Jump to content

Balast


Ed

Recommended Posts

Chciałem się dowiedzieć jakiego pokarmu używacie jako balast. Ostatnio jedna z moich ryb miała „problemy zdrowotne” i wyszło mi, że to przez zbyt częste używanie granulatów. W sumie karmie tylko nimi, chociaż tylko dobrych firm. Doczytałem się, że przydałoby się podawać coś takiego jak sałata, szpinak czy brokuły, nie tylko po to by ryby miały ciekawy jadłospis tylko jako balast, czyli coś, co drażni jelita i pobudza je do prawidłowej pracy, oraz zalega w nich by ryby miały uczucie sytości. Ile w tym prawdy to nie wiem. Interesuje mnie czy podajecie coś takiego i czy jest jakiś gotowy produkt, (którego nie trzeba przygotowywać w domu) a który spełnia wyżej wymienione zadania. W sumie to tyle pozdrawiam i zdrówko.

Link to comment
Share on other sites

Co do bilansowania diety tylko granulatem - jestem za. Tylko BARDZO wazne jest, zeby nie podawac go za duzo, to moim zdaniem najczestszy blad akwarystow, nie tylko specjalizujących sie w Malawce. Druga sprawa jest to, ze czesto nie umiejetnie podaje sie granulat, chocby niemoczony.

Ja np, dla przeczyszczenia jelit podaje raz w tygodniu D-Alio Plus.

Generalnie mozesz stosowac rozne pokarmy na bazie czosnku (najwyzszej imo jakosci sa te dla paletek), powinno pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Przekarmiać to na pewno ich nie przekarmiam (namaczam zawsze za wyjatkiem dainichi), jak patrzę wstecz to wydaje mi się, że daje im tyle samo pokarmu, co rok temu jak były małymi bajtlami. Może powinny być już karmione raz dziennie albo raz na dwa dni jak gdzie niegdzie jest podawane odnośnie dojrzałych ryb. Tylko teraz od kiedy ryby są dojrzałe jak maja rok, dwa czy trzy?.

Link to comment
Share on other sites

No to jeżeli poszukujesz gotowego pokarmu zawierającego składniki balastowe w postaci np. szpinaku lub alg morskich polecam Naturefood Premium Cichlid Plant.


No i jest to jeden z niewielu [jeżeli nie jedyny] granulat na rynku, który właśnie nie wywołuje negatywnych efektów zdrowotnych nawet przy długotrwałym, monodietycznym, skarmianiu.

Link to comment
Share on other sites

Tylko ten jeden produkt nic więcej nie ma?.


Sobotage - czyli roczne ryby można już spokojnie karmić raz dziennie i stosować głodówkę raz w tygodniu?.

Link to comment
Share on other sites

Tylko ten jeden produkt nic więcej nie ma?.


Sobotage - czyli roczne ryby można już spokojnie karmić raz dziennie i stosować dietę raz w tygodniu?.
Tak, jak mowie, ja karmie ryby tylko raz dziennie. Z tym, ze staram sie wybierac najlepsze pokarmy.

Nie rozumiem co znaczy :

stosować dietę raz w tygodniu

Chodzi Ci o glodowke? Normalna glodowka raz w tygodniu.

Tak, jak pisze Mjunszajn, zainwestuj w dobre pokarmy (lansowane :mrgreen: naturefood, dainichi ) do tego czosnek i bedzie OK.

Link to comment
Share on other sites

Tylko ten jeden produkt nic więcej nie ma?.

Naturefood ma całą gamę pokarmów dla pielęgnic- ja używam w tej chwili- N. Premium Cichlid. N. Premium Color, Nature Premium Cichlid Plant. Do tego używam mieszanki płatków O.S.I. z innymi pokarmami- jako bazy pokarmowej i mrożonek- na ogół artemii i cyklopa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
  • Dlatego napisałem, że to taki mały eksperyment 😉  Jak nie, zauważę żadnej różnicy, to wrócę do wody po zmiękczaczu. Twardością nawet lepiej pasuje, bo mam ustawione na 5dh.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.