Skocz do zawartości

Falownik, za, a nawet przeciw


Ensa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie falownika. Zastanawiam się nad sensem. Widziałam, że niektórzy z niego rezygnują. Ale rezygnują tylko na podstawie, że odchodów nie widać? No nie widać, a co w kamieniach? Czy przy długości akwarium 200 cm jest w ogóle możliwość, że wszystko znika tylko dzięki filtracji? osobiście niekoniecznie chcę ten falownik, bo denerwuje mnie z przyczyn estetycznych. Ale jeżeli jest niezbędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Rafał80 napisał(a):

Daaawno miałem akwa 150l na pompce powietrza bez falownika to nawet się nie słyszało o tym. Zatem spokojnie może być bez. ale może też mieć funkcję napowietrzania.

Przy 150 litrach, to ja bym w ogóle nie miała tego typu wątpliwości:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ensa Oczywiście pytanie do posiadaczy takich zbiorników, do których się - na razie - nie zaliczam, ale filtracja w sensie bakterii jest wszędzie. Jeśli nic nie zalega, masz mocną filtrację (ilość mediów/przepływ), sprawną cyrkulację, woda jest dobra, to wszystko OK. Przy podmianach można trochę odmulić, ale jeśli to miałaby być bomba biologiczna z opóźnionym zapłonem, to już by wybuchła moim zdaniem - biorąc pod uwagę, że nasze ryby mocno ruszają podłoże. 

Edytowane przez TomekT
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ensa napisał(a):

Mam pytanie odnośnie falownika. Zastanawiam się nad sensem. Widziałam, że niektórzy z niego rezygnują. Ale rezygnują tylko na podstawie, że odchodów nie widać? No nie widać, a co w kamieniach? Czy przy długości akwarium 200 cm jest w ogóle możliwość, że wszystko znika tylko dzięki filtracji? osobiście niekoniecznie chcę ten falownik, bo denerwuje mnie z przyczyn estetycznych. Ale jeżeli jest niezbędny?

Niezbędny nie jest. Wszystko zależy od obiegu wody którą tworzą filtry. Jeżeli nie obserwujesz zalegania odchodów oraz jest ruch tafli wody to IMHO jest zbędny. Falownik wpływa tylko na ruch wody a nie na jej jakość.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bojar napisał(a):

Niezbędny nie jest. Wszystko zależy od obiegu wody którą tworzą filtry. Jeżeli nie obserwujesz zalegania odchodów oraz jest ruch tafli wody to IMHO jest zbędny. Falownik wpływa tylko na ruch wody a nie na jej jakość.

No ale tak na logikę, jak g zalega w skałach to pogarsza wodę, czy nie? Być może nie, bo pracują bakterie. Ale ja o tym nie wiem, bo mam żywicę☺️ale jeżeli tak, to wtedy falownik to tylko kwestia estetyczna? Żeby g nie było na widoku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ensa napisał(a):

jak g zalega w skałach to pogarsza wodę, czy nie?

Jak zalega, to pogarsza, bo widocznie obieg wody jest zaburzony. Wtedy patrz punkt filtracja/cyrkulacja i tak w kółko, jak woda w ... filtrze. 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, TomekT napisał(a):

Jak zalega, to pogarsza, bo widocznie obieg wody jest zaburzony. Wtedy patrz punkt filtracja/cyrkulacja i tak w kółko, jak woda w ... filtrze. 😁

No ale moim zdaniem w tych gruzowiskach nie ma opcji żeby nie zalegało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.