Jump to content

Zachowanie maylandia estherae.


Marcin0603

Recommended Posts

Chciałbym porozmawiać o zachowaniach tej rybki w akwariach, ponieważ są sprzeczne informacje. W artykule mówią że jest to ryba która obiera sobie rewir i zaciekle go broni, a wiele osób mówi że ten gatunek dużo pływa w toni, nie obiera stałego rewiru, jak jest u Was? Interesuje mnie jeszcze agresja tych ryb bo też są różne zdania. Więc napiszcie Wasze doświadczenia związane z tymi rybami. U mnie są jeszcze młode ale 2 samce obrały sobie rewiry dość blisko siebie i ostro ich bronią, u mnie jest spora agresja wew. gatunkowa u redów, ale już zew. nie... Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

tak jak zaobserwowałeś: agresja jest raczej wew. gatunkowa. Do innych ryb zazwyczaj red się nie odczepia "na ostro" postraszy postraszy i popłynie dalej. U mnie samice bywa że ostro się traktują (poobgryzane płetwy itp) samiec raczej samic nie gryzie. Nie obiera rewiru bo całe akwarium to jego rewir ;)

Link to comment
Share on other sites

tak jak mutra mówi, bardziej samice się między sobą biją niż samiec z nimi, jednak jeżeli zacznie dorastać drugi samiec już nie jest tak kolorowo, redzik ostro walczy o swoje. Co do rewiru redzik zajmuje swoją grotę której broni przed innymi, ale bez jakichkolwiek szaleństw.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z kolegami w kwestii agresji samic - u mnie lały się bardzo często, co nie raz i nie dwa kończyło się śmiercią. Walki były szybkie i ostre. Nawet nie było kiedy zareagować.

Samiec w te utarczki raczej się nie wtrącał. Sam również jest spokojny. Jak miałem dwa samce, nigdy się prały. Był dominant i ten zdominowany i koniec. I tak sobie żyły.

Samiec nie ma rewiru. Jak dochodzi do tarła, to zawsze w innym miejscu 8) Nie jest też agresywny w stosunku do innych ryb. Ale przyznać muszę - przez parę lat, jak mam te ryby, nie widziałem poobijanego samca RB. Może to respekt ze względu na jego wielkość :?: :roll:

Link to comment
Share on other sites

Co praweda OB Morph ale to tez przecież estherae - podobnie jak u kolegów . W układzie 3+5 tłuką się samiczki ( miedzy sobą oraz z saulosi ) . Samce pływaja w toni i nie obierają rewiru . Nie wiem dlaczego ale do tej pory nie było oznak tarła a rybki mają już ok 16 miesięcy.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie o takie coś mi chodziło, ale tutaj też są spzeczne informacje, że u niektórych redy obierają rewir, a u innych pływają w toni. U mnie właśnie 2 samce się wybarwiają w jednym czasie, oba mają swoje rewiry, silniejszy z nich ma bardzo duży ten rewir, i bójki między nimi są bardzo często.

Link to comment
Share on other sites

U mnie zarówno OB , Ob Morph jak i Red blue zachowuja się podobnie - mieszkają w 3 różnych zbiornikach z różną obsadą . U każdego pewnie bedzie inaczej choc podobieństwa na pewno jakieś też będą . Jest tyle czynników odziałowujących na ich zachowanie ,że możemy chyba tylko sobie poteoretyzowac :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.