Skocz do zawartości

Przeprowadzka


sisio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Jako, że jestem w trakcie przeprowadzki, niedługo czeka mnie przeniesienie akwarium. Na szczęście (nieszczęście) jest to nieduży zbiornik 112l . W środku pływają P. Saulosi sztuk 13 - 3 wybarwiające się samce szukają nowego właściciela (może jest chętny?). Jako filtracja jest Tetra EX 700 i Aquashut junior oraz denitryfikator (30 metrów węża 6mm).


Plan przeniesienia akwarium obmyśliłem tak:


1. Odłowienie ryb i wsadzenie ich do wiadra(?) i podłączenie filtra to wiadra aby woda była OK. i bakterie przeżyły.

2. Odlanie wody do baniaków, aby wykorzystać jej jak najwięcej.

3. Wyjęcie dekoracji: kamieni i żwiru. Ile czasu glony na kamieniach przeżyją bez wody?

4. Przewiezienie zbiornika, szafki, wody - ryby bym jeszcze zostawił.

5. Ustawienie akwarium w nowym miejscu, ułożenie dekoracji (tu przy okazji chcę zamienić żwirek na piasek) i zalanie wodą.

6. Przewiezienie filtrów i ryb.

7. Podłączenie filtracji i wpuszczenie ryb.


Czy taka kolejność jest dobra? Myślałem jeszcze nad przewiezieniem filtrów razem ze zbiornikiem, ale nie wiem czy wytrzymają tyle bez wody? Całą operację planuję wykonać w przeciągu jednego dnia. W razie niepowodzenia ile czasu rybki wytrzymają w wiadrze? Czy zamiana żwiru na piasek nie zaburzy za mocno równowagi biologicznej przy i tak dość skomplikowanej operacji? Może dodać jakieś szczepy bakterii aby szybciej się odbudowały? Czy trzeba napowietrzać wodę w wiadrze z rybami zakładając, że spędzą w nim jakiej 6-7 godzin?


Pytań sporo, ale lepiej zapytać niż potem naprawiać:) Może jeszcze jakieś inne sugestie? Jestem otwarty na propozycje.


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj ja bym zabral odrazu filterek z rybami w duzym wiaderku i podlaczyl to na nowym miejscu, hmm moje kiedys musialy plywac 3 dni chodzila tylko grzalka i kubel i jakos to strasznie im nei zaszkodzilo tyle że to było duze wiadro 50- l ;]


szczepy zawsze możesz dodac ew. bio starterek zmiana żwiru na piach moim zdaniem zmienin troche parametry wody bakterie sa równiez na żwirku


jeśli planujesz miec piach nei zapomnij o swiderkach, to tak jak piwo i lodowka ;] zapobiegna one powstawaniu tzw. stref beztlenowych i wydzielaniu sie zwiazkow siarki co baardzo szkodzi rybka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję lekka zmianę na poczatku - zrobiłem tak u siebie z dobrym skutkiem. Najpierw odłączyłem filtry, potem wyjąłem dekoracje i jak cały syf opadł zacząłem odpompowywać wodę do zbiorników. Ryby odłowiłem tak mniej więcej w połowie i jak syf opadł po raz drugi delikatnie odpompowałem resztę wody. Resztę perfekcyjnie zaplanowałeś. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przeczytać taki wątek na malawi.pl na tamtejszym forum.Zapoczątkowałem wtedy temat i bardzo fajnie koledzy odpowiadali na moje pytania.Napewno Ci to pomoże :D Ze swojej strony mogę dodać,że musisz jak najdłużej utrzymać kubeł włączony,żeby bakterie miały dopływ tlenu z natlenionej wody.Co do ryb,to ja mam łatwiejsze zadanie,bo mam do dyspozycji 3 70l akwa.Spokojnie więc pomieszczę tam obsadę akwa.No i jeszcze piasek.Też wsadzam go zamiast żwiru.I powiem Ci,że kosztem daty przeniesienia,najpierw go mocno płukałem pod bierzącą wodą,a później wsadziłem do tych mniejszych akwariów i wsadziłem tam filtry.Uważam,że napewno to trochę dało,choćby opierając się na brudnych gąbkach z filtrów. :D


Jakby nie było,jak najdokładniej wypłucz piach.I zrób jak wejderozmo radzi-dodaj szczepy.


Pozdrawiam-sision

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę dodać,że musisz jak najdłużej utrzymać kubeł włączony,żeby bakterie miały dopływ tlenu z natlenionej wody.


Filtr będzie wyłączony na max 1.5-2 godziny, aby przewieźć go i podłączyć.



.No i jeszcze piasek.Też wsadzam go zamiast żwiru.I powiem Ci,że kosztem daty przeniesienia,najpierw go mocno płukałem pod bierzącą wodą,a później wsadziłem do tych mniejszych akwariów i wsadziłem tam filtry.Uważam,że napewno to trochę dało,choćby opierając się na brudnych gąbkach z filtrów. :D



W czasie jak będę przewoził kubeł i ryby podłączę filtr wewnętrzny aby oczyścić ewentualne brudy z piasku. Musi to wystarczyć, bo nie mam możliwości podłączyć coś wcześniej.


Dzieki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie temu sam zmieniałem akwarium. Co prawda nie przeprowadzałem się, więc miałem ułatwione zadanie, ale po krótce napiszę, jak u mnie to wyglądało.


Najpierw oczywiście ustawiłem nowe akwa, wyczyściłem je, wypoziomowałem, dodałem trochę nowego podłoża- czyli wszystko, co trzeba zrobić przed zalaniem wodą.


Później przyszedł czas na dekoracje. Kamienie powyciągałem przed wylaniem wody ze starego akwa i wyłowieniem ryb. Lepiej, jak chwilę ryby popływają w pustym akwarium, niż przez godzinę walczą ze mną i siatką. Jak już poukładałem kamloty w nowym akwa, zacząłem przelewać wodę. Wylewałem ją tak długo, aż przestał mi pracować kubełek (poziom ok 15cm) Wtedy wyłowiłem ryby, kubeł podłączyłem do nowego akwa i przelałem resztę wody. Następnie delikatnie przepłukałem piach i wrzuciłem go do nowego ziornika. Uzupełniłem wodą nowe akwa, włączyłem wszytkie filtry i po kilku godzinach wpuściłem ryby.


Problemów z destabilizacją nie było żadnych. W końcu przeniosłem dojrzały biologicznie kubeł, wkłady z drugiego, stabilnego kubełka, całe stare podłoże, kamienie, no i przelałem wodę. Czyli można powiednieć, że była to jedynie mała podmiana... szkła i wody :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę dodać,że musisz jak najdłużej utrzymać kubeł włączony,żeby bakterie miały dopływ tlenu z natlenionej wody.


Filtr będzie wyłączony na max 1.5-2 godziny, aby przewieźć go i podłączyć. .



podczas przenoszenia mojego akwarium, dwa miesiace temu, kubelek byl wylaczony ponad 3 godziny, poki co wszystko jest ok ;)



.No i jeszcze piasek.Też wsadzam go zamiast żwiru.I powiem Ci,że kosztem daty przeniesienia,najpierw go mocno płukałem pod bierzącą wodą,a później wsadziłem do tych mniejszych akwariów i wsadziłem tam filtry.Uważam,że napewno to trochę dało,choćby opierając się na brudnych gąbkach z filtrów. :D



W czasie jak będę przewoził kubeł i ryby podłączę filtr wewnętrzny aby oczyścić ewentualne brudy z piasku. Musi to wystarczyć, bo nie mam możliwości podłączyć coś wcześniej.


jak zalejesz nowe podloze to i tak zapewne woda zrobi sie metna, jednak na drugi dzien powinno juz wszystko ladnie wygladac, filtry zrobia za ciebie brudna robote. wazne jest aby zgrubnie przeplukac piasek przed wsypaniem do akwa, aby pozbyc sie ewentualnie wiekszych kamyczkow, czy innych smieci ... ja na nastepny raz pewnie jeszcze przesieje, teraz denerwuja mnie malutkie kamyczki, ktore z biegiem czasu wychodza na powierzchnie. zapewne rybom nie przeszkadzaja ale golutki piasek prezentowal sie znacznie lepiej ;)


pzdr

jas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.