Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

1.5 roku temu uruchomiłem akwarium 150x50x50 z jednym wzmocnieniem poprzecznym. Szyba 10.

Akwarium postawiłem na karimacie, co okazało się błędem, gdyż od ciężaru kamieni obsiadł tylko tył akwarium. Przechył to 8mm na tył. Akwarium przechyliło się rok temu i już się nie przechyla. Czy to może w jakiś sposób zagrażać?

Silikon z tyłu wydaje się ok. Nie widac przebarwień. Zapewne jest większy nacisk na tylną szybę. Jako że mam pokrywę to nie jest dla mnie problem, chodzi tylko o bezpieczeństwo. A może ktoś by zaproponował sposób jak bez restartu można by wyrównać akwarium.

Opublikowano

Powiem tak u mnie przechył jest ok 1 cm na lewy bok .Czy z tym coś będę robił raczej nie ,chociaż chodziło mi po głowie ażeby lewarkiem podnieś bok i wypoziomować ale jakoś chęci brak :mrgreen:

Opublikowano

chyba przechyły ma większość z naszych baniaków(czym dłuższy zbiornik tym większy problem z ustawieniem) ja mam ok 1cm na prawy przód (baniak 150cm) niestety ustawienie 15 nożek szafki to troszkę grzebaniny mogłem się troszke lepiej postarać jest mały problem z dolewaniem wody ale myslę że przechył 5 mm powinien być ok

Opublikowano

Dla mnie nauka na przyszłość, to nie używać karimaty pod akwarium. Teraz to bym użył sklepowej podkładki.

Myślałem o wymyszeniu obniżenia się karimaty na przód poprzez zrobienie od przodu otworów co kila cm.

Ale nie wiem czy by pomogło i czy to byłoby bezpieczne.

Opublikowano

Jak komu przechył na sercu ciąży to nie ma co gdybac i się pieścić ino wode zrzucać i naprawy poczyniać jak przystało.

Tu nie ma co różańców obracac i sztachetami podpierać :wink:

Opublikowano

Teoretycznie wymiana podkładki sprawa prosta.

1. Wyłączam pompę i hydraulikę. Mam sump.

2. Spuszczam wodę z akwarium do beczek.

3. przerzucam ryby do jakiegoś pojemnika

4. Wymieniam podkładkę

5. Przywracam do stanu pierwotnego

Zastanawia mnie ile filtr biologiczny wytrzyma bez przepływu.

Ile maksymalnie czasu taka opercja może trwać.

Opublikowano

Godzinę może wytrzymać, czy godzinę wymiana podkładki. Bo jeśli podkładki, to nie wydaje mi się to realne.

Jak dla mnie to z 4 h.

Opublikowano

Jesli się spuści wodę i pozostanie sam substrat (obojętnie gdzie i w czym) to jest bezpośredni dostep do tlenu z powietrza + wilgoć.

Zatem nic się nie stanie i to na dłużej, a na dłużej to mam na mysli co najmniej parę dni (i to tak lekko).

Ale...trzeba spełnić ten warunek że "coś" nie może być zalene i w stanie spoczynku (bez dostepu do tlenu).

Spokojnie możecie robić sobie wszelkie kombinacje i złoża wciąż będa aktywne biologicznie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.