać.
  14. Nabe, możesz przedstawić schemat swojego narurowca z fbf-em i jakieś fotki, albo zapodać link do postu gdzie jest opisany? Jak zacząłem czytać posty o narurowcach, to skomplikowanie większości konstrukcji zaczęło mnie do nich zniechęcać. Gdzieś jednak znalazłem, że Ty masz tylko 3 korpusy i to z gąbkami zamiast sznurków. To by mi odpowiadało. Jakich gąbek Używasz tych gęstych czy tych porowatych? I jakie pompy obiegowe Polecasz? Narka
  15. Nightdream, jakie przekroje kantówek dobrałeś, z jakiego drewna i jak to u Ciebie wygląda (chodzi o projekt)?
  16. Możesz wrzucić jakąś fotkę Twojego stelaża? Chodzi mi o dodatkowe wzmocnienia. Ja zaplanowałem prostopadłościan z poprzeczkami w centralnej części na każdym boku i nic więcej. Jakbyś mógł napisać jeszcze jak mocowałeś płyty i co ile wierciłeś otwory na wkręty czy śruby byłbym wdzięczny.
  17. Witam, Z racji przeprowadzki trofci z 300l do 460l muszę zmienić szafkę i pokrywę. Szafki typowej nie chcę. Szafkę zaprojektowaną przeze mnie z drewna i płyt mdf stolarz wycenił na 1600 zł (zdzierca), więc pomyślałem o stelażu metalowym obudowanym płytami. Zrobiłem wyceny stelażu 150cmx60cmx70cm(h) z profili 3x3cm-2mm grubości 250zł i 2x3cm-2mm grubości 215zł. Myślicie, że ten "słabszy" będzie wystarczający? Nie chodzi o te 35zł tylko ciężar kontrukcji, którą będę musiał wozić osobówką i nosić własnoręcznie. W internecie znalazłem mnóstwo opisów stelaży do zbiorników ponad 1000l, ale do mniejszych nie znalazłem nic. Narka.
  18. Witam, Chyba spróbuję z korpusem 10" i atmanem 203. Jak nie wypali to kupię drugi kubełek lub pompę CO.Tylko jak go podłączyć? Na początku systemu, żeby dmuchał czy na końcu, żeby ssał? Narka
  19. Dzięki za niezłe fotki. Pojemnik to nie problem, bo korpus 10'' mażna kupić poniżej 40zł, ale z tego co wyczytałem to mój Atman tego nie ruszy. Trzebaby kupić pompę c.o., a to już tworzenie systemu z całkiem nowych elementów i moje nieużytki nadal będą leżały odłogiem. Narka
  20. Witam ponownie. Dzięki za odzew. Nie miałem na celu budowania nowego systemu filtracji tylko wykorzystanie posiadanych elementów, które leżą nieużywane. W 300L mam kubeł i T-head, które są wystarczające, ale planuję przeprowadzkę do 450L i przydałoby się coś dodatkowego. Na wylocie z Atmana z gąbką chciałem podpiąć FBF-a, który miałby być schowany pod akwarium. Z tego co czytam w waszych postach, to mój plan nie wypali i trzeba będzie pokombinować inaczej. Narka.
  21. Witam, Jestem tu zupełnie nowy, bo hoduję tropheusy i moje miejsce jest na forach tanganickich. Przyciągnęły mnie tutaj informacje na temat filtra FBF, których tam nie znalazłem. Mam wolny 5'' korpus filtra narurowego i atmana 203. Chciałbym zapytać czy taki korpus się nada na FBF-a (w większości wątków wykorzystano korpusy 10'') i czy atmana mam dać na początku czy na końcu zestawu? Narka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.