Skocz do zawartości

dobór filtracji


Kuszmeno

Rekomendowane odpowiedzi

oki, jak znajdę dłuższą chwilkę to postaram się to rozrysować tylko że nie posiadam żadnego sensownego programu graficznego oprócz standardowego painta :) coś tam z pewnością maznę


edit: Coś tam maznąłem, czy zawór przed korpusem nr 3 jest konieczny ? i czy za korpusami nr 1 i 2 czyli za dwoma pierwszymi mechanikami ?

sorry za ten rysunek...


Proszę nie pisać posta pod postem.Służy do tego opcja "edytuj".Perez666

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to:

- bez sensu są dwa korpusy przed i jeden za pompą - jak dla mnie powinno być odwrotnie czyli prefiltr pojedynczy przed pompą i filtracja właściwa za

- zawór tuż przed samym fbfem jest zbędny - możesz sterować ciśnieniem na bypasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowy obieg przy fbf-ie ma służyć do regulacji ciśnienia, stosując jeden zawór na bypassie przy całkowicie odkręconym zaworze nie ma możliwości aż tak dokładnej regulacji, zawór przed fbf-em daję nam tą możliwość gdyż wtedy prawie do zera możemy zmniejszyć obieg przez korpus, z jednym zaworem na bypassie takiej możliwości nie ma chyba że coś źle rozumuje to mnie poprawcie, a ostatnim zaworem już za obiegiem zamykam cały obieg dlatego ustawiłem go już za bypassem, co do mechaników przed to wcześniej kolega wspomniał że u niego działa filtracja właśnie w ten sposób czyli 2 korpusy przed pompą i fbf za i bardzo to chwalił, niestety sugeruję się jedynie waszymi opiniami i tym co wyczytam w necie gdyż stosuję tą metodę filtracje po raz pierwszy. Nadal nie rozumiem dlaczego schemat z fbf-em nie będzie działać ?


Wszystko jest jeszcze w trakcie przygotowań, część rzeczy pokupione ale to wszystko jest jeszcze "elastyczne". Dlatego mile widziane wasze sugestie i spostrzeżenia, bo jak już zacznę to sklejać to będzie pies pogrzebany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FBF będzie działać. Zostaw zawór na bypass'ie (tak jak jest) dodatkowo przed FBF'em(tak jak jest) i przesuń ostatni zawór zaraz za FBF'a. Cały obieg zamkniesz dwoma zaworami, a dodatkowo będziesz mógł bezproblemowo, w razie potrzeby odłączyć korpus z piaskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zastosowania korpusu zaraz za pompą to zamysł był taki aby w przyszłości można było umieścić tam ewentualnie w razie potrzeby wkład biologiczny. Stosując 2 korpusy równolegle za pompą takie rozwiązanie już raczej nie wypali, sądzicię że to złe rozwiązanie ? Wybiegam trochę do przodu ale zastanawiam się jak ruszacie z tą filtracją, chodzi mi o sam start, pompa sama wodę zassię czy trzeba jej jakoś pomóc ? Bo tak czy siak trzeba ją pewnie zalać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzicie że ten schemat jest zły ? pierwotny system miał składać się z dwóch filtrów mechanicznych przed pompą i fbf-em za pompą. U "Nabe" bardzo ładnie to działało dlatego chciałem podobnie zrobić u siebie tylko że ja chciałem wstawić na wszelki wypadek dodatkowy korpus który na chwilę obecną będzie pełnił rolę mechanika a z czasem to się zobaczy, wszystko wyjdzie w praniu. Miedzy innymi dlatego układ z dwoma filtrami za pompą nie bardzo by mi tu pasował. Pozostaje albo zostawić wszystko tak jak jest albo ustawić wszystko szeregowo z jednym korpusem przed pompą. Co o tym sądzicie, jak z tego wyjść ?


edit :

czy ktoś posiada pompę leszno ? ponoć to jest to samo co grundfos, są też wersje z 7-stopniową regulacją gdzie pobór mocy to 9-35W. Wydajność takiej pompy - do 3 m3/h, na dniach zaczynam to wszystko składać ale będzie kombinacji co niemiara bo miejsca niby jest aż nadto tylko nie mając w planach tego systemu filtracji podest został nico inaczej przygotowany ale jestem dobrej myśli. Wszystko to puszczam na PP 25, zastanawiam się tylko czy przy każdym wejściu i wyjściu na korpus dawać śrubunki, zawsze to jakieś zabezpieczenie gdyby tfu tfu coś złego się działo. Z drugiej strony to zabiera mi cenne miejsce, niby te pare cm ale w moim przypadku to już sporo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wody nie zassie - trzeba pierwszy raz pompę zalać albo zrobić tak jak ja czyli włożyć w baniak dodatkową malutką pompkę wspomagającą pompę główną.

Albo po prostu podłączyć wężem pod kran od zadniej strony i zalać instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kuszmeno i jak stoisz z tematem filtra? Przyznam szczerze, że temat również mnie zainteresował, bo wlaśnie dobieram filtrację do swojego baniaka, który ma podobne rozmiary. Mam prośbę, gdy ukończysz budowę filtra mógłbyś powrzucać jakieś fotki i opis co i jak zrobiłeś, jakieś porady na co zwracać uwagę przy budowie? Móglbyś też napisać jakich materiałów używałeś i gdzie je kupowałeś, jeśli na necie to prawdopodobnie skorzystam z tych samych. Byłoby to dla mnie bardzo pomocne :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, z miłą chęcią pomogę jak tylko będę mógł. A obecnie jestem przed składaniem wszystkiego, praktycznie wszystko co potrzebne już mam, kończę jeszcze przerabianie korpusu pod fbf i myślę że po weekendzie powoli zacznę to składać do kupy, fotek póki co nie robiłem żadnych ale jak to wszystko stanie na nogach to postaram się coś tam cyknąć. Co do materiałów to korpusy kupowałem na necie, link masz w temacie a resztę w hydraulicznym z racji że mam znajomego który się tym zajmuje więc zawsze parę zł było taniej. Dam znać jak będę z tym wszystkim nieco dalej, a jak coś to śmiało na prv, co wiem to podpowiem :) chociaż ja wszystko podpytuję Nabe :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.