Jump to content

budowa filtra narurowego dla nowego zbiornika


Recommended Posts

Posted (edited)

Zakładam nowe akwarium z pyszczakami 147x42x58 netto jakieś 300L, akwarium wbudowane w ścianę między jadalnią a korytarzem z wymurowaną szafką pod spodem o wymiarach 148x34x64. Chciałem zbudować filtr narurowy, przeglądałem wasze wpisy, komentarze schematy filmy coś z tego posklejałem ale potrzebuję fachowej porady żeby nie przesadzić albo czegoś nie zwalić , czy nie za dużo filtrów na takie niewielki zbiornik ale zależy mi żeby było super . instalacja będzie wykonana w zgrzewie 32 mm dokładnie jak na załączonym schemacie żeby opory przez każdy filtr były identyczne co gwarantuje lepszy przepływ i równomierne zużycie filtrów, ale mam kilka wątpliwości że powinien być dodatkowo by-pass równoległy do grzałki tylko jakiej średnicy, jeśli dobrze pamiętam to kolega STAN pisał że nie ma w swoich akwariach grzałek, ja w poprzednim też nie miałem i temperatura była ok tyle że miałem inne oświetlenia na świetlówkach T5 i one dawały dużo ciepła, teraz mam listwę ledową. W chemi i biologi chciałem założyć puszki zasypowe więc przy biologi nie trzeba montować filtrów odwrotnie i z opisu wydaje mi się mniej problemowe cz tylko mi się wydaje Po obu stronach zbiornika pionowo mam wmurowane rury kanalizacyjne do przeprowadzenia wlotu i wylotu z filtra , zasys będzie od góry, może jakaś podpowiedź jak go ukryć żeby nie był widoczny, bo u mnie zbiornik jest widoczny z obu stron, jakieś patenty, może gotowe zabudowy z grubszej rury skało pochodne. Nabyłem nowe skały, czy lepiej je podkleić jakimś silikonem, wcześniej miałem otaczaki a ostatnio tylko skały, nie wiem co do piasku jeśli już to bardzo mała ilość na dnie  Bardzo dziękuję za poświęcony czas, gdyby ktoś chciał się nad tym pochylić. wysyłam poprawiony schemat z pełniejszym opisem

20230520_092052.thumb.jpg.b818e247af200987243a40ae4ec93b7c.jpg.2c414acb6a1bdecc1bfd9d4a09e949cd.jpg

 

Edited by Bartek_De
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Przeniosłem do właściwego działu i obróciłem zdjęcie, tak jest bardziej czytelne.

Szerokość szafki to 34cm i chcesz tam zmieścić trzy korpusy równolegle? Pomierz sobie to dokładnie, bo w mojej opinii nie wejdzie.

Grzałkę powinieneś zrobić na takim bypasie. Rura z grzałką to 32mm, a ta powyżej zmniejszona do 25mm żeby wymusić przepływ przez grzałkę.

20200314_200102.thumb.jpg.64a66a7a46c10fa9b36e8cbdd41475fd.jpg.bdd6cc2e07bff9f1845a2d6232adc6a6.jpg

Rzuć okiem na mój temat, znajdziesz tam sporo fotek z budowy narurowca, może będą pomocne.

 

Edited by Bartek_De
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc i poprawę postu, przejrzałem twoją budowę, z filtrami sobie poradzę dwa skrajne obok siebie środkowy przesunięty i wszystko zajmuje jakieś 30cm, dzięki za fotę z grzałką,  czy biologie lepiej w puszkach zasypowych czy luzem  i odwracać korpusy, u ciebie widziałem że pompa zasysa  prosto ze zbiornika i nie chroni jej żaden filtr  czy później coś zmieniłeś?

Czy pod skały dawałeś jakiś podkład

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Arek50 napisał(a):

czy biologie lepiej w puszkach zasypowych czy luzem  i odwracać korpusy

Korpusy daj odwrotnie, przy puszkach i tak nie ma to znaczenia, ale jeśli kiedyś zdecydujesz się zrezygnować z puszek to nie będziesz musiał nic przerabiać. Jednak nauczony doświadczeniem myślę, że od razu powinieneś zrezygnować z puszek, zabierają sporo miejsca.

26 minut temu, Arek50 napisał(a):

u ciebie widziałem że pompa zasysa  prosto ze zbiornika i nie chroni jej żaden filtr  czy później coś zmieniłeś?

Nic nie zmieniałem, jest tak do dzisiaj. Przewala spore ilości piasku i działa bezawaryjnie. W instalacjach do których jest przeznaczona też musi sobie radzić z kamieniem kotłowym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.