Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Podchodzę emocjonalnie bo już raz wtopiłem z piaskiem i nie chcę drugi raz wtopić. Teraz podstawowe pytanie jak przeprowadzić wymianę piasku? Muszę wyssać ok 40kg obecnego piasku. Pewnie pójdzie z tym z połowa wody z akwa. Czy nie zaburzy to równowagi biologicznej? Co z rybkami i bakteriami we filtrze - wytrzymią to? Jak najsprawniej będzie przeprowadzić taką wymianę piasku?

Opublikowano

O kurcze! To poważna ingerencja! Mam nadzieję, że uda mi się po prostu zassać wężem i wyciągnąć w ten sposób piasek. Zejdzie przy tym sporo wody ale mam nadzieję nie więcej niż połowa akwarium. Chciałbym to zrobić bez wyciągania rybek z akwarium.


1. Czy dodanie nowego piasku może źle wpłynąć na rybki poprzez zmianę np. parametrów?

2. Czy piasek Kreisel ma różne granulacje? Która będzie lepsza? Ja spotkałem dwa różne opakowania:

a) pomarańczowy z granulacją 0,8-1,2mm

B) niebieski z granulacją 1mm

post-10243-14695712827991_thumb.jpg

post-10243-14695712828366_thumb.jpeg

Opublikowano

a majtki Ci nie farbują ?


Sorry, ale wszystkie propozycje na forum traktuj jako sugestie. Tylko Ty możesz stwierdzić że to napewno piasek Tobie pyli. Jeśli tak, to niezastanawiałbym się nad wymianą. Filtry jeśli chodzą, to pociągną biologie. Ewentualnie jakieś drobne wachnięcie parametrów stwierdzisz i to wszystko.


Jak sprawdzić czy to napewno piasek? Wyłącz filtry na pewien czas - Lub chociażby wszystkie mechaniki i cyrkulatory.

Opublikowano

Jestem prawie pewien, że to piasek. Jak zacznę trochę mieszać w akwarium woda jest strasznie biała i utrzymuję się mętna przez kilka dni. A jak poruszam tylko trochę piaskiem to setki drobinek unosi się w akwarium i długo faluje. Nawet przy nieingerowaniu w zbiornik te drobinki pływają w toni - wygląda to jakby mikroskopijne pęcherzyki powietrza a jednak są to drobinki piasku.

Opublikowano
Zejdzie przy tym sporo wody ale mam nadzieję nie więcej niż połowa akwarium.

Przecież to co odessasz razem z piachem możesz ponownie wlewać do akwa, byleby odstane żeby nie wlać pyłu :|

Opublikowano

Heh.. jak nie masz do czego przelać wody, to zasysaj wężem piach do wiadra i po kłppocie. Uzupelnisz brak wody na 2-3 razy i już. Rybom nic się nie stanie jak popływają 1 dzień w połowie objętości.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Operacja wymiany piasku przeprowadzona pomyślnie. Odessałem w sumie 12 wiader piasku z wodą - do zera. Dolałem odstanej wody na 2 raty. Dodatkowo wymieniłem kamienie. Największy problem z jakim się spotkałem to wypychający do góry styropian. Rybki wpływały pod niego. Ale w końcu wszystko zakończyło się sukcesem (poza ustawieniami kamieni które znowu będę przestawiał).

Oprócz tego, chyba skusze się na wymianę wewnętrznego At-203 na kubełek Hw-303. Głowica robi spory ruch wody, rozdmuchuje mi wszystkie nieczystości, sama gąbka zbiera kiepsko a rybki zamiast ładnie pływać rozprostowane po całym akwarium (jak u znajomego) pływają spłaszczone pod prąd wody cały czas przez co są mniej atrakcyjne. Najwyżej będę co tydzień odsysał odchody :) A do kubełka mógłbym włożyć Zeolit który wyklarowałby mi wodę - z obecnej nie jestem zadowolony. Może skuszę się na Barracude lub Purigen.


Co myślicie o rezygnacji z głowicy na rzecz kubełka?

Opublikowano

Narurowiec z braku czasu póki co nie wchodzi w grę. Pozostaje teraz tylko pytanie: Czy 2 kubełki + ewentualnie cyrkulator dają radę? Jakoś ta głowica strasznie mnie odpycha! Żeby jeszcze ładnie zbierała...No i nie podoba mi się, że daje taki płaski mocny strumień.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.