Jump to content

Wysokość akwa


misiek80

Recommended Posts

Czytałem, że wysokość akwa jest najmniej ważnym wymiarem zbiornika jeśli chodzi hodowlę pyszczaków. Mam do wyboru trzy zbiorniki: Długość i szerokość każdego to 100 cm x 40 cm. Jeśli chodzi o wysokość to są tzry opcje:

1) 40 cm

2) 45 cm

3) 50 cm

Z tym, że mi podobają się zbiorniki długie (niesteety jestem skazany na 100 cm), a niekoniecznie wysokie. Z drugiej strony jeśli rybą miałoby byc lepiej, to wezme ten najwyższy.

Link to comment
Share on other sites

najwyzszy = najwiecej wody = większa stabilizacja parametrów

Chocby z tego powodu powinienes sie skusic na najwyzszy

A co do plywania pyszczakow tylko w strefie przydennej, to jakies mity ;-)

Jesli wystroj zbiornika jest taki, ze skaly wystają wysoko, to i pyszczaki beda tam przebywac. U mnie z powodzeniem podsukbują glony nawet z górnych poprzeczek.

Link to comment
Share on other sites

U mnie z powodzeniem podsukbują glony nawet z górnych poprzeczek.
Dokładnie, u mnie przy obżeraniu glonów z najwyższego kamienia płetwa grzbietowa wystaje rybie z wody :-]. Jeżeli masz dostępne standardowe 100x40x50 to weź to, aczkolwiek lepsze byłoby szersze i niższe.
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Nie chcąc tworzyć nowych wątków, podczepię się pod stary.

Aktualnie mam akwarium 100x40x50, ale trafiają się dwie możliwości zmiany zbiornika.

Jedna z nich to akwarium 120x55x40 lub 45 lub 50 cm wysokości (do wyboru), ze szkła 10 mm

Druga to 120x40x45 z szyby 5 lub 6 mm ze wspornikiem pośrodku łączącym przednią szybę z tylną.

Zastanawiam się, czy wogóle wchodzić w temat zmiany akwarium.

Oczywiste ZA to długość zbiorników w stosunku do tego co mam, ale PRZECIW pierwszemu jest szerokość 55 cm (niezbyt to chyba foremne - choć jeśli wg Was będzie dobre dla pyszczaków....to czemu nie. DRUGIEMU mogę zarzucić tylko i przede wszystkim grubość szkła.

Zmieniać, czy zostawić dotychczasowe ??

P.S. Najchętniej szarpnąłbym 140x40x40, ale z braku laku ....


--

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Minuty bym się nie zastanawiał, tylko brał 120x55 na max wysokość. Co z tego, że nie foremne. No chyba, że masz np szafkę, pokrywę i inne takie na inny wymiar do wykorzystania. Jeśli nie, brałbym to. Poza tym 55cm szerokości to fajny efekt głębi... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
  • widzę, że w ofercie jest dostępny, pytałeś p. Jacka? https://pielegniceafrykanskie.pl/   tak gwoli ścisłości maingano od wielu lat nie jest już melanochromisem, prawidłowa nazwa tego gatunku to Pseudotropheus cyaneorhabdos
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.