Jump to content

Falownik, za, a nawet przeciw

Ensa

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie falownika. Zastanawiam się nad sensem. Widziałam, że niektórzy z niego rezygnują. Ale rezygnują tylko na podstawie, że odchodów nie widać? No nie widać, a co w kamieniach? Czy przy długości akwarium 200 cm jest w ogóle możliwość, że wszystko znika tylko dzięki filtracji? osobiście niekoniecznie chcę ten falownik, bo denerwuje mnie z przyczyn estetycznych. Ale jeżeli jest niezbędny?

7 minut temu, Rafał80 napisał(a):

Daaawno miałem akwa 150l na pompce powietrza bez falownika to nawet się nie słyszało o tym. Zatem spokojnie może być bez. ale może też mieć funkcję napowietrzania.

Przy 150 litrach, to ja bym w ogóle nie miała tego typu wątpliwości:-)

@Ensa Oczywiście pytanie do posiadaczy takich zbiorników, do których się - na razie - nie zaliczam, ale filtracja w sensie bakterii jest wszędzie. Jeśli nic nie zalega, masz mocną filtrację (ilość mediów/przepływ), sprawną cyrkulację, woda jest dobra, to wszystko OK. Przy podmianach można trochę odmulić, ale jeśli to miałaby być bomba biologiczna z opóźnionym zapłonem, to już by wybuchła moim zdaniem - biorąc pod uwagę, że nasze ryby mocno ruszają podłoże. 

Edited by TomekT
  • Like 1

2 godziny temu, Ensa napisał(a):

Mam pytanie odnośnie falownika. Zastanawiam się nad sensem. Widziałam, że niektórzy z niego rezygnują. Ale rezygnują tylko na podstawie, że odchodów nie widać? No nie widać, a co w kamieniach? Czy przy długości akwarium 200 cm jest w ogóle możliwość, że wszystko znika tylko dzięki filtracji? osobiście niekoniecznie chcę ten falownik, bo denerwuje mnie z przyczyn estetycznych. Ale jeżeli jest niezbędny?

Niezbędny nie jest. Wszystko zależy od obiegu wody którą tworzą filtry. Jeżeli nie obserwujesz zalegania odchodów oraz jest ruch tafli wody to IMHO jest zbędny. Falownik wpływa tylko na ruch wody a nie na jej jakość.

• Like 4

8 minut temu, Bojar napisał(a):

Niezbędny nie jest. Wszystko zależy od obiegu wody którą tworzą filtry. Jeżeli nie obserwujesz zalegania odchodów oraz jest ruch tafli wody to IMHO jest zbędny. Falownik wpływa tylko na ruch wody a nie na jej jakość.

No ale tak na logikę, jak g zalega w skałach to pogarsza wodę, czy nie? Być może nie, bo pracują bakterie. Ale ja o tym nie wiem, bo mam żywicę☺️ale jeżeli tak, to wtedy falownik to tylko kwestia estetyczna? Żeby g nie było na widoku?

Godzinę temu, Ensa napisał(a):

jak g zalega w skałach to pogarsza wodę, czy nie?

Jak zalega, to pogarsza, bo widocznie obieg wody jest zaburzony. Wtedy patrz punkt filtracja/cyrkulacja i tak w kółko, jak woda w ... filtrze. 😁

40 minut temu, TomekT napisał(a):

Jak zalega, to pogarsza, bo widocznie obieg wody jest zaburzony. Wtedy patrz punkt filtracja/cyrkulacja i tak w kółko, jak woda w ... filtrze. 😁

No ale moim zdaniem w tych gruzowiskach nie ma opcji żeby nie zalegało