Skocz do zawartości

Drobny piasek kwarcowy - probelm !


piczman

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Witam wszystkich.


Wracam do tematu. Także mam problem z drobnym piachem. Kupiłem piach kwarcowy reklamowany przez sprzedawcę jako "piach o frakcji 0 idealny dla pyszczaków". Baniak 240 l wystartowałem równo 20 dni temu. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z piachem w akwarium dlatego też nie wiem czy wygląd mojego akwarium na tym etapie jest "normalny" (po wypowiedziach kolegów sądzę że nie).


Używam filtrów: zewnętrzny JBL CrystalProfi e1501 (ceramika) oraz wewnętrzny (mechanik) FERPLAST Blumodular 3


Tak naprawdę tym zbiornikiem wracam do akwarystyki po prawie 10 latach. Zdaje sobie sprawę że piach jest drobny i delikatnie "rusza sie po zbiorniku" ale to do końca nie tłumaczy moim zdaniem "mgły" która mam. Modyfikowałem już ustawienia filtrów, mechanika przykręciłem do minimum przepływu i dalej to samo. Za akwa mam przyklejoną zwykła czarna fototapetę i zastanawiam się czy to nie to, może to po prostu jakieś złudzenie, efekt oświetlenia...? Może nadal mi akwa dojrzewa?


Efekt zawsze ten sam, bez znaczenia czy działa tylko jeden filtr czy obydwa, czy odkręcę przepływ maksymalnie czy go zmniejszę w mechaniku.


Z obserwacji samego podłoża przy działaniu wszystkich filtrów nie wydaje mi się żeby jakos specjalnie działanie filtra podrywało piasek do góry.


Nie wiem czy wymiana piachu na grubszą frakcję pozbawi mnie tego problemu bo jak napisałem nigdy piasku w akwarium wcześniej nie posiadałem.

post-12234-14695713255978_thumb.jpg

post-12234-14695713256391_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do startu użyłem JBL FilterStart, woda jest taka samo mętna od samego początku (przynajmniej tak mi się wydaje). Co do płukania to oczywiście pewnie zawsze można zrobić coś lepiej ale myślę że piach był wypłukany bardzo dobrze, na wszelki wypadek także go wygotowałem.


Nawet jeżeli zmętnienie było by wywołane złym płukaniem to po 20 dniach młócenia wody dwoma filtrami jakaś poprawa powinna być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym piaskiem jeszcze nikt nie wygrał,on się po prostu nie nadaje.Wyłącz filtry na godzinkę lub trochę dłużej i zobacz czy mgiełka opadnie,a najlepiej wywal ten pył i kup zwykły piach.Proponowałbym też dokładne wypłukanie filtrów,bo tego pyłu nie zatrzyma żaden prefiltr,i do nowej,czystej wody sporo mogą Ci wydmuchać z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem właśnie po przeprowadzce do 240l, wcześniej miałem gres teraz przeszedłem na piach kwarcowy 0,2-1mm. U mnie taka mgła utrzymywała się około 2 tygodni po czym wszystko się wyklarowało. Teraz mimo że ryby dosć ostro kopią, piach nie unosi się w wodzi. Nie wiem tylko jak będzie się zachowywał podczas odmulania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli brak piachu ;).

Włóż do filtra kilka warstw waty perlonowej. Jak zamieszasz piach ręką to od razu opada czy się unosi dłuższy czas?



Wrzuciłem 2 dni temu Aqua Szuta 750 z watą z mniejszego baniaka i chodził przez 24h razem z drugim mechanikiem i zewnętrznym. Fakt, AquaSzut sie do takiego baniaka nie nadaje bo sama pow. filtrująca jest nie za wielka ale różnicy nie było żadnej.


Sugerujesz wrzucić watę do mechanika czy zewnętrznego?


Po zamieszaniu ręką piach unosi się tylko moment.


A kupiłem dokładnie to: http://allegro.pl/piasek-bialy-kwarcowy-frakcja-0-promoc-i2197776540.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.