Jump to content

Pierwsze Malawi 240l, potrzebne rady


Aspat

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Wkrótce będe szczęśliwym posiadaczem baniaka Malawii o litrażu 240. Nie bedzie to moje pierwsze akwarium(zacząłem w wieku 8 lat z molinezjami:) , aktualnie posiadam 112l z pielęgnicami niebieskołuskimi) , ale pod względem trudności i doświadczenia potrzebnego do poprawnego prowadzenia akwarium można powiedzieć, że będzie to moje pierwsze. :)


Wiem, że takich tematów są tu setki, ale zbieram na to pieniądze od 4 lat i chciałbym aby wszystko było jak należy. Mam więc kilka pytań:

Zbiornik ma mieć wymiary 120x40x50, robiony na zamówienie u znajomego szklarza(moge liczyć na mały rabacik:D ) i tu pojawia sie moje pierwsze pytanie...

Wiele czytałem na ten temat. O tym, że pyszczaki potrzebują dużą powierzchnię dna aniżeli ważna jest dla nich wysokość i chciałbym się poradzić czy nie lepszy byłby zbiornik np. 120x50x40??? Czy też to nie gra aż takiej roli? Chciałbym odrazu nadmienić, że interesują mnie pysie dość mało agresywne. Mają przecież cieszyć oko swoim dostojnym wyglądem, a nie ciągłymi sprzeczkami. I tak oto dotarłem do kolejnego pytanie, odnośnie obsady. Jakie gatunki dobrze komponowałyby się przy jasnym piasku kwarcowym i ciemnych skałkach serpentynitu???


Teraz oświetlenie.

Pytanie wynika głownie z mojego lenistwa (przeczytałem w ostatnim czasie tyle postów, że nie powiem co mi sie chcena widok kolejnych...), chciałbym, aby wypowiedział sie ktoś kto ma podobne upodobania wizualne do moich. Jakie oświetlenie zastosować, aby akwarium nie było nad zbyt prześwietlone??? Lubie przyciemniony klimat, ale nie aż taki żebym rybek nie widział:D


Mam zamiar zakupić JBL e900(na lepszy mnie nie stać, mam ograniczone fundusze - na filtr zewnętrzny 250-350zł). Czytałem, ze podobno standardowe wyposażenie filtra nie jest dobre i ze lepiej dokupić bio-ceramikę i napchać nią cały sprzęt. czy to prawda???


Ale sie rozpisałem...:) Przepraszam za literówki, czekam na odpowiedzi. Wszelka pomoc mile widziana.

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik 120x50x40 zdecydowanie lepszy.

Obsada to standard - saulosi, maingano, yellow - lecz nie licz na to że będą to ryby tak dostojne jak dyskowce - walki będą choć może nie tak "krwawe" jak przy agresywniejszej mbunie - nie ma spokojnej mbuny - jest mniej agresywna.

Co do filtracji - wiem że dużo osób chwaliło chińskie kubełki - może rozejrzyj się za czymś takim - będzie taniej i prawie zostanie na jakiś przyzwoity filtr wewnętrzny.

Oświetlenie - nie mam pojęcia jaki masz gust ale jeżeli nie lubisz zbyt jasnego zbiornika bo IMO 18W starczy - u mnie przez większość dnia świeci 18W i jest spoko - dopiero jak wracam z pracy włącza się cala iluminacja :)

Link to comment
Share on other sites

Ad1. Ja ze względów estetycznych wziąłbym szkło o h=40cz i większej podstawie dna na wysokiej szafce ;-)


Ad2. Jeżeli chcesz mieć mało agresywne i fajne pyśki to polecam obsadę:


  • Labidochromis caeruleus sp. yellow + Maylandia estherae red red

  • Pseudotropheus Saulosi + Maylandia estherae red red

Ad3. Wolny wybór...


Ad4. Ostatnio wiele osób jest bardzo zadowolona z filtrów sunsun, a do twojego zbiornika można wstawić HW-303A i zaoszczędzisz na tym sporo kasiorki ;) Możesz wypełnić ceramiką prawie na full + gąbka (powinno wystarczyć).


A jakie masz parametry wody, którą zamierzasz napełnić baniak ?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze chciałbym wszystkim podziękować za tak szybkie odpowiedzi.


Stało się, przedzwoniłem do szklarza, akwa 120x50x40 bedzie gotowe w przeciągu tygodnia. Na większy zbiornik nie mogę sobie pozwolić, bo akwarium bedzie stało na piętrze, a nie na parterze. (Nawet te 60l może zrobić dużo...)

Sprawę obsady i oświetlenia uważam za zamkniętą, choć dalsza pomoc jest mile widziana.


bikebog, nie wiem jakie mam parametry wody, bawiłem sie testami około rok temu. Wtedy woda była na optymalnym poziomie, patrząc na standardowe wyniki testów w internecie, a poza tym moje niebieskołuskie sie nie skarżyły:)


O tych filtrach to poczytam jeszcze na forum. Nadal mam czas na zmianę aczkolwiek nastawiłem sie już na JBL. No ale jeżeli mówicie że inny jest lepszy, to sie jeszcze zastanowię. W końcu to nie dla mnie bedzie filtrował środowisko życia, hehe.


Perez666, przez 4 dni płuczę 50kg piasku kwarcowego(oczywiście chcę włożyć tylko 20kg, a pozostałe gdzieś schować, na przyszłościową podmianę).

Jeżeli bedzie trzeba to zmienię na zwykły budowlany. I mam tu pytanko - czy mógłbym połączyć piasek kwarcowy i budowlany w stosunku 1/1, nie robi to jakiegoś problemu??? Nie chciałbym mieć zmarnowanych tych 4 dni czyszczenia go.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście możesz wymieszać piaski,przynajmniej ten biały nie będzie tak "gryzł" w oczy :D

20kg to zdecydowanie za mało,40-50kg będzie optymalne na te szkło.


JBL to bardzo dobra firma,robią świetne filtry.Osobiście uważam tylko Eheim'y za lepsze.Śmiało możesz zakupić tego JBL'a ;)

Link to comment
Share on other sites

No to spoko, WIELKIE dzięki. Teraz pozostało mi tylko czekać na akwa, a sprzęt pojawi sie u mnie na dniach.

Co do piasku - użyję poprostu całości, troche sie wymyło przez to czyszczenie, ale 40 kilo nadal jest.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
    • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
    • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
    • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
    • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
    • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
    • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
    • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
    • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
    • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.