Jump to content

Piasek z morskiego w malawi

Recommended Posts

Planuje dodać na dno mojego akwarium coś co ustabilizuje twardość i PH wody. W sklepie zajmującym się akwarystyką morską, który ma siedzibę w mieście w którym ja pracuje znalazłem żwir koralowy:

http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... cts_id=491

ale niestety nie mają tej najmniejszej granulacji. Polecili mi za to taki oto piasek:

http://www.erybka.pl/product_info.php?c ... ts_id=2054

Nadaje się on wogóle do Malawi i czy zadziała, tzn wpłynie na twardość i PH wody? Jeśli jednak lepszy będzie ten żwir koralowy, to ile musiałbym go wsypać na dno akwarium 375 litrów?

Nie chce spamowac, ale u nas jest piasek koralowy. Sama go uzywam i moge pokazac jak wyglada w zbiorniku.

Co do stabilizacji... IMO stabilizuje, ale raczej nie podwyzsza w sposob radykalny.

Woda to rostwor chemiczny i na bufor wody dziala wiele czynnikow. Gdybysmy zalozyli, ze jedynym czynnikiem rozpuszczania weglanu wapnia zawartego w skalach wapiennych jest wysokosc PH, to mozna by wysnuc wniosek, ze wsypujemy do zbiornika np. 500 litrow z niskim ph kilo zwiru dolomitowego i... abo ph sie podnosi, albo zwir zupelnie, na naszych oczach sie rozpuszcza.

Jezeli faktycznie istnieje powazny problem z utrzymaniem alkalicznosci wody, to IMO metody oparte na uzyciu wapienia raczej zawioda. Nie zmienia to faktu, z jest na rynku sporo wydajnych srodkow stabilizujacych wysokie Ph. Milc kiedys wspominal o hydrocarbonacie- przy okazji stosowania reduktorow siarkowych. Mom zdaniem to znacznie wydajniejszy i w ogolnym rozrachunku tanszy srodek niz zwir koralowy. Oczywiscie zakladajac, ze problem faktycznie istnieje.

No i ta cena :) 10 zł za kg mnie powala, gdybym to sprzedawał to też bym to polecał.

Jeżeli miałbym stabilizować pH to zamiast tego piasku za "niska cenę " wrzucił bym piasek za grosze budowlany i dal jako dekoracje kamienie wapienne.

Twoja opinia Mjunszajn nie jest dla mnie żadnym spamem, tylko cenną uwagą praktyka ;]

Ostatnio jestem strasznie zabiegany, więc chciałem skorzystac ze sklepu, który będe miał bardziej po drodze.

Moja woda wodociągowa ma takie parametry:

odczyn, PH - 7,0

twardość ogólna - 4,1 (stopnie niemieckie)

twardość węglanowa - 2,4 (jw)

Po dogłębnej lekturze forum zdecydowałem się ją "wzbogacac" przed podmianką w sodę oczyszczoną. Inny praktyk - moja mama (na akwarystyce się nie zna, ale ma wykształcenie chemiczne, specjalnośc woda i ścieki, no i 35 lat praktyki w zawodzie) trochę się zdziwiła, że właśnie tylko sodę stosuje. Stwierdziła, że soda to tylko jeden związek chemiczny, a zarówno na twardośc jak i PH wpływa ich wiele. Po długotrwałym stosowaniu wyłącznie sody, woda będzie miała coraz bardziej nienaturalny skład i raczej nie wpłynie to pozytywnie na coś co w niej ma życ. No i spytała, czy są jakieś inne stosowane w akwarystyce sposoby na zwiększenie PH. Dlatego właśnie zacząłem zastanawiac się nad dodaniem żwirku koralowego do podłoża. Niby lepsze jest wrogiem dobrego, ale coś w tym myśleniu jest. Zresztą czytałem też na forum kilka wypowiedzi, że z tą sodą to tak do końca też nie jest wszystko super.

Dekoracje już mam z serpentynitu, narazie nie chciałbym nic wkładac do filtra. Jeszcze się prześpię z tym problemem.

Przy Twoich parametrach wyjściowych to pomyślałabym o AquaDur Malawi- duzo tego nie zużyjesz, sam preparat nie jest drogi, a kupisz go np. w AquaBotanique w Katowicach na Dąbiu. Ten sklep polecam z całym przekonaniem- Arek Siurda co prawda zajmuje sie głównie zielenina, ale jego wiedza o chemii wody jest z całą pewnością wie większa niż moja.

No, a ja i tak nie stracę:P:P:P:P

Ale jaja - okazało się, że tak naprawdę szukam daleko, a mam blisko. Mieszkam na granicy Dębu i Koszutki, a do tego sklepu mam 10 minut drogi i to pieszo;). Już dzisiaj się tam przespaceruje. dzięki za informację Mjunszajn;)

Oczywiście napiszę w tym wątku jakie rozwiązanie mi doradzono.

Potwierdzam przydatność Aquadur Malawi, używam w dwóch zbiornikach 500L od dawna, KH trzymam 10-12, zużycie przy podmianie 15-18 gram na 30 litrów podmienianej wody. Ile będziesz musiał użyć na początek, i ile na bieżąco, zależy od wielu czynników, obecnego KH, docelowego KH, KH wody w kranie itd.

Nie chce spamowac, ale u nas jest piasek koralowy. Sama go uzywam i moge pokazac jak wyglada w zbiorniku.

Czy to jest to co dorzucacie rybkom do transportu ? Bo wygląda znakomicie - jaąz sobie dokupiłem w akwarystycznym bo to co wysypałem z 6 torebek z rybami tak mi się spodobało ,że hoho :)

Greghor : Czy serpentynit w spsób znaczący wpłynął na wartośc pH Twojej wody ? Bo wodę do swoich akwariów mam z tego samego ujęcia a tylko w 450-ce mam serpentynit (ok80kg) i pH w tym zbiorniku mam o ok. 1 stopien wyzsze niz w pozostałych (9 zamiast 7,8-8,0 ). I nie wiem czy to on tak działa czyc cos innego ...