Jump to content

Piasek z morskiego w malawi


Recommended Posts

Planuje dodać na dno mojego akwarium coś co ustabilizuje twardość i PH wody. W sklepie zajmującym się akwarystyką morską, który ma siedzibę w mieście w którym ja pracuje znalazłem żwir koralowy:

http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... cts_id=491

ale niestety nie mają tej najmniejszej granulacji. Polecili mi za to taki oto piasek:

http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... ts_id=2054

Nadaje się on wogóle do Malawi i czy zadziała, tzn wpłynie na twardość i PH wody? Jeśli jednak lepszy będzie ten żwir koralowy, to ile musiałbym go wsypać na dno akwarium 375 litrów?

Link to comment
Share on other sites

Nie chce spamowac, ale u nas jest piasek koralowy. Sama go uzywam i moge pokazac jak wyglada w zbiorniku.

Co do stabilizacji... IMO stabilizuje, ale raczej nie podwyzsza w sposob radykalny.

Woda to rostwor chemiczny i na bufor wody dziala wiele czynnikow. Gdybysmy zalozyli, ze jedynym czynnikiem rozpuszczania weglanu wapnia zawartego w skalach wapiennych jest wysokosc PH, to mozna by wysnuc wniosek, ze wsypujemy do zbiornika np. 500 litrow z niskim ph kilo zwiru dolomitowego i... abo ph sie podnosi, albo zwir zupelnie, na naszych oczach sie rozpuszcza.


Jezeli faktycznie istnieje powazny problem z utrzymaniem alkalicznosci wody, to IMO metody oparte na uzyciu wapienia raczej zawioda. Nie zmienia to faktu, z jest na rynku sporo wydajnych srodkow stabilizujacych wysokie Ph. Milc kiedys wspominal o hydrocarbonacie- przy okazji stosowania reduktorow siarkowych. Mom zdaniem to znacznie wydajniejszy i w ogolnym rozrachunku tanszy srodek niz zwir koralowy. Oczywiscie zakladajac, ze problem faktycznie istnieje.

Link to comment
Share on other sites

No i ta cena :) 10 zł za kg mnie powala, gdybym to sprzedawał to też bym to polecał.

Jeżeli miałbym stabilizować pH to zamiast tego piasku za "niska cenę " wrzucił bym piasek za grosze budowlany i dal jako dekoracje kamienie wapienne.

Link to comment
Share on other sites

Twoja opinia Mjunszajn nie jest dla mnie żadnym spamem, tylko cenną uwagą praktyka ;]

Ostatnio jestem strasznie zabiegany, więc chciałem skorzystac ze sklepu, który będe miał bardziej po drodze.

Moja woda wodociągowa ma takie parametry:

odczyn, PH - 7,0

twardość ogólna - 4,1 (stopnie niemieckie)

twardość węglanowa - 2,4 (jw)

Po dogłębnej lekturze forum zdecydowałem się ją "wzbogacac" przed podmianką w sodę oczyszczoną. Inny praktyk - moja mama (na akwarystyce się nie zna, ale ma wykształcenie chemiczne, specjalnośc woda i ścieki, no i 35 lat praktyki w zawodzie) trochę się zdziwiła, że właśnie tylko sodę stosuje. Stwierdziła, że soda to tylko jeden związek chemiczny, a zarówno na twardośc jak i PH wpływa ich wiele. Po długotrwałym stosowaniu wyłącznie sody, woda będzie miała coraz bardziej nienaturalny skład i raczej nie wpłynie to pozytywnie na coś co w niej ma życ. No i spytała, czy są jakieś inne stosowane w akwarystyce sposoby na zwiększenie PH. Dlatego właśnie zacząłem zastanawiac się nad dodaniem żwirku koralowego do podłoża. Niby lepsze jest wrogiem dobrego, ale coś w tym myśleniu jest. Zresztą czytałem też na forum kilka wypowiedzi, że z tą sodą to tak do końca też nie jest wszystko super.


Dekoracje już mam z serpentynitu, narazie nie chciałbym nic wkładac do filtra. Jeszcze się prześpię z tym problemem.

Link to comment
Share on other sites

Przy Twoich parametrach wyjściowych to pomyślałabym o AquaDur Malawi- duzo tego nie zużyjesz, sam preparat nie jest drogi, a kupisz go np. w AquaBotanique w Katowicach na Dąbiu. Ten sklep polecam z całym przekonaniem- Arek Siurda co prawda zajmuje sie głównie zielenina, ale jego wiedza o chemii wody jest z całą pewnością wie większa niż moja.


No, a ja i tak nie stracę:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Ale jaja - okazało się, że tak naprawdę szukam daleko, a mam blisko. Mieszkam na granicy Dębu i Koszutki, a do tego sklepu mam 10 minut drogi i to pieszo;). Już dzisiaj się tam przespaceruje. dzięki za informację Mjunszajn;)

Oczywiście napiszę w tym wątku jakie rozwiązanie mi doradzono.

Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam przydatność Aquadur Malawi, używam w dwóch zbiornikach 500L od dawna, KH trzymam 10-12, zużycie przy podmianie 15-18 gram na 30 litrów podmienianej wody. Ile będziesz musiał użyć na początek, i ile na bieżąco, zależy od wielu czynników, obecnego KH, docelowego KH, KH wody w kranie itd.

Link to comment
Share on other sites

Nie chce spamowac, ale u nas jest piasek koralowy. Sama go uzywam i moge pokazac jak wyglada w zbiorniku.


Czy to jest to co dorzucacie rybkom do transportu ? Bo wygląda znakomicie - jaąz sobie dokupiłem w akwarystycznym bo to co wysypałem z 6 torebek z rybami tak mi się spodobało ,że hoho :)


Greghor : Czy serpentynit w spsób znaczący wpłynął na wartośc pH Twojej wody ? Bo wodę do swoich akwariów mam z tego samego ujęcia a tylko w 450-ce mam serpentynit (ok80kg) i pH w tym zbiorniku mam o ok. 1 stopien wyzsze niz w pozostałych (9 zamiast 7,8-8,0 ). I nie wiem czy to on tak działa czyc cos innego ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.