Skocz do zawartości

kosztorys


Lenek

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś mi napisać kosztorys akwarium 500l ?? Projekt planuje na 2-3 lata więc żadnych rewelacji na razie nie będzie, dopiero zaczynam zbierać kasę.


Ryby- jakieś 500zł

Akwarium 700zł

Stelaż ??? zł (może ktoś ma taki stelaż i wie ile kosztuje )

filtr np. unimax 700 500zł

grzałka 60zł

mechaniczny 70zł

duperele 200zł


czyli coś ponad 2000zł. Pytanie mam takie- ile Wy daliście za wszystko i czy jest szansa na zmniejszenie ceny ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wydałem kosmos więcej, zawsze coś można zjechać z ceny a szczególnie gdy czym więcej zrobi się swich pomysłów.

Po drugie rozmowa o kosztorysie gdy plany są za jakieś dwa lata to mżonka - jaka inflacja, jaki postęp technologiczny, jaki sprzęt będziesz uzywał wszystko to SF a już na pewno wyliczenie kosztów za dwa lata.


Po drugie stelaż ?? na pewno nie grosze że zmieścisz się z tymi wyliczeniami w 2000 zł.

Oświetlenie w tych duperelach wliczyłeś do 200 zł razem z pokrywą ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ryby- jakieś 500zł

Akwarium 700zł

Stelaż ??? zł (może ktoś ma taki stelaż i wie ile kosztuje )

filtr np. unimax 700 500zł

grzałka 60zł

mechaniczny 70zł

duperele 200zł



Akwa - 700zł

Kamienie do środka - 100 zł

Styropian na tło i pod akwa - 10 zł

Żwirek z castoramy pakowany po 20kg * 5 * 8 - 40zł

Zegar czasowy do oswietlenia - 10zł

Grzałka - 70zł

Filtry : kubełek Unimax 700 + 2 wewnetrzne ( zapomnij o takim banaiku i jednym wewnetrznym ) 750zł

Czyścik do szyby 12mm - 50zł

Roślinki - 100zł

Witaminki (dla roślin) , pokarmy - zapas na ok 12m-cy - 200zł

Testy i uzdatniacze - 130zł

Silicon - 80zł dp przyklejenie tła

Szafka pod akwarium - 1050zł konstrukcja z zamknietych profili stalowych 2/4 obita przez stolaża płytą - wyszła drogo bo sporo kosztowały mnie drzwiczki by pasowały do reszty mebli .

Jesli sam nie pospawasz profili to +200zł .

Odmulacz Eheim wraz z przedłuzką - 80zł

Oświetlenie z pokrywą ok 400zł

Tło : 50-150zł


RAZEM ok ; 3-4kzł zaleznie tego co juz posiadasz , co bedziesz musial dokupic, co zrobisz sam, a z czego zupelnie zrezygnujsz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stal jest droga . Ja placilem 150zł za sama stal , 150 dałem znajomemu za spawanie a 750 to płyta i robota stolarza . Ale biedak 2 dni sie nad nia meczyl ( nie jest to typowa prosta szafka a nieco fikusna wiec sie chlopaki nacieli troche ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyścik do szyby 12mm - 50zł

Roślinki - 100zł

Witaminki (dla roślin) , pokarmy - zapas na ok 12m-cy - 200zł



Jak ma to byc malawi to bez roslin, po drugie od x miesiecy walkujemy, ze czysciki magnetyczne nie sa dobre... ja osobiscie nigdy nie wyrzucilbym na niego 50zl.


Silicon - 80zł dp przyklejenie tła


5-6 tub silikonu???? No chyba troche przesadziles....


Jezeli chodzi o stelaz to nie widze wiekszej szansy zeby go zrobil.... duzo ekonomiczniej i pewniej bedzie wykonac podmurowke z bloczkow i polozyc plyte. Za stelaz spawany w Warszawie razem z robocizna wydalem okolo 200zl ( profil 20x20x2 o wymiarach 2000x800x600mm ), plyta do zabudowy i odrobina wlasnej roboty z pewnoscia nie wyniesie 750zl jak to napisales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie to słoneczko - za darmo.


Wybij to sobie z glowy.... wydawalo mi sie, ze czytasz forum od dluzszego czasu i juz masz swiadomosc, ze oswietlenie sloneczne zwlaszcza przy takim akwarium nie wystarczy. Na HQI musisz dorzucic jakies 300zl, na swietlowki pewno 100zl mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyścik do szyby 12mm - 50zł

Niepotrzebny


Roślinki - 100zł

Także zbyteczne


Silicon - 80zł dp przyklejenie tła

Tło folia.


Odmulacz Eheim wraz z przedłuzką - 80zł

Nie muszę mieć Eheima wystarczy zwykły bele jaki.


Oświetlenie z pokrywą ok 400zł

Pokrywy nie potrzeba - wystarczy szyba których mam pełno

Oświetlenie - mam gdzieś dwie stare belki razem z świetlówkami, więc wystarczy aby doświetlić akwarium.


Tło : 50-150zł

jw. folia


Co do szafki i oświetlenia to rozważam zakup zestawu akwarystycznego sklepmalawi 500l 1800zł razem z wysyłką pewnie wyjdzie ok. 2000 do tego filtry i inne jakieś 800-1000zł.


Czyli akwarium wersja minimalistyczna, albo zestawik sklepowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profile+elektrody do spawarki+farby do akwa 230x50x50 łącznie z "systemem" do podwieszenia pokrywy z oświetleniem i lampy UV wychodzą wg. moich kalkulacji ok. 300 zeta. Generalnie lepiej kupić na początek część a potem, w miare możliwości, resztę. Niż kupić średniej jakości komplet i wymieniać poszczególne elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.