Skocz do zawartości

Problem po podmianie


pulpet

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Bartek_De napisał(a):

O węglowych jakiego typu?🤨

Taki, a w ogóle to wchodzi się na stronę ZWIKu i tam zamieszczają info, czy jest konserwacja rur i czy chloraminę dają i ile. Koledze wybili kiedyś obsadę ryb i wywalczył odszkodowanie. Padły mu 30 cm paletki. Wszystkie jak jeden mąż brzuchami do góry. Masakryczny widok

IMG_5690.jpeg

Edytowane przez Ensa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to wkład z węgla spiekanego, tzw. blok węglowy to nigdy nie spotkałem się aby z nowego leciała jakkolwiek zanieczyszczona woda, a używam ich od lat i zawsze tych samych https://allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-wklad-10-weglowy-bl10-ustm-blok-8147805856

To co pisał @Pikczer owszem, leci szary czy czarny pył, ale z wkładów węglowych z łupin orzecha kokosowego.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Bartek_De napisał(a):

Jeśli jest to wkład z węgla spiekanego, tzw. blok węglowy to nigdy nie spotkałem się aby z nowego leciała jakkolwiek zanieczyszczona woda, a używam ich od lat i zawsze tych samych https://allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-wklad-10-weglowy-bl10-ustm-blok-8147805856

To co pisał @Pikczer owszem, leci szary czy czarny pył, ale z wkładów węglowych z łupin orzecha kokosowego.

Mam 3 wkłady, być może to pozostałe dwa, ale nie zmienia to faktu, że na instrukcji miałam wyraźnie, że należy je przepłukać. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby wszystkie żyją. Część jakby doszła do siebie, przestały dyszeć, kilka jeszcze się chwieje. Wszystkie wystraszone i wycofane. Ale do kolacji wyszły, może się dobrze skończy. Próbowałem się coś dowiedzieć w lokalnych wodociągach, ale pani z którą rozmawiałem była mało chętna do pomocy. Są jakieś prace konserwacyjne, były przełączenia ujęć, ale woda dostarczana do mieszkań spełnia wszelkie normy i tyle mi może powiedzieć. Przegrzebalem jakieś archiwalne analizy które mają na stronie i w  jednym z ujęć chloru w wodzie jest kilka razy więcej niż w innych.  Woda z rzeki, a nie z ujęć głębinowych, więc pewnie mocniej "uzdatniaja". Jak mnie na taką przełączyli, to może być przyczyna, że ustrojstwo nie ogarnęło. Tak gdybam. Czekam na testy na chlor, są dostępne tylko z Sery w rozsądnych pieniądzach. W sklepach nie było, zamówiłem z netu. Jutro powinny być.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności warto stosować np. takie kasty budowlane 90l za 30 zł, gdzie nalewamy wodę dzień przed podmianą. 24h wystarczy, żeby cały chlor zniknął z wody. Przy większych akwariach pewnie trzeba będzie dwie takie kasty postawić. Oczywiście wiąże to się z zagraceniem np. salonu gdzie stoi akwarium. Nasze Panie/Panowe mogą być niezadowoleni :)

 

Zrzut ekranu 2023-11-23 082528.png

Edytowane przez darianus
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darianus napisał(a):

Dla pewności warto stosować np. takie kasty budowlane 90l za 30 zł, gdzie nalewamy wodę dzień przed podmianą. 24h wystarczy, żeby cały chlor zniknął z wody. Przy większych akwariach pewnie trzeba będzie dwie takie kasty postawić. Oczywiście wiąże to się z zagraceniem np. salonu gdzie stoi akwarium. Nasze Panie/Panowe mogą być niezadowoleni :)

 

Zrzut ekranu 2023-11-23 082528.png

Te wszystkie kasty budowlane zazwyczaj bardzo śmierdzą tym z czego są wykonane. Mają być mocne i tyle. Świetne są do mieszania kleju do płytek czy cementu, ogólnie do budowlanych prac super. Ale bałbym się używać tego do akwarium, żeby coś nie dostało się do wody. Akwarium traktuje jako "spożywka" i też używam wiaderek z atestem do żywności. Oczywiście że są droższe ale nie 10 razy. 

Osobiście używam takich wiaderek https://allegro.pl/oferta/pojemnik-fermentacyjny-34-5-l-wiadro-na-wino-piwo-14099231549

Można też inne ale te mi pasują. Są bardzo mocne i nie boje się że uzupełnione po brzegi czyli ponad 30 litrów niosę przez pokój. Używam je na działce do gnojówki, na odpadki kompostowe itd itd. Pięknie wchodzi jedno w drugie i nie zajmują aż tak dużo miejsca. Jak zmieniałem akwarium na większe to ryby wylądowały w tych wiadrach. Może komuś się przyda taka ocena wiadereczka :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pikczer napisał(a):

Te wszystkie kasty budowlane zazwyczaj bardzo śmierdzą tym z czego są wykonane. Mają być mocne i tyle. Świetne są do mieszania kleju do płytek czy cementu, ogólnie do budowlanych prac super. Ale bałbym się używać tego do akwarium, żeby coś nie dostało się do wody. Akwarium traktuje jako "spożywka" i też używam wiaderek z atestem do żywności. Oczywiście że są droższe ale nie 10 razy. 

Osobiście używam takich wiaderek https://allegro.pl/oferta/pojemnik-fermentacyjny-34-5-l-wiadro-na-wino-piwo-14099231549

Można też inne ale te mi pasują. Są bardzo mocne i nie boje się że uzupełnione po brzegi czyli ponad 30 litrów niosę przez pokój. Używam je na działce do gnojówki, na odpadki kompostowe itd itd. Pięknie wchodzi jedno w drugie i nie zajmują aż tak dużo miejsca. Jak zmieniałem akwarium na większe to ryby wylądowały w tych wiadrach. Może komuś się przyda taka ocena wiadereczka :)

 

Tak, śmierdziały trochę jak kupowałem. Używam je od początku do celów akwarystycznych ponad rok i nic się nie dzieję z rybami. Zapach plastiku zniknął dosyć szybko. Niektórzy w takich kastach robią sobie mini oczka wodne w ogródkach i latem trzymają tam gupiki, nie słyszałem o jakichkolwiek problemach.

Edytowane przez darianus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.