Jump to content

Bardzo agresywny melanochromis auratus

eluni4

Recommended Posts

Miałam w swoim akwarium pare tego gatunku, dzis dokupilam 2 samiczki a samiec chce je zabic ;/ czy to normalne? mam w akwarium 4 inne pyszczaki i czasem sie tylko ganiaja ale nikt nikogo nie zabija, wiec dlaczego ten samiec zachowuje sie tak wobec swego gatunku? i to duzo mniejszych od niego samic?

auratus jest przedstawicielem melnochromisow,jednym z agresywnych przedstawicieli Mbuny.jesli masz juz jednego wybarwionego dominanta auratusa,to zla decyzja bylo wpuszczanie kolejnych ryb.jesli juz sie zdecydowalas na dopuszczenie mniejszych samic to powinnas to zrobic w nocy,przestawiajac przy tym dekoracje,aby "zburzyc" rewir auratusowi i samcowi tego drugiego X gatunku.

Napisz proszę coś więcej o swoim akwarium i rybach je zamieszkujacych. W zależności od wielkości akwarium i zagęszenia jego mieszkańców różnie to może byc z agresją. Inna sprawa to kwestia nowo wpuszczonych rybek - ile mają cm. Jeśli są dośc małe to byc może tylko wyglądają na samice,;)

Co wiecej - nawet wybarwiony samiec, przeniesiony do nowego domu wygladal bedzie/moze wygladac jak samica :)

Poza tym u mnie 2,moze nawet 3 samce zachowuja sie podobnie - ganiaja sie przez 50% czasu , na szczescie te ganiane sa na tyle silne ,ze daja rade uciekac i przede wszystkim maja gdzie ! Samic jestem pewien dopiero teraz jak widze ,ze nosza (2szt.) . Samcow jestem pewien dwoch , bo sa wybarwione . 2 szt. do dzis nie pewne -auratusy u mnie maja ok.8 miesiecy .

• 2 months later...

Witam wszystkich. Od razu zaznacze ze jestem amatorem posiadajacym pyszczaki od kwietnia, wiec prosze sie nie smiac z pytania:) A pytanie dotyczy tego gatunku. Mianowicie rybki maja jakies 7-8cm. Czy przy takim wymiarze samiec nie powinien sie juz wybarwiac? Mam 5 sztuk, jedna jest moze z 1cm wieksza od pozostalych i jakby wyblakla... nie ma wlasciwie zadnych kolorow. Pozostale 4 maja piekne barwy jak mlode. Czy ta inna to moze samiec? Jak wyglada ta metamorfoza, nabieranie barw i ile moze trwac? A moze to jeszcze za wczesnie by rozroznic plec? Dzieki za info. Pzdr

Pewnie wpływ na to mają wielkości zbiornika , pozostała obsada (choc tu raczej bardziej bym podejżewał , że to inne gatunki miały by problemy sie wybarwi a nie auratus :D ) . U mnie samce wybarwiły się po ok 3-4miesiącach , przy ok.4-5cm ( rosną mega szybko np. młody 3tyg autaratus dogonił juz wielkością 6 miesięcznego demasoni !) . Sam proces wybarwienia trwał jedną noc :) , w przypadku drugiego samca max tydzień.

U mnie samce wybarwiły się po ok 3-4miesiącach , przy ok.4-5cm ( rosną mega szybko np. młody 3tyg autaratus dogonił juz wielkością 6 miesięcznego demasoni !) . Sam proces wybarwienia trwał jedną noc :) , w przypadku drugiego samca max tydzień.

No to wygąda na to, że kupując 5 maluchów kupiłem 5 samic. W totolotka to ja grać nie powiniennem:)

Właśnie chodzi o to, że masz conajmniej jednego samca. Sam przeciez piszesz, że:

jedna jest moze z 1cm wieksza od pozostalych i jakby wyblakla...

To jest z całą pewnością samiec. Byłoby ideałem gdyby to był jedyny samiec, ale niekoniecznie tak musi być. Ja mam kuzyna Twoich auratusów - melanochromisa parallelusa. U pierwszego wybarwiającego się samca proces trwał dość długo. Najpierw tak jak piszesz zszarzał, potem nieśmiało to co było wcześniej białe zaczynało się robić granatowe i czarne, a to co było czarne - białe. Mam wrażenie (ale to już tylko moja hipoteza oparta na obserwacji), że sygnałem do wybarwiania się był dla niego moment dogonienia pod względem "wzrostu" wcześniej dominujących w zbiorniku afr. Poczuł, że może rozpocząć na poważnie stawiać się afrom, a równocześnia nabrał kolorków. W pełni wybarwił się kiedy wygonił dominującą afrę z jej groty (niestety od tej pory z kolei afra zszarzała). U drugiego samca parallelusa wyglądało to zupełnie inaczej. Kiedy jego większy braciszek był zajęty dogadywaniem się z aframi, ten wybarwił się praktycznie w jedną noc.

Nawiasem mówiąc mógłbyś napisać jakie masz akwarium i co w nim trzymasz oprócz auratusów?