Jump to content

Witam! :),Dobra obsada?


destorions

Recommended Posts

Witam! mam na imię Patryk i mam 12lat... jestem początkującym Malawistą bo ledwo od miesiąca.

I mam takie pytanie czy nie mam przerybienia dużego w akwarium 240l...(120x50x50)

10 Maylandia Red Red (docelowo 1+4)

8 Yellowków (2+6)

1demanosi (od wujka,oddam go albo dokupię mu 4koleżanki..)

5elongatusów (2+3.3+2 albo 4+1)

i najgorsze...

4 pysie z jeziora wiktorii...one akurat są kupione przezemnie ale to przez moją głupote ufania sprzedawcom w zoologach...

Pani powiedziała że one są na 100% pyszczakami z Malawi to nie mogłem się oprzeć i je kupiłem.

Wiem że z nich sa 2gatunki,do 1szego gatunku należą 3samce albo 2+1 a do drugiego jakiś niedorobiony samiec..

Pozdrawiam! :)

Link to comment
Share on other sites

To masz 240l czy 300l ( z wymiarów podanych przez Ciebie wychodzi że 300l)

Zostaw tylko to :

10 Maylandia Red Red (docelowo 1+4)

8 Yellowków (2+6)

Tu z KM

Skład menu Mayladni estherae nie różni się niczym od pozostałych mbuna.

Podstawą diety powinny być pokarmy na bazie składników roślinnych, glonów spiruliny i nie tylko.

Jako dodatek do tej diety, raz na 5-6 dni należy podać rybom jakieś mrożonki.

Sczególnie polecam wodzienia, cyklopa, oczlika, artemię i kryla.


Żywieniowo z Yellowkami da się jakoś pogodzić.

Link to comment
Share on other sites

Może od początku:

Wiktoria wiadomo :wink:

Redy IMO za duże na to akwa.

Yello dieta w kierunku mięsożercy

Demasoni roślinożerca w związki z ich dużą agresją wewnątrzgatunkową zaleca się hodowanie ich w większej ilości

Elongatusy ale jakie?

Niestety 3 gatunków z tego co masz nie wybierzesz :(

Link to comment
Share on other sites

Może od początku:


Redy IMO za duże na to akwa.

(


W internecie pisało że 250litrów im wystarczy...a 10litrów to żadna różnica.Najperw sie czyta, pozniej pisze o obsadze a na koncu kupuje rybki.


Myślisz że nie czytałem? czytałem jasno.. że dla Yellowków jest 120litrów minimum ,demanosi 160l,elongatusów 180l,red redów 250l więc nie patrzyłem się czy są roślinożerne czy mięsożerne,bo sobie myślałem że po co? pyszczak to pyszczak ,cóż nikt na samym początku z Malawi nie był idealny.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Nikt nie był idealny i każdy popełniał błędy ty pytasz a my chcemy pomóc.

Odnośnie redów to napisałem że to moja opinia (nie tylko zresztą) . Skoro je już masz to na upartego możesz jeden harem redów połączyć z demasoni (może wujek da ci jeszcze z 10 sztuk? lub w sklepie zgodzą się wymienić pozostałe rybki na demonki) Będzie ładnie i kolorowo, tylko pamiętaj aby karmić pokarmami roślinnymi.

Niestety w tym układzie trzeci gatunek się nie zmieści.

Link to comment
Share on other sites

Nikt nie był idealny i każdy popełniał błędy ty pytasz a my chcemy pomóc.

Odnośnie redów to napisałem że to moja opinia (nie tylko zresztą) . Skoro je już masz to na upartego możesz jeden harem redów połączyć z demasoni (może wujek da ci jeszcze z 10 sztuk? lub w sklepie zgodzą się wymienić pozostałe rybki na demonki) Będzie ładnie i kolorowo, tylko pamiętaj aby karmić pokarmami roślinnymi.

Niestety w tym układzie trzeci gatunek się nie zmieści.


Nie no dobra. oddam red red .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.