Jump to content

Atman AT-203 + FZN-3 czy to wystarczy?


rudolf

Recommended Posts

Planuję postawienie akwarium 300L 120x50x50. Z uwagi na fakt, że mam twardą wodę w kranie oraz uraz do akwariów roślinnych prawdopodobnie będzie to malawi. Ponieważ zraziłem się do filtrów kubełkowych (kilkakrotne przykre doświadczenia z zalaniem podłogi) chcialbym zainstalować w nim zestaw wymieniony powyżej, czyli 30W pompa wewnętrzna Atman AT-203 o przepustowości 2000l/h z ogromną gąbką oraz kaskada FZN-3 w roli filtra bilogicznego.


I teraz pytanie czy taki zestaw wystarczy na 300l akwarium ze stadkiem pyszczaków? Jak wspomniałem wcześniej kubełek odpada z góry, sump też raczej nie wchodzi w rachubę.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

jak juz pewnie wyczytales w filtracji biologicznej najwazniejsza jest wielkosc zloza a nie przeplyw...nie sadze zeby mala kaskada zapewnila ci w akwa odpowiedni rozklad biologiczny,a co za tym idzie bedzie ci wzrastac wartosc azotynow. poza tym ,jak juz nie raz i nie dwa piszemy pyski to sraluchy i jak dorosna to naprawde pokaza co potrafia.... oprocz porzadnej glowicy mechanicznej przyda sie takze porzadny kubel z ceramika...

mimo ze producent pisze :

"Sprzęt przeznaczony do zbiorników o pojemności 80 do 300 litrów.

Pobór mocy 9,8 W.

Wydajność 1200 l/h.

Możliwość stosowania różnych mediów filtracyjnych.W standardzie wkład gąbkowy.

Koszyki umożliwiają łatwą wymianę wkładów."


teraz sobie odpowiedz na pytanie ile ceramiki w tym zmiescisz? 500 g. ? i kolejne pytanie...czy nie lepiej dolozyc trosze i miec naprawde fajny kubelek ?

wybor nalezy do ciebie :D

a poza tym jak juz pisalem w innym poscie nie wiem skad wasza niechec do kublow.90 % malawistow ich uzywa... ja mam kubel z '94 Fluval( robiony jeszcze przez Wlochow)i sprawuje sie idealnie.. btw. jak sie nie dba o uszczelke to sie ma wycieki :wink:

pozdrawiam :D

Link to comment
Share on other sites

nie udźwigniesz tego akwa bez kubła. Roślinne - może jakoś by się udało. Malawi odpada bez kubełka, nawet pod żwirowym sie nie uratujesz. Niechęć do f. zew. jest troche na wyrost. Nawet jak ciekną (a zazwyczaj nie ciekną) to przypadki kiedy kubeł wypompowuje 300l na podłoge należą do rzadkości (nie spotkałem się jeszcze z takim)

Link to comment
Share on other sites

No dobra, a jeśli wypełnię tę kaskadę bardzo dobrej jakości ceramiką? Np. Aqua Medic Cerapore. Też nic nie da? Gdzieś kiedyś czytałem, że w filtrach kaskadowych panują dużo lepsze warunki dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych niż w kuble, gdyż swoją konstrukcją kaskady bardziej przypominają filtry zraszane. Więc może zainwestowanie w dobrą ceramikę zrekompensuje mniejszą ilość mediów filtracyjnych?

Link to comment
Share on other sites

ja tez nie moge patrzec na kubły chos na szczeście wody na podłodze nie miałem ale to tylko dla tego ze miałem szczesci ze zobaczyłem wcześnie wyciek. jesli chcesz kaskade do tego akwa daj aqua clear ta największa ale ja zrobiłem panel i jestem z niego bardzo zadowolony i to polecam moj ma wymiary 15/30/59 weszło do niego 12L ceramiki :D:twisted: ale zawsze mozesz zrobic mniejszy.

same plusy

-pojemnośc złoża filtracyjnego

-napędzam go głowica 10W a ma przepływ 1000L

-a to co mi najbatrdziej chodziło nie ma szans wycieku

wiec zaden kubeł nie ma co startowa :twisted:


pewnie kotoś zaraz powie ze miejsce w akwa zabiera!!! ale to mnie śmieszy :wink:

Link to comment
Share on other sites

eremita Masz na myśli Aqua Clear 500? Faktycznie chyba go wezmę pod uwagę.


Szkoda, że nigdzie nie piszą jaka jest pojemność tych filtrów kaskadowych. Nigdy jeszcze nie używałem ani FZN-3 ani Aqua-Clear 500. Może ktoś to zmierzył? Myślę, że jeśli udałoby mi się upchnąć do takiej kaskady 1,5 do 2 litrów tej ceramiki, o której pisałem wyżej (według danych producenta 1l wystacza w optymalnych warunkach na maks 200l wody) to może by to wystaczyło do filtracji biologicznej. Oczywiście zastosowałbym także prefiltr.

Link to comment
Share on other sites

Ale dla czego nie chcesz kubełka ? Wymówka, że się zraziłeś jest głupia, bo trzeba było brać najlepsze typu Eheim jak kilka Ci pierdykło. Poza tym jeśli na prawdę chcesz Malawi, a boisz się, że znowu będziesz mieć wyciek to kup Eheima i postaw go w jakimś korytku, misce nie wiem, a do środka daj czujnik wody.

Link to comment
Share on other sites

slawekosw Tu nie chodzi o koszta bo np. taki Aqua-Clear 500 + ceramika o której piszę + Atman z wielgachną gąbką wyniesie mnie dużo więcej niż ostatni krzyk mody JBL e1500. Czy litr ceramiki najwyzszych lotów obsłuży 300l? Tego nie wiem, bo nie próbowałem, ale chciałem się zorientować czy ktoś może próbował.


W związku z powyższym może sprecyzuję pytanie inaczej. Czy ktoś próbował obsłużyć akwarium 300l inaczej niż za pomocą kubła, panelu lub zewnętrznego filtra zraszanego? Jakie były tego efekty?lenek Do kubełków się zraziłem, bo nie stać mnie na wymianę podłogi za 2500zł z częstotliwością zależną od uszkodzeń uszczelki. Myślę, że prawdopodobieństwo wycieku z kaskady (jeszcze o tym nie słyszałem) lub pęknięcie całego akwarium jest dużo mniejsze. Dlatego kubłom już jakis czas temu powiedziałem nie. A ten, który u mnie jeszcze pracuje jest tylko dlatego, że będę go sprzedawał razem z akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.