Skocz do zawartości

Glony na szybie


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Co innego w zapuszczonym roślinnym z grubym dnem, tam w miejscach rzadko odwiedzanych przez odmulacz na pewno coś zacznie gnić. Zakładam,że przy nieobecnej podżwirówce.Imo problem niepotrzebnie rozdmuchany
.


no własnie, w tego typu akwariach, jest duża szansa, ponieważ w podlożu jest materia organiczna ( korzenie roślin). Nie zauwazamy kiedy jedna z wielu traw wymiera naturalnie. Jeśli w akwarium jest mało światła, to rosliny mało produkują, czyli nie czerpią składników pokarmowych całą sobą, czyli też przez korzenie, prowadzą mmniej tlenu w podłoze.


W tamtych czasach, kiedy stref beztlenowych nalezało się bać, ludzie musieli przygotować akwaria do zimy: zmniejszyc liczbe ryb i roślin w akwarium, aby przy zmniejszonej temp. i mniejszej ilości światła, a więc mniejszej produkcji tlenu nie doszło do zaduchy i gromadzenia NH3 w akwarium.


Zajmuje się akwarystyką ponad 30 lat, i z strefami beztlenowymi spotkałem się zaledwie 2 razy, w 8 letnich, zaniedbanych akwariach. I nie było tu znaczenia czy jako podłoże był piasek czy żwir. Ostatnim razem 15 lat temu.


A taki świderek, jak chodzi w podłożu to i sr..... zanieczyszczajac piasek. więc czy jest aż taki korzystny ? Na szczęście przez ciagłe wzruszanie piachu, nie szkodzi? przynajmniej tyle :D

Opublikowano

Chciałbym sie podpiąć pod temat.

Moje akwa żyje pół roku. Od kilku tyg. na szybach zaczyna pojawiać się coraz szybciej zielony nalot. Wcześniej przecierałem szybe co kilka dni, teraz musze robić to niemal codziennie, góra co 2 dni. Podczas ścierania cały ten nalot tak jakby się proszkuje i zaczyna pływać w wodzie, przez co od jakiegoś czasu mam zmętniałą od tego wodę. Jak się dobrze przyjżeć to widać, że pływa tego cholerstwa dość sporo (takie miniaturowe "pyłki").

Co więcej.. nie wiem czy ma to coś z tym wspólnego, ale pojawiają na piasku niewielkie ślady sinicy. W ciągu ostatniego tygodnia padły mi 2szt. demasonek. Zanim padły troszke pochorowały "przesiadując" cały czas na podłożu, a pożniej skierowane pionowo przy powierzchni głową ku lustra wody. Jedna z nich nawet pływała bokiem, jakby miała coś z błędnikiem.

Nie wiem czy ryby padły z powodu sinicy. Nie wiem czy sinica ma coś wspólnego z nalotem na szybach i odwrotnie.

Fakt jest jeden, zrobiło się 'mętno na zielono'.


Co z tym zrobić? Przed atakiem tego czegoś wodę podmieniałem w 10% raz na 2 tyg. Teraz podmieniam co tydzień w tej samej ilości. Akwa naświetlam jak zawsze od 8.30 - 22.00. Akwarium 240 l. (120x40x50).

Opublikowano
Podaj parametry wody.


Do tej pory mierzyłem jedynie PH, NO2 i NH4. Dziś dokupiłem NO3, GH i KH.

A więc tak:


PH = 8,0 (jak zawsze)

GH = 14'd

KH = 14'd

NO2 = 0,025 (do tej pory zawsze miałem na 0)

NO3 = 30 (!! nie za duzo?)

NH4 = 0 (jak zawsze)


Dziś po powrocie z pracy woda okazała się mniej mętna, ale nie jest to jeszcze kryształ.


edit: wszystkie testy JBL, oprócz PH (sera).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.