Jump to content

Bardzo agresywny melanochromis auratus


eluni4

Recommended Posts

Miałam w swoim akwarium pare tego gatunku, dzis dokupilam 2 samiczki a samiec chce je zabic ;/ czy to normalne? mam w akwarium 4 inne pyszczaki i czasem sie tylko ganiaja ale nikt nikogo nie zabija, wiec dlaczego ten samiec zachowuje sie tak wobec swego gatunku? i to duzo mniejszych od niego samic?

Link to comment
Share on other sites

auratus jest przedstawicielem melnochromisow,jednym z agresywnych przedstawicieli Mbuny.jesli masz juz jednego wybarwionego dominanta auratusa,to zla decyzja bylo wpuszczanie kolejnych ryb.jesli juz sie zdecydowalas na dopuszczenie mniejszych samic to powinnas to zrobic w nocy,przestawiajac przy tym dekoracje,aby "zburzyc" rewir auratusowi i samcowi tego drugiego X gatunku.

Link to comment
Share on other sites

Napisz proszę coś więcej o swoim akwarium i rybach je zamieszkujacych. W zależności od wielkości akwarium i zagęszenia jego mieszkańców różnie to może byc z agresją. Inna sprawa to kwestia nowo wpuszczonych rybek - ile mają cm. Jeśli są dośc małe to byc może tylko wyglądają na samice,;)

Link to comment
Share on other sites

Co wiecej - nawet wybarwiony samiec, przeniesiony do nowego domu wygladal bedzie/moze wygladac jak samica :)

Poza tym u mnie 2,moze nawet 3 samce zachowuja sie podobnie - ganiaja sie przez 50% czasu , na szczescie te ganiane sa na tyle silne ,ze daja rade uciekac i przede wszystkim maja gdzie ! Samic jestem pewien dopiero teraz jak widze ,ze nosza (2szt.) . Samcow jestem pewien dwoch , bo sa wybarwione . 2 szt. do dzis nie pewne -auratusy u mnie maja ok.8 miesiecy .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam wszystkich. Od razu zaznacze ze jestem amatorem posiadajacym pyszczaki od kwietnia, wiec prosze sie nie smiac z pytania:) A pytanie dotyczy tego gatunku. Mianowicie rybki maja jakies 7-8cm. Czy przy takim wymiarze samiec nie powinien sie juz wybarwiac? Mam 5 sztuk, jedna jest moze z 1cm wieksza od pozostalych i jakby wyblakla... nie ma wlasciwie zadnych kolorow. Pozostale 4 maja piekne barwy jak mlode. Czy ta inna to moze samiec? Jak wyglada ta metamorfoza, nabieranie barw i ile moze trwac? A moze to jeszcze za wczesnie by rozroznic plec? Dzieki za info. Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Pewnie wpływ na to mają wielkości zbiornika , pozostała obsada (choc tu raczej bardziej bym podejżewał , że to inne gatunki miały by problemy sie wybarwi a nie auratus :D ) . U mnie samce wybarwiły się po ok 3-4miesiącach , przy ok.4-5cm ( rosną mega szybko np. młody 3tyg autaratus dogonił juz wielkością 6 miesięcznego demasoni !) . Sam proces wybarwienia trwał jedną noc :) , w przypadku drugiego samca max tydzień.

Link to comment
Share on other sites

U mnie samce wybarwiły się po ok 3-4miesiącach , przy ok.4-5cm ( rosną mega szybko np. młody 3tyg autaratus dogonił juz wielkością 6 miesięcznego demasoni !) . Sam proces wybarwienia trwał jedną noc :) , w przypadku drugiego samca max tydzień.


No to wygąda na to, że kupując 5 maluchów kupiłem 5 samic. W totolotka to ja grać nie powiniennem:)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie chodzi o to, że masz conajmniej jednego samca. Sam przeciez piszesz, że:

jedna jest moze z 1cm wieksza od pozostalych i jakby wyblakla...

To jest z całą pewnością samiec. Byłoby ideałem gdyby to był jedyny samiec, ale niekoniecznie tak musi być. Ja mam kuzyna Twoich auratusów - melanochromisa parallelusa. U pierwszego wybarwiającego się samca proces trwał dość długo. Najpierw tak jak piszesz zszarzał, potem nieśmiało to co było wcześniej białe zaczynało się robić granatowe i czarne, a to co było czarne - białe. Mam wrażenie (ale to już tylko moja hipoteza oparta na obserwacji), że sygnałem do wybarwiania się był dla niego moment dogonienia pod względem "wzrostu" wcześniej dominujących w zbiorniku afr. Poczuł, że może rozpocząć na poważnie stawiać się afrom, a równocześnia nabrał kolorków. W pełni wybarwił się kiedy wygonił dominującą afrę z jej groty (niestety od tej pory z kolei afra zszarzała). U drugiego samca parallelusa wyglądało to zupełnie inaczej. Kiedy jego większy braciszek był zajęty dogadywaniem się z aframi, ten wybarwił się praktycznie w jedną noc.


Nawiasem mówiąc mógłbyś napisać jakie masz akwarium i co w nim trzymasz oprócz auratusów?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.