Skocz do zawartości

Akwarium 240 litrów na brudzie z gąbki


Gapa92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 🙂 akwarium zalałem 23.04 🙂 do jednego filtra poszła brudna gąbka a do drugiego ceramika z innego akwarium 🙂 pH w kranie 7.2 

Wyniki testów z dnia 25.04: 

No2 - 0

NH3 - 0 

No3 - 2

ph - 8.2

Dodane Tropical bacto active. 
Cykl azotowy tak szybko się zamknął czy o co chodzi ? 🙂 co o tym myślicie ? 🙂

IMG_1951.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nic nie chodzi. Nic się jeszcze nie wydarzyło. Polecam cierpliwie poczekać. O ile skok NO2 może nie być duży, to i tak powinien być widoczny przy dobrym testowaniu. A NO3 też powinno pójść w górę zdecydowanie. Na razie to surowy baniak IMHO. I sypnął bym drobno roztartego pokarmu.,żeby przyszłe życie miało co jeść. Powodzenia

Edytowane przez pulpet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, pulpet napisał(a):

O nic nie chodzi. Nic się jeszcze nie wydarzyło. Polecam cierpliwie poczekać. O ile skok NO2 może nie być duży, to i tak powinien być widoczny przy dobrym testowaniu. A NO3 też powinno pójść w górę zdecydowanie. Na razie to surowy baniak IMHO. I sypnął bym drobno roztartego pokarmu.,żeby przyszłe życie miało co jeść. Powodzenia

Ok to następne testy zrobię rowno po tygodniu od zalania 🙂 na razie daje bacto active to z pokarmem się wstrzymam 🙂 sypne jak będę miał wpuścić obsadę 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypnij teraz. Biologia to nie tylko przemiany azotowe. Potrzebne wszystko, co sprawi, że coś zgnije, zplesnieje, po prostu zniknie. Multum żyjątek wszelkiej maści skrzętnie pomijanych przy sztampowych opisach startu. Jeżeli tego elementu zabraknie, to są czesto kłopoty po zarybieniu.  Akwaria są potem na początku niestabilne, często pojawiają się problemy. Takie moje zdanie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pulpet napisał(a):

Polecam cierpliwie poczekać

Piotrek, ale na co ma czekać? Z czego ma skoczyć NO2 i NO3 jak nie ma ryb, nie ma pożywki. Kolega zrobił najlepsze co mógł, czyli włożył do filtrów stare media z działającego akwarium. Ja bym tu wpuszczał ryby, oczywiście nie wszystko na raz, ale kilka sztuk na początek. Jeśli będzie skok NO2 to raczej niewielki, nie ma się co szczypać.

@Gapa92 wywal to ustrojstwo co zaznaczyłem na zdjęciu. Nic Ci to nie daje poza miliardem bąbelków powietrza w wodzie, a przy okazji bardzo ogranicza wydajność pompy.

image.jpeg.2d64be77414b33f1bb56e488459723ac.jpeg

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bartek_De napisał(a):

Piotrek, ale na co ma czekać? Z czego ma skoczyć NO2 i NO3 jak nie ma ryb, nie ma pożywki. Kolega zrobił najlepsze co mógł, czyli włożył do filtrów stare media z działającego akwarium. Ja bym tu wpuszczał ryby, oczywiście nie wszystko na raz, ale kilka sztuk na początek. Jeśli będzie skok NO2 to raczej niewielki, nie ma się co szczypać.

@Gapa92 wywal to ustrojstwo co zaznaczyłem na zdjęciu. Nic Ci to nie daje poza miliardem bąbelków powietrza w wodzie, a przy okazji bardzo ogranicza wydajność pompy.

image.jpeg.2d64be77414b33f1bb56e488459723ac.jpeg

Wywalę to bo właśnie woda gazowana się zrobiła 🙂 na razie założyłem żeby była woda dobrze natleniona dla bakterii 🙂 na dniach założę deszczownie 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bartek_De napisał(a):

Piotrek, ale na co ma czekać? Z czego ma skoczyć NO2 i NO3 jak nie ma ryb, nie ma pożywki. Kolega zrobił najlepsze co mógł, czyli włożył do filtrów stare media z działającego akwarium. Ja bym tu wpuszczał ryby, oczywiście nie wszystko na raz, ale kilka sztuk na początek. Jeśli będzie skok NO2 to raczej niewielki, nie ma się co szczypać.

@Gapa92 wywal to ustrojstwo co zaznaczyłem na zdjęciu. Nic Ci to nie daje poza miliardem bąbelków powietrza w wodzie, a przy okazji bardzo ogranicza wydajność pompy.

image.jpeg.2d64be77414b33f1bb56e488459723ac.jpeg

Bartku, ty byś wpuścił, ale biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie, jak krzywo coś by poszło, wiedział byś jak zareagować. Mimo wszystko to świeży zbiornik, a to że Kolega przeniósł żywe media, to bardzo fajnie. Ale czy na pewno żywe. Prawdopodobieństwo duże, ale pewność będzie miał, jak mu zacznie NO3 wzrastać. Skąd pożywka? Ano z tego pokarmu roztartego. Jak się zacznie rozkładać to się pojawi wszystko, co potrzebne. Dla mnie zarybianie bez dowodu na działająca biologię jest eksperymentem. Prawdopodobieństwo powodzenia duże, ale ryzyko jakieś tam jest. Po co na rybach eksperymentować. Jak jest wszystko dobrze, to za tydzień wyjdzie większe NO3 w testach i jest pewne a nie chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze coś może pójść nie tak. Moim zdaniem baniak startowany na starych mediach będzie bardziej stabilny od tego, który startuje od zera, nawet z wzorcowo zamkniętym cyklem azotowym. Przypomina mi się start mojej starej 240-stki. Wszystko nowe, gąbki, ceramika... Chciałem przyspieszyć, wybrałem start na WA. Trwało to jakieś 5-6 tygodni, ale w końcu cykl się zamknął i wpuściłem ryby. Po 3 dniach rozpoczęła się walka z rosnącym NO2. Chemia, duże podmiany itd. Kolejny baniak startowałem na brudzie z gąbki i starej ceramice, która (i tu uwaga) przeleżała kilka miesięcy sucha w zamkniętym pojemniku. Po dwóch dniach wpuściłem jedną rybę, a po dwóch tygodniach kolejne. Nie przypominam sobie abym obserwował skoki parametrów, a jeśli były to niewielkie i można je było wyeliminować małą podmianą. Ryby z tamtego okresu żyją u mnie do dzisiaj. Oczywiście @pulpet tak jak piszesz, jeśli ktoś ma małe doświadczenie lub wcale i w kryzysowej sytuacji nie wie jak zadziałać to nie polecam takich zabaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Bartek_De napisał(a):

Zawsze coś może pójść nie tak. Moim zdaniem baniak startowany na starych mediach będzie bardziej stabilny od tego, który startuje od zera, nawet z wzorcowo zamkniętym cyklem azotowym. Przypomina mi się start mojej starej 240-stki. Wszystko nowe, gąbki, ceramika... Chciałem przyspieszyć, wybrałem start na WA. Trwało to jakieś 5-6 tygodni, ale w końcu cykl się zamknął i wpuściłem ryby. Po 3 dniach rozpoczęła się walka z rosnącym NO2. Chemia, duże podmiany itd. Kolejny baniak startowałem na brudzie z gąbki i starej ceramice, która (i tu uwaga) przeleżała kilka miesięcy sucha w zamkniętym pojemniku. Po dwóch dniach wpuściłem jedną rybę, a po dwóch tygodniach kolejne. Nie przypominam sobie abym obserwował skoki parametrów, a jeśli były to niewielkie i można je było wyeliminować małą podmianą. Ryby z tamtego okresu żyją u mnie do dzisiaj. Oczywiście @pulpet tak jak piszesz, jeśli ktoś ma małe doświadczenie lub wcale i w kryzysowej sytuacji nie wie jak zadziałać to nie polecam takich zabaw.

Twoja historia dotycząca 240 to typowy start na WA. Dlatego nie lubię i nie stosuje tej metody. Brak właśnie tej całej otoczki biologicznej odpowiadającej za rozkład martwej materii organicznej. Start niby ok, ale po jakimś czasie jak wszystko w zbiorniku zaczyna się rozkładać po kątach okazuje się że ta biologia słabiutka. Ogarnia rybie metabolity, ale jak się zaczyna większe obciążenie to kuleje. Widziałem to parę razy już. A teraz mnie skarć za OT😜

Edytowane przez pulpet
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.