Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwa malawi 240l prosze o pomoc...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Malawi marzylo mi sie od 7lat.. czyli od czasu zalozenia pierwszego 50l baniaczka ogolnego... nie bylo kasy ani sily przebicia zeby kupic wiekszy zbiornik.. teraz pieniadze sie znalazly.. ale mam klopot..

chce zeby ryby w akwa byly widoczne, zeby bylo kolorowo.. z tego co czytalam korzystne jest lekkie przerybienie ryb..

chcialabym miec 3 gat (1+4).


M.Lanisticola

L.Caeruleus

P.Saulosi


czy to dobry wybor? czy moge wsadzic im troche roslinek i czy te rybki beda widoczne? zawsze wolalam duzo malych rybek niz kilka wiekszych...


z gory dziekuje za odpowiedz :)

Opublikowano

Problem w tym, że maylandia lanisticola jest w Polsce praktycznienie do dostania. Pozostałe dwa gatunki, jak na początek, to chyba optymalna obsada do 240l.


Dobrze, że za przerybienie uznajesz 15 ryb z 3 gatunków, a nie jek większość zaczynających z pyszczakami 15 gatunków po 3 ryby :twisted: .


Co do obsady- yellowy znacznie lepiej czują się w większych grupach- spokojnie możesz spróbować wpuścić do takiego akwarium więcej niż jednego samca (np 3+5 lub 3+6). Również saulosi fajnie wyglądają, gdy samiec ma konkurencję ze swojego gatunku. Tak więc z obu gatunków wpuściłbym 3+5- akwarium będzie można uznać za przerybione w sposób kontrolowany, a ryby będą się czuły znacznie lepiej, niż w grupach po 5 sztuk.


Rośliny już wg gustu- jak Ci się podobają, czemu nie, pewnie i tak po pewnym czasie wycinania dziurawych liści i dokładania coraz to nowych na miejsce zjedzonych, dojdziesz do wniosku, że akwarium bez zielska może być na prawde fajne :)

Opublikowano

myslalam o jakiejs trawie, z mocnymi liscmi dla zamaskowania grzalek itd.. po akwa ogolnych jakos estetyczniej wygladaja akwa z roslinami niz bez.. takie skrzywienie ;)


Bardzo dziekuje za pomoc :) czyli zostane przy dwoch gatunkach :) a jak z ich dostepnoscia? no i czy piach na dnie moze byc czy raczej kamienie?

Opublikowano

Trawa jest ok :wink: .

Z dostępnością tych gatunków nie ma żadnego problemu.

Podłoże zdecydowanie piaszczyste- zwykły, żółty, czy szary piach budowlany będzie najlepszy- łątwy w czyszczeniu, fajnie wyglądający i ryby mogą pokopać :) .

Opublikowano

no to juz tylko pozostaje mi czekac az zbiornik i szafka dotra do mnie, pozniej dwa tyg i poszukiwanie ryb :)


czy do akwa moge wrzucic zlepience z chorwackiego morza? wyparzone oczywiscie.. czy poszukac jednak jakis innych kamieni?

chyba czeka mnie wyprawa do jakiejs zwirowni... bo w zoologach nie widzialam nigdy takich glazow..

Opublikowano

wiec tak.. akwa w drodze, filtr tez... ale.. glazy.. ile ich kupic? obliczylam ze musze miec 20 (?!) kg piachu... dobrze licze? a ile kg glazow zamowic?

akwa 120x40x50 (dlxszerxwys)

Opublikowano

co do piachu... gdzies wyczytałem, że 1kg piasku pokrywa kawałek dna 10cmx10cm na wysokośc 6cm... przy powierzchni dna 120x40 teoretycznie potrzeba 48kg piasku. Jeśli chodzi o kamole to zależy od twojej wizji wystroju... mysle ze z 50kg bedziasz mógł coś tam "wybudować" :P

pozdrawiam

Opublikowano

Mam taki sam zbiornik.

50kg piachu minimum.

Ja mam duzo wiecej, bo +/- 10cm warstwe i juz mocno przekopana :>

Co do skalek, mam jakies 40kg i spokojnie przy 60kg sie zmiescisz z zabudowa dobra :) Licz te 20kg na straty (brzydkie lub nieodpowiednio popekaja przy "rozwalaniu" itd ;) )

Powodzenia :)

Opublikowano

OMG :shock: ... a ja myslalam ze 10kg mi starczy :oops:

skad bierzecie łupki i piach? chyba taniej w zwirowni niz w sklepie, co? Ja sie splukalam juz na akwa filtr itd.. a na poczcie za 30kg paczke place 30zl + cena zawartosci.. troche kasy jest jednak ;) moze znacie jakies tansze zrodla? :P

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.