Skocz do zawartości

Pierwszy baniak w Norwegi-prosze o porady starych wyjadaczy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

nikt mi tu krzywdy nie wyrządził tylko zastanawiam się gdzie są ci wszyscy wielcy propagatorzy biotopu malawi? Ja pomimo czasami odmiennych poglądów odnośnie akwariowej wersji biotopu malawi zawsze wiedziałem co chcę osiągnąć w zbiorniku. Jednak aby pogłębić swoją już długoletnią wiedzę zacząłem czytać to forum bo można wiele ciekawych rzeczy wyłapać, ale zastanawia mnie i dziwi taki przykład jak twój kiedy jako zupełnie początkujący malawista przedstawiasz swoją wizję zbiornika malawi i nikt nie reaguje?? Czy piasek kwarcowy, nocne ledy, mocne kontrasty i 4 świetlówki przy takim małym akwarium to odpowiednie warunki dla ryb z malawi? Ja tobie odpowiem że NIE. Ale jak zauważysz na forum to najwięcej uwagi i krzyku jest jedynie przy obsadzie - czy ryba je roślinki, czy mięsko, czy wszystko po trochu i czy możesz je mieszać, a cała reszta, czyli wygląd akwarium to już nie istotne - byle foto wyszło git.

Opublikowano
  filas napisał(a):
Czy piasek kwarcowy, nocne ledy, mocne kontrasty i 4 świetlówki przy takim małym akwarium to odpowiednie warunki dla ryb z malawi? Ja tobie odpowiem że NIE.


Napisz który z powyższych jest nieodpowiedni?

Piasek kwarcowy, ledy czy może 4 świetlówki?

Ja mam piasek koralowy który nijak się ma do Malawi.

Ledy - ja mam ale nie używam - czy Ty myślisz że w nocy nad Malawi jest totalnie ciemno?

Świetlówki - ja osobiście lubię jasne baniaki i nad moim (260) mam coś koło 140W - i jakoś nie widzę w tym nic zdrożnego - policz ile luxów jest nad Malawi to przekonasz się że to nasze oświetlenie to jedynie nędzny ogarek...


Co do czepiania się obsady - od złego piasku, ledów czy świetlówek rybki nie chorują/zdychają od złej diety jak najbardziej

Opublikowano
  kunta napisał(a):
policz ile luxów jest nad Malawi

na 50 cm głębokości na pewno więcej

  kunta napisał(a):
od złego piasku, ledów czy świetlówek rybki nie chorują/zdychają od złej diety jak najbardziej

masz rację, ja nikogo nie namawiam do stosowania złej diety, ale bardzo często powołujecie się na dobre samopoczucie ryb w akwarium i odwzorowanie w miarę możliwości naturalnych warunków, nie twierdzę, że ryby się rozchorują od niemal białego piasku ale bądźcie konsekwentni bo jeżeli ryba z tangi nie pasuje w akwa malawi to piasek kwarcowy również

Opublikowano

Zapewniajac rybka dom staramy jednak dac im namiastke naturalnego srodowiska. Zbyt intesywne oswietlenie + piasek kwarcowy( ktory dziala jak odblysnik) = solarium i w rezultacie to stresuje ryby do tego stopnia ze sa duzo mniej barwne i bardziej strachliwe. W naturalnym srodowisku zyja jednak na duzo wiekrzych glebokosciach niz 50cm . Pod najbardziej przejrzysta jeziorowa woda przy sprzyjajacym mocnym oswietleniu slonecznym na glebokosci 5-10m gdzie dno jest raczej ciemne panuje polmrok a wiec 2x30w do takiego zbiornika to max.

Opublikowano

Filas, pomiędzy czernią a bielą jest jeszcze cała skala szarości :) . Nie ma co się denerwować, bo każdy opisuje tu swoje doświadczenia, a te, u wielu z nas są o wiele gorsze z łączenia Malawi i Tangi, niż z oświetlania akwarium z mocą 0,5W/1l :) .

Co to w ogóle za wartość 0,5W/1l :?: Nie przeginajmy, bo w strefie litoralu na pewno znajdzie się masa ryb na bardzo małych głębokościach (mniejszych niż 5-10m), co w okresie, w którym przejrzystość wody jest duża da znacznie wyższy wynik.

Opublikowano

OOOO :idea:Widze kolega z Lubonia,moze wiesz gdzie w Poznaniu jest jakis sklep internetowy by zakupic caly sprzet?


Poza tym caly czas sie zastanawiam jak moje pysie zamowic by przyjechaly do mnie w calosci :( .Boje sie ze zrobie baniaczek a nie bede jak mial sprobacic rybek :(


No Chyba ze ktorys z kolegow ma ochote na to by wpasc do mnie na kilka dni? :P


Chetnie zaprosze oczywiscie z rybkami :wink:

Opublikowano

To tam u Was naprawde taka bieda z akwarystyka???

Z tego co wiem to w wiekszosci krajow europejskich wybor ryb jest conajmniej taki jak w PL chociaz przewaznie duzo lepszy (oczywiscie ceny tez sa duzo wyzsze ale to juz sprawa drugorzedna).

Poszperaj na necie napewno cos jest.

Ja na poczatku tez bylem podlamany jak jezdzilem po zoologach w ktorych nic poza mixem nie bylo.

W koncu po przejechaniu okolo 70 mil po Londynie odwiedzeniu przeszlo 20 sklepow I po dziesiatkach godzin przed kompem zaczelo sie wszystko krystalizowac.

Znalazlem kilka sklepow z naprawde fajnymi rybami I jak na ironie sa to sklepy najblizej mojego domu - tylko wczesniej jezdzilem w strone centrum a to trzeba bylo w druga :-)


Poszukaj, popytaj napewno cos znajdziesz.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.