Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam akwarium 375l z filtrami: Eheim 2228 i głowicą Atman 203. Czy to możliwe aby gąbka tej głowicy nie zbierała brudu? Obecnie gąbka znajduje się w lewym tylnim rogu i wylot dmucha na przednią szybę. Wlot z kubełka w prawym tylnim rogu, wylot w prawym tylnim rogu dmucha po tylniej szybie w stronę gąbki Atmana. Problem jest taki, że gąbka nie zbiera nawet śmieci lecących prosto na nią! Syfek otrze się o gąbkę, odbije a nie zostanie złapany. Czy to jest normalne? Głowica robi duży ruch wody, rozdmuchuje wszystkie śmieci natomiast nie zbiera ich. W wodze cały czas unosi się brud, poza tym woda jest ciągle mętno-biała. Już nie mam siły do tego! Macie jakieś pomysły jak poprawić cyrkulację tak by gąbka zbierała syf? Poniżej zdjęcie mojego akwarium dla wyobrażenia sobie sprawy:

http://galeria.klub-malawi.pl/details.php?image_id=10558

Opublikowano

W oryginalnej rurce która była z gąbka nr 5 nie dorabiałem dziur ale każdą z nich rozwierciłem tak, że jest 2-3 razy większa. Ale rurkę mam tylko do tej dużej gąbki z Atmana, która w ogóle się nie sprawdza. To co ewentualnie wciągnie to wypuści. Chyba, że złapie jakieś bardzo duże syfki (takie "białe gluty" które robią się po czyszczeniu np. przylepców i cały czas są w akwarium). Na gęstej gąbce która wg mnie jest lepsza mam ten oryginalny mały koszyczek który był z głowicą.


A co z mętnością wody - dlaczego jest taka...biała mgiełka której nie mogę się pozbyć?

Opublikowano

nie znam Twojego zbiornika, przyczyn może byc kilka:


- zbyt drobny piach w podłozu - duża cyrkulacja powoduje ciągłe unoszenie pyłu.

- źle ustawiona cyrkulacja. W swoim akwarium usunąłem jeden cyrkulator o wydajności 1000 l/h. I jak ręką odjął. Okazało się, że zakłócała mi przepływ laminarny. Strumienie się wzajemnie znosiły, mijały, wirowały - zamiast sobie pomagać. Odłaczenie tej jednej pompy znacząco poprawiło jakość optyczną wody.

- za gruba gąbka (niewłaściwa poprawnie brzmi)- nie zbiera. U mnie kolejnym krokiem była zamiana gąbki ze zbyt drobnej na większą... A u Ciebie może być sytuacja odwrotna.

Opublikowano

Granulację piasku mam 0,8-1,2mm ale faktycznie wydaje mi się, że mętność wody może być spowodowana pyłem z piasku. Kiedy zamieszam lekko piaskiem woda robi się od razu bardziej biała i bardzo powoli i długo wraca do normy. Pytanie tylko czy czekać aż się wypłucze w końcu piasek czy kupić inny - szkoda mi go, zrobiłem błąd kupując niby piasek Malawi na Allegro i zapłaciłem 100zł za całość! Co do cyrkulacji to powinna być ok bo woda przynajmniej na oko krąży dookoła akwarium a jednak jest problem ze zbieraniem przez gąbkę...

Opublikowano
Granulację piasku mam 0,8-1,2mm ale faktycznie wydaje mi się, że mętność wody może być spowodowana pyłem z piasku. Kiedy zamieszam lekko piaskiem woda robi się od razu bardziej biała i bardzo powoli i długo wraca do normy. Pytanie tylko czy czekać aż się wypłucze w końcu piasek czy kupić inny - szkoda mi go, zrobiłem błąd kupując niby piasek Malawi na Allegro i zapłaciłem 100zł za całość! Co do cyrkulacji to powinna być ok bo woda przynajmniej na oko krąży dookoła akwarium a jednak jest problem ze zbieraniem przez gąbkę...


Ja piasek zakupiłem z allgro - z żywca w 2kg workach, sprzedawca zapewniał ,że jest wypłukany itd.

Jednakże przed usadzeniem go w akwarium , każdą partię płukałem w misce, i w woda z takiego płukania była bardzo mętna i nawet z pianką .... dodałem go do akwarium, po bardzo dokładnym wypłukaniu, kiedy to nie robił już mgiełki podczas wymieszania.

Opublikowano

Trochę mnie to przeraża! Jak to możliwe, że piasek który świetnie się sprzedaje na Allegro jest do bani i daje tyle pyłu? Po miesiącu użytkowania na górze piasku faktycznie granulacja jest zadowalająca. Ale dalej wydaje mi się pyli. Jakie podłoże doradzacie aby nie było już takiego problemu? Może najdrobniejszy biały żwirek kwarcowy będzie dobrym rozwiązaniem?

Opublikowano

ja jestem właśnie na etapie wymiany podłoża, tylko heeee ? nie nie wiem jeszcze na co ... piasek mi strasznie porysował akwarium, pomimo że przednią szybę starałem się czyścić z precyzją jubilerską. Szukam czegoś o większym granulacie, co nie będzie się tak łatwo unosić, albo jakiegoś innego rozwiazania.

Opublikowano
Ja piasek zakupiłem z allgro - z żywca w 2kg workach, sprzedawca zapewniał ,że jest wypłukany itd.

No to wydaje się, że kupiliśmy ten sam piasek. Podobno oryginał MALAWI! Bzdura totalna, zrobił mnie w balona jak małe dziecko! Ja tez bardzo długo płukałem! Po 2 tygodniach dojrzewania woda była w miarę ładna. Ale wystarcza lekkie zmiany kamieni i potrzeba kolejnych 2-3 tygodni aby woda się wyklarowała.

Na szczęście do allegrowicza tego została wysłana kontrola i od tego czasu nie sprzedaje już tego piasku.


Szukam czegoś o większym granulacie, co nie będzie się tak łatwo unosić, albo jakiegoś innego rozwiazania.

Ja zastanawiam się czy nie lepiej byłoby użyć jakiegoś bardzo drobnego żwirku. Nawet kosztem pyśków które lubią kopać w piasku, jednak za to byłaby krystalicznie czysta woda. Także odchodów nie byłoby w nim widać!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.