Jump to content

Zakładanie Malawi 160l, pytania różne.


Elor

Recommended Posts

Witam wszystkich. Od razu zaznaczam, że użyłem opcji szukaj ;), przeczytałem sporo wątków, jednak pytam bo albo czegoś nie znalazłem albo potrzebuje klaryfikacji pewnych rzeczy.


Przymierzam się do założenia mojego pierwszego w życiu akwarium (proszę o wyrozumiałość), i będzie to Malawi w zbiorniku 160 litrów. Wzorował się będe na tym akwarium http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/methakva.jpg , które znalazłem na stronie głównej tego portalu (mam nadzieję że autor akwarium nie ma za złe użycia tego zdjęcia w tym temacie). Mam w związku z tym kilka trapiących mnie pytań:


1) Zakupiłem filtr Tetra Ex 700 i z tego co sobie poczytałem na forum, wychodzi że będzie on robił za filtr biologiczny (4 kg ceramiki tam wsadzę, jakiej to nie wiem jeszcze, muszę dokładniej doczytać co jest polecane w innych wątkach). Prosiłbym o poradę jaki filtr wybrać jesli chodzi o filtracje mechaniczną? Zakup całego osprzętowania od zera, oraz rzeczy potrzebnych do stworzenia tła strukturalnego to spory wydatek, także prosiłbym o coś w dobrym wyważeniu wydajność/cena, niestety filtry wewnętrzne nigdy nie budziły mojego zainteresowania i totalnie się na nich nie znam, chciałbym skorzystać z porady kogoś doświadczonego. Zależy mi zeby taki filtr można było ukryć w tle i żebym w miarę nie musiał go czyścic co 2-3 dni.


2) Generalnie bardzo podobały i się akwaria holenderskie, u kumpla podpatrzyłem fajną lampę ustawianą na zbiorniku, jednak po zastanowieniu doszedłem do wniosku ze chyba do Malawi lepiej sprawdzi się pokrywa z oświetleniem (choć te lampy bardziej mi się podobają). Mam tutaj na myśli to że przykryje górną częsc tła i chyba ułatwi regulację oświetleniem (ograniczenie światła w rożnych częściach akwarium, poprzez zasłanianie świetlówki) , jak wy, użytkownicy tego forum, rozwiązaliście ten problem?


3) Wracając do oświetlenia, generalnie większość pokryw z tego co się orientowałem w internecie (nie miałem okazji oglądać na żywo) posiada możliwość zamontowania 2 świetlówek, jakie świetlówki polecacie, wiedząc, że chciałbym osiągnąć efekt jak na obrazku wyżej? Czy w pokrywie jest opcja wyłączenia np. 1 ze świetlówek pozostawiając drugą włączoną, bez konieczności wykręcania jej?


4) Nie bardzo mogę dojść do czego w tłach strukturalnych służy tzw "komin". Czy znajdują się tam ujscia filtra (rurki, grzałki itp), czy jest to miejsce gdzie pyszczaki się chowają/rozmnażają? Podejrzewam, że chodzi o to pierwsze. Tutaj nasuwa mi się kolejne pytanie. Dajmy na to ze w kominie będzię prefiltr od tetraex 700 oraz wąż który będzie wrzucał wodę z powrotem do akwarium, i tak myślałem sobie że po drugiej stronie akwarium zamontuję filtr wewnętrzny. Trapi mnie myśl czy tetra jest w stanie wytworzyć na tyle silny ruch wody nad dnem aby "popychać" kupy rybek w kierunku filtra wewnętrznego, jak to rozwiązać?


5) Czy przy zastosowaniu rozwiązania takiego jak mowa wyżej, gdzie tetra nie będzie wywoływał ruchu wody na powierzchni, potrzebne jest zastosowanie napowietrzania, osobiście nie podobają mi się bąbelki w akwarium Malawi.


6) Czy grzałka może znajdować się w "kominie" ? Oraz czy dno komina powinno być wysypane piaskiem? Czy może lepiej nie, bo wtedy łatwiej byłoby usuwać kupy z niego?


7) Co zastosować pod piasek na dnie aby ułożył się w charakterystyczną falkę? Zwykle pod piaskiem znajduje się "coś" ciemnego i nie moge się doczytać co to jest co nadaje kształt dna. Osobiście myślałem żeby uformować dno za pomocą pianki której chcę użyć do zrobienia tła strukturalnego.


8) Gdzieś wyczytałem, że tło można malować akwarelami, znaczy się takimi zwykłymi akwarelami które mogę kopić w pierwszym lepszym sklepie? ;)


9) Czy do czasu wpuszczenia rybek, ew parę dni przed, akwarium może funkcjonować tylko z filtrem biologicznym? (wyczytałem ze taki filtr potrzebuje 1 miesiąca na rozruch). Mechaniczny kupiłbym nieco później, z gotówką cienko.



Trochę tych pytań wyszło, będę wdzięczny za wszelkie informacje, nawet napisane jasno jak krowie na granicy, wyłożone łopatologicznie :). Wiadomo staram sie czytać i szukać informacji, ale często są sprzeczne ze sobą, a biorąc pod uwagę mój brak doświadczenia to nie bardzo jestem w stanie odłowić co ma sens a co nie. Nie chciałbym żeby akwarium okazało się niewypałem, bo to pewnie wiązałoby się z moja 1 i ostatnią próbą, a i rodzinka nie jest przekonana do Malawi, że ciemne i nieciekawe, chciałbym żeby wyszło jak najlepiej i żeby zrozumieli co i mnie urzekło w tym typie akwarium. Ufff to koniec :)


Pozdrawiam


Edycja:


Ostatni raz gdy byłem na tym forum, nie istniał jeszcze ten dział forum, dlatego ograniczyłem swoje pytania do technikaliów i założyłem topic w osprzętowaniu, gdyż zauważyłem ze osoby zadające pytania z różnych dziedzin, były proszone o zakładanie odpowiednich wątków w odpowiednich działach. Teraz widzę że topik został przeniesiony...


Skoro tak to mam jeszcze pare pytań ;)


10) Na 160 litrach co proponujecie trzymać? Chciałbym miec z 5-7 mniejszych rybek o wyrazistych barwach rozjasniających akwarium, oraz z 1-2 większe osobniki (pyszczak hełmiasty? - ;lub inny podobny gatunek; który występuje w jeziorze Tanganika, ale z tego co czytałem to część rybek się pokrywa z Malawi).


11) Zgodnie z tym co widać na zdjęciu na samej górze mojego posta, w moim akwarium ozdoby kamieniste zrobione z serpenitu w niedużych ilościach, co za tym idzie rybki nie będa mieć zbyt wielu kryjówek, czy to wpłynie na nie negatywnie?


12) Chciałem użyc do wystroju piasku kwarcowego. Bardzo podoba mi się jego barwa oraz struktura, jednak wyczytałem że zle dobrane oświetlenie będzie stresować ryby, i obawiam się że akwarium może stracić urok, co zatem zrobić, inaczej dobrać oświetlenie czy zrezygnować z piasku kwarcowego?

Link to comment
Share on other sites

ad.1. do tego akwarium możesz zastosować atmana At-202 z tak dużą gąbką jaka Ci się będzie mieścić za tłem. (pompa ok. 40 zł gąbka około 10)

ad.2.Wszystko zależy od Ciebie. Możesz zastosować HQI i szyby nakrywkowe albo świetlówki w pokrywie. Pierwsza opcja redukuje koszty związane z pokrywą. Obie opcje są reprezentowane na forum. Ja problem maskowania górnej części tła rozwiązałem "niemając" takowego :mrgreen:

ad.3. Co do świetlówek to statndardowy początkowy zestaw może się składać z dwóch świetlówek jednej 6500 K i drugiej 10 000 K. Ewentualnie (jeżeli lubisz chłodniejsze światło) jednej 10 000K i drugiej 15 000K.

ad.4. "kominy" a w zasadzie panele/przegrody służą maskowaniu osprzętu.Wylotem z EX700 tsunami nie zrobisz. Ja bym puścił wlot i wylot na przeciwne strony akwarium a na wewnętrzny (jeżeli będzie problem z cyrkulacją) naciągnął wąż 16mm, do węża podpiął trójnik a do trójnika znowu węże 16mm - w ten sposób miałbym dwa wyloty wody z wew. które przy pomocy w/w węża możesz skierować w dowolne miejsce akwarium.

ad.5 wylot tetry może wystarczyć do poruszania taflą wody, jeżeli nie to kombinujesz z wylotem wewnętrznego, a jak to nie pomaga(co jest raczej wątpliwe) to możesz dołożyć cyruklator, napowietrzacz, albo podpiąć wężyk napowietrzający do AT-203

ad.6 grzałka może być w kominie, piasek nie musi

ad.7 fala zazwyczaj robi się sama z piasku :mrgreen:

ad.8 nie, malowanie tła najlepiej przeprowadzić FAUST-em albo rzadki, barwionym CR-em . Nie wiem czy jest jeszcze dostępny bo w CR65 nie siedze.

ad.9. tak

ad.10.


Ostatni raz gdy byłem na tym forum, nie istniał jeszcze ten dział forum, dlatego ograniczyłem swoje pytania do technikaliów i założyłem topic w osprzętowaniu, gdyż zauważyłem ze osoby zadające pytania z różnych dziedzin, były proszone o zakładanie odpowiednich wątków w odpowiednich działach. Czyli powstanie tego działu pozwala mi na zadanie innych pytań które nie dotycząc strony technicznej akwarium?

IMO tak
Link to comment
Share on other sites

Ostatni raz gdy byłem na tym forum, nie istniał jeszcze ten dział forum, dlatego ograniczyłem swoje pytania do technikaliów i założyłem topic w osprzętowaniu, gdyż zauważyłem ze osoby zadające pytania z różnych dziedzin, były proszone o zakładanie odpowiednich wątków w odpowiednich działach. Teraz widzę że topik został przeniesiony...

Tak, dział nie ogranicza tematu pytań.

Link to comment
Share on other sites

1.Jeśli filtry będą zabudowane/w kominie to spokojnie mechanik koło 1000l/h – aquaszut, weipro, fluval 4+, blumodular, pf 1000

2.kupiłem tania pokrywę abs – żałowałem bardzo – poprzerabiałem co się dało i jestem prawie zadowolony

3.Jest ogrom możliwości – na obrazku wyżej jest narva nature i nie polecam bo mi niebieski kiepsko wybarwiała. Idąc dalej zależy jaka pokrywę kupisz, jeśli zwykły abs to pozytywny wpływ na kolory rybek będzie miała tylko przednia świetlówka – tylna ten efekt imho pogorszy tylko – jest po prostu za bardzo z tyłu zamontowana.

Standardowe pokrywy nie mają opcji włączania jednej lub drugiej – trzeba przerabić

4.Komin służy do ukrycia sprzętu, ale i rybki znajdują tam wytchnienie ;). Ta tetra prawdopodobnie nie.

5.Lepiej tak to zamontuj, żeby ruch tafli był

6.Może być schowana, piasek niekoniecznie, ale zawsze coś tam wpadnie albo ryby naniosą

7.Nie formuj dna żadną pianką, daj na dno styro i nasyp piasku – ewentualnie sam piasek możesz trochę uformować, ale pyszczaki i tak to pousypują po swojemu

8.Lepiej nie – pisali chyba o tle zewnętrznym

9.Może

10.Zostań przy malawi, ryby z tanganiki sobie odpuść.

11.Na moim akwa się za bardzo nie wzoruj bo obecnie wygląda tak:

http://picasaweb.google.pl/methkm/Akwa#5262681371681001650

http://picasaweb.google.pl/methkm/Akwa#5262675488670280722

jak widać poprzednie kamienie wyleciały i doszło sporo serpentynitu poukładanego tak żeby tworzył dosłowne groty i szczeliny – imho to lepiej dla ryb i ciekawsze zachowania. Także sporo kamieni i dużo kryjówek a czy jest wystarczająco najlepiej ocenisz obserwując ryby. Przy czym dużo kryjówek nie oznacza wcale pustego akwa.

12.Sam mam piasek z piaskownicy, ale bardzo jasny i nawet w połączeniu z power-glo ryby nie są przesadnie płochliwe. Jednak do nowego akwa pójdzie piach typowo budowlany – fajniejszy kolor ma i daje lepszy klimat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • @lukBB jakiej zaprawy do tego używałeś? Jakaś gotowa w wiaderku?
    • Dzięki @Bastian  Faktycznie całkiem nieźle się to prezentuje  
    • Z Bielska, masz blisko do Imricha Fuljera, to co prawda już Slowacja ale ryby beda od sprawdzonego i dobrego hodowcy
    • Na początek, przy tak licznym składzie odpuściłbym Demasoni. Ryba niewątpliwie piękna, agresywna, ale za razem dość delikatna. Esterki dorzuć do podstawowego składu. Jeśli chodzi o kolor czerwony, odpuść Hongi, ciężko dostać oryginały, a odmiana Sweden jest nieprawilna (coś jak Saulosi coral) Rozważ C. borleyi Kadango, do tego litrażu bardzo spoko. No i proponuję dorzucić N. Livingstonii lub Venustus dla kontroli narybku. Livi widowiskowo poluje EDIT Aha... a robiłeś już rekonesans gdzie kupisz ryby? Straszna lipa ostatnio się zrobiła🤔 Zaporowy Tan-Mal, jakieś resztki u Stusia, Malawian...? Nawet Malawi Śląsk się zlikwidował.
    • Witam.  Z racji tego, że zbliżam się powoli (bardzo powoli😉) do momentu zarybiania proszę o pomoc. Taki must have od którego chciałbym zacząć i kompletować do niego resztę gatunków: 1. Melanochromis chipokae 2. Pseudotropheus crabro 3. Metriaclima sp. 'msobo' Magunga 4. Labeotropheus trewavasae 'Marmalade cat' 5. Chindongo demasoni 6. Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' 7. Metriaclima fainzilberi 'Maison Reef' 8. Pseudotropheus sp. acei itungi Jeżeli nie pojawi się jakaś ciekawsza alternatywa to zastanawiam się jeszcze nad: 9. Labidochromis sp. 'perlmutt' 10. Pseudotropheus cyaneorhabdos 'Maingano Island' Jeżeli nigdzie nie dostanę M. Chipokae to wchodzi w grę jeszcze M. Loriae lub M. Lepidiadaptes. Pozostaje jeszcze kwestia koloru lub chociaż odcienia czerwonego o który ciężko u mbuny. Mam do wyboru: 11. Metriaclima estherae 12. Labidochromis sp. Hongi 13. Lodotropheus sprengerae Przestudiowałem podobne tematy lecz w porównywalnym litrażu zwykle pływają drapieżnik lub też pniektóre tematy były sprzed x lat. Może trochę odświeżę zagadnienie. Starałem się tak dobrać obsadę aby nie było bardzo podobnych samców i samic z różnych gatunków. Zbiornik planuję mocno zagruzować. Jeżeli chodzi o kwestie żywieniową to pokarm tak dobiorę aby wszystkim było dobrze🙂 Jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, propozycje zmian lub twierdzicie, że to w ogóle nie zagra to śmiało piszcie, kompletuję załogę po raz pierwszy i doświadczenie mam rzadne tylko przeczytana teoria🙂 Ps. Planuję kupić młode ryby, w zależności od gatunku ok 10-15 szt. Potem jak natura nie zrobi swego to będzie redukcja.
    • Tak na oko może się okazać, że nie będzie potrzebny wtedy żaden cyrkulator i właściwie tylko ten filtr będzie zapewniał czystość i ruch wody. Jak dla mnie nie brzmi to przesadnie. 
    • Witam wszystkich. Planuję do akwarium Glossy 260 l zainstalować jako jedyny filtr Aquaela Hypermax 4500 BT. Czy jeżeli filtr będzie ustawiony na 50% mocy nie zrobi pralki w akwarium? Czy ktoś z was ma też taki filtr w akwarium 240 litrów?
    • Ale z czasem sam pewnie wyciągniesz wnioski i nabierzesz doświadczenia.  Dbaj o ryby, obserwuj, ucz się:) Najważniejsze , żeby Tobie się podobało  i jeśli sprawia Ci przyjemność oglądanie Twojego dzieła to jest sukces jak 20:0  Nie każdy ma "ekskluzywne" wyposażenie akwarium. Ja mam też skromnie. A najważniejsza dla mnie jest "komunikacja" a wręcz więź z rybami. Uwielbiam je głaskać, one też to lubią. Moja córka aż skacze z radości gdy może włożyć rękę do akwarium. A najlepsze jest to, że konkretne ryby lubią moją córkę podgryzać i dają się głaskać.  Co tam tło czy dekoracje?  Powodzenia 
    • Kiedyś na turnieju mój kolega przegrał pierwszego dnia wszystkie gry w maksymalnym stosunku, 0:20. Drugiego dnia znów przegrał, ale w stosunku 1:19 i ujął to tak: zauważam progres, ale mnie on nie zadowala.  Ty na szczęście nie przegrywasz 0:20, postęp też jest, ale moim zdaniem niezadowalający. Cztery gatunki do 300l to dużo nawet przy optymalnym wystroju, a Twoje gruzowisko, choć ładne, to jest za małe. 
    • Pan Jacek Stuś - https://pielegniceafrykanskie.pl/
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.