Skocz do zawartości

jaka powinna być grubość szkła??


marco174

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam moje 3gr,mógłym podważać każdy twój argument z ostatniego posta zamiast tego zapytam na ile cenisz bezpieczeństwo korzystania ze zbiornika i własne poczucie estetyki. Pewnie,że sklejenie niedużego baniaka to nie filozofia,samemu można sobie poradzić,ale twój rozmiar to już rzecz poważna i można nieźle spaprać.

Życzę powodzenia w przedsięwzięciu tak czy owak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie oceniam jakosci sklejenia akwarium i tego czy lepiej to robic samemu czy nie.

moje zdanie odnosi sie tylko i wylacznie do kwesti tego czy klejenie samemu lub nie ma jakikolwiek wplyw na potrzebna grubosc szkla.


edit: spoiny silikonowe maja za zadanie uszczelnic i zlaczyc szybe w sposob estetyczny.

zadaniem szyby jest nie peknac od naprezen wywolanych parciem wody, plus ewentualnie nie ugiąć się zbyt mocno zeby nie powstal efekt soczewki przy ogladaniu ryb :)

wg mnie, te dwie sprawy sa zupelnie nie zwiazane ze soba i nie maja na siebie wplywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest tak do końca. Małe akwaria wybaczają wiele. Im dłuższe, tym problemów więcej;


- jak wklejone dno - pomiędzy szybami bocznymi czy pod nimi

- dno dzielone czy nie ( przenoszenie naprężeń na duzej długości)

- czy wklejamy wzmocnienia i jak

- czy szyba był właściwie odtłuszczona, a klej dobrze nałożony

- czy użyto właściwego kleju...


- no i estetyka ......

Niektóre sprawy wydają się oczywiste, inne już mniej. A jeśli ktoś klei akwarium sam i do tego jest to jego pierwsze, ryzyko popełnienia błędu jest znacznie większe. A przy dużym baniaku oznacza to wodę na podłodze (nie ma znaczenia czy puści spoina, pęknie szyba bo była za słaba, czy pęknie z powodu złego wklejenia wzmocnienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 40cm wysokosci, to w zupelnosci wystarczy 6mm, 2 listwy poprzeczne co 60cm (im szersze tym lepsze), tylko ze do tego koniecznie listwy podluzne, zeby zminimalizowac koncentracje naprezen


wzmocnienia maja decydujacy wplyw i o nich pisalem wczesniej :)


ale to:

- czy szyba był właściwie odtłuszczona, a klej dobrze nałożony

- czy użyto właściwego kleju...



juz na potrzebna grubosc szkla nie ma wplywu.


(nie ma znaczenia czy puści spoina, pęknie szyba bo była za słaba, czy pęknie z powodu złego wklejenia wzmocnienia).


napewno moze peknac od dobrania zlych wymiarow wzmocnien, ale te czasem zle dobieraja nawet producenci co juz bylo poruszane na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakie musisz sobie zadać w pierwszej kolejności- kleisz sam, czy klei Ci jakaś firma?


To naprawdę zdeterminuje grubość szyb.



a co to za roznica?

ale sklejone bedzie przeciekac, dobrze sklejone nie.

od zlego sklejenia szyba nie peknie




No może taka, że jak sobie zrobię akwarium z 8 dla siebie i ono pęknie z przyczyny zupełnie niezależnej od grubości szyby, to nie będę miała pretensji do firmy, która go wykonała, ze źle skalkulowała grubość.


Dlatego odpowiadam Ci zawodowo- grubość dla Ciebie to 10mm. Natomiast sam to sobie możesz skleić i z 6mm, ja miałam większe z 6mm. Ale to zupełnie prywatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam Panowie


odświeżam wątek bo pojawił się u mnie podobny dylemat...


Kupiłem okazyjnie używaną 375-tkę czyli 150x50x50 - gdy już do mnie dojechało i uporałem się ze wniesieniem i ulokowaniem to z niedowierzaniem dostrzegłem że nie jest ono ze standardowej grubości szkła tj 10mm tylko z "ósemki" :shock:

Akwa jest we wzorowym stanie, żadne ryski itp, poprzedni właściciel używał go kilka miesięcy, podobno wykonane przez firmę się tym zajmującą...

Konstrukcja wzmocnień na poniższym obrazku: dwa wzmocnienia wzdłużne plus naklejone na nie jedno poprzeczne szerokości 11cm ze szkła 10mm :confused:


I tutaj pytanie do osób które mają doświadczenie z takimi zbiornikami - wytrzyma czy lepiej się tego pozbywać i kupić nówkę ze szkła 10mm


DropBox?authkey=Gv1sRgCJ77j6-Z2LulCA&gsessionid=lHorvPuL2bN4_ELIblWj1g#5682370855000287698

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.