Jump to content

Zachowanie maylandia estherae.

Marcin0603

Recommended Posts

Chciałbym porozmawiać o zachowaniach tej rybki w akwariach, ponieważ są sprzeczne informacje. W artykule mówią że jest to ryba która obiera sobie rewir i zaciekle go broni, a wiele osób mówi że ten gatunek dużo pływa w toni, nie obiera stałego rewiru, jak jest u Was? Interesuje mnie jeszcze agresja tych ryb bo też są różne zdania. Więc napiszcie Wasze doświadczenia związane z tymi rybami. U mnie są jeszcze młode ale 2 samce obrały sobie rewiry dość blisko siebie i ostro ich bronią, u mnie jest spora agresja wew. gatunkowa u redów, ale już zew. nie... Pozdrawiam

tak jak zaobserwowałeś: agresja jest raczej wew. gatunkowa. Do innych ryb zazwyczaj red się nie odczepia "na ostro" postraszy postraszy i popłynie dalej. U mnie samice bywa że ostro się traktują (poobgryzane płetwy itp) samiec raczej samic nie gryzie. Nie obiera rewiru bo całe akwarium to jego rewir ;)

tak jak mutra mówi, bardziej samice się między sobą biją niż samiec z nimi, jednak jeżeli zacznie dorastać drugi samiec już nie jest tak kolorowo, redzik ostro walczy o swoje. Co do rewiru redzik zajmuje swoją grotę której broni przed innymi, ale bez jakichkolwiek szaleństw.

Zgadzam się z kolegami w kwestii agresji samic - u mnie lały się bardzo często, co nie raz i nie dwa kończyło się śmiercią. Walki były szybkie i ostre. Nawet nie było kiedy zareagować.

Samiec w te utarczki raczej się nie wtrącał. Sam również jest spokojny. Jak miałem dwa samce, nigdy się prały. Był dominant i ten zdominowany i koniec. I tak sobie żyły.

Samiec nie ma rewiru. Jak dochodzi do tarła, to zawsze w innym miejscu 8) Nie jest też agresywny w stosunku do innych ryb. Ale przyznać muszę - przez parę lat, jak mam te ryby, nie widziałem poobijanego samca RB. Może to respekt ze względu na jego wielkość :?: :roll:

Co praweda OB Morph ale to tez przecież estherae - podobnie jak u kolegów . W układzie 3+5 tłuką się samiczki ( miedzy sobą oraz z saulosi ) . Samce pływaja w toni i nie obierają rewiru . Nie wiem dlaczego ale do tej pory nie było oznak tarła a rybki mają już ok 16 miesięcy.

No właśnie o takie coś mi chodziło, ale tutaj też są spzeczne informacje, że u niektórych redy obierają rewir, a u innych pływają w toni. U mnie właśnie 2 samce się wybarwiają w jednym czasie, oba mają swoje rewiry, silniejszy z nich ma bardzo duży ten rewir, i bójki między nimi są bardzo często.

U mnie zarówno OB , Ob Morph jak i Red blue zachowuja się podobnie - mieszkają w 3 różnych zbiornikach z różną obsadą . U każdego pewnie bedzie inaczej choc podobieństwa na pewno jakieś też będą . Jest tyle czynników odziałowujących na ich zachowanie ,że możemy chyba tylko sobie poteoretyzowac :D