Skocz do zawartości

Falownik, za, a nawet przeciw


Ensa

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Ensa napisał(a):

No ale moim zdaniem w tych gruzowiskach nie ma opcji żeby nie zalegało

Oczywiście, że nie ma opcji. Należałoby zmieniać kierunek obiegu wody, żeby nic nie zalegało. Cyrkulator kup dopiero wtedy, gdy uznasz, że pompa nie jest w stanie "sprzątnąć" dna. Ja uruchamiam co jakiś czas i pomimo tego, że wizualnie wydaje się być czysto, to w akwarium robi się dobry bałagan przez kilkanaście minut. Część osób korzysta z cyrkulatora jak ze zmiotki i trzymając go w rękach wymiata z gruzowisk zalegające odchody - wydaje się być to ciekawy pomysł, tylko czy ma sens.

A same odchody zmieniają się ostatecznie w detryfus, czyli materię organiczną. Zatem najlepiej pozbyć się ich jak najszybciej z obiegu, albo mieć wydajną filtrację i resztę rozwiązywać żywicami i podmianami ;)

Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na Twoje pytanie ;)

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie falownik ma dwie funkcje. Jedna to poruszenie kup bo bez niego nie dolatują do zasysu i zbierają się prawie u celu. 

A druga funkcja to napowietrzanie. Mam wrażenie, że cała biologia w akwarium działa lepiej jeśli jest "tlen" . Jakaś taka woda bardziej klarowna, zapach praktycznie zero. Jakoś tak bardziej "świeżo" jest. 

No i właściwie trzecia funkcja to taki fitness dla ryb. Nie stoją w całkowitym bezruchu. Raczej są zadowolone, ale dla pewności przeprowadzę później z nimi ankietę 😂🤪

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falowniki sprawdzają się w morskim, gdzie przepływ wody ma znaczenie dla odżywiania korali. Mam spienione pcv na dnie. Karmienie 21:30. Rano praktycznie dno puste.  Może być to po części kwestia składu karmy - dużo białka i tłuszczy, bardzo mało słabo trawionych węglowodanów.  Przy dużo bardziej obfitym karmieniu było znacznie więcej odchodów i było je widać po stronie wylotu/grzebienia. Prawdopodobnie, przez więcej karmy, szybszy pasaż jelitowy i mniej skuteczne trawienie, poza samą ilością do strawienia. Jeśli prąd wody jest w danym miejscu zbyt słaby by porwać odchody, to bakterie stopniowo rozłożą je do postaci, którą prąd wody już porwie. Oczywiście lepiej jest, żeby od razu trafiły do filtra i tam się rozłożyły, ale nie widzę w tym jakiegoś istotnego problemu dla jakości wody, jeśli część tego procesu zajdzie gdzieś poza filtrem. To głównie problem estetyczny. Zamiast falownika, lepiej zwiększyć przepływ przez filtrację.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doradzam falownik ale delikatny. Sam przy 170cm mam Tunze 6045 skręcone na 1500l/h. W zupełności wystarcza

Kiedyś na forum przewijały się posty, że potrzebowałbym najlepiej 10.000 l/h. Nie wyobrażam sobie takiej rzeki w akwarium Malawi

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmierzyłem garnkiem i butelką przybliżony przepływ przez swojego mechanika to wychodzi mi za każdym razem około 1800l/h. A pompa ma 5000l/h i jedzie na maxa. Dlatego mi nie pasowało coś i u mnie cyrkulator mocno jedzie. W ten sposób uzupełnia filtrację w 540l akwarium. Bez cyrkulatora mam bardzo malutki ruch wody, wg mnie za słaby. Biolog-kubełek ma średnio 600-800l/h jak mierzę. Więc tak szału nie ma. 

Także co akwarium to inaczej. Jak ktoś ma filtrację za tłem albo kaseciaka to pompa ma łatwiej i może pracować na mniejszej mocy a efekt jest lepszy i cyrkulator zbędny. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pikczer napisał(a):

Dzisiaj zmierzyłem garnkiem i butelką przybliżony przepływ przez swojego mechanika to wychodzi mi za każdym razem około 1800l/h. A pompa ma 5000l/h i jedzie na maxa.

Jeśli dobrze pamiętam🤔 pisałeś gdzieś, że u Ciebie pompa pcha przez dwa zepsute kubełki plus pewnie do tego dochodzą przewężenia na złączkach itp, bo przecież jakoś to wszystko musiałeś ze sobą połączyć. 1800l/h to i tak bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę powyższe. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bartek_De napisał(a):

Jeśli dobrze pamiętam🤔 pisałeś gdzieś, że u Ciebie pompa pcha przez dwa zepsute kubełki plus pewnie do tego dochodzą przewężenia na złączkach itp, bo przecież jakoś to wszystko musiałeś ze sobą połączyć. 1800l/h to i tak bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę powyższe. 

Tak dokładnie. Jeszcze przed kubłami prefiltr jest :) Czyli w sumie 3 "pojemniki". 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Rafał80 napisał(a):

To muszę odchudzić mojego FX6

A co masz w nim poupychane?😀

 

W dniu 9.02.2024 o 07:29, triamond napisał(a):

Prawdopodobnie, przez więcej karmy, szybszy pasaż jelitowy i mniej skuteczne trawienie, poza samą ilością do strawienia. Jeśli prąd wody jest w danym miejscu zbyt słaby by porwać odchody, to bakterie stopniowo rozłożą je do postaci, którą prąd wody już porwie

Dokładnie. Plus ja mam częściowo odkryte akwarium i praktycznie codziennie dolewam 20 l wody wiatrem. Leję na skały i mam mini odkurzacz. Falowanie wody mam duże bo fx6 i napowietrzanie. Zresztą teraz znowu zmieniłam wylot na taflę, bo jak miałam na piach to był wieczny bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.