Skocz do zawartości

Malawi Kazika


kazikx

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tu nowy (i zielony w temacie Malawi), więc witam wszystkich serdecznie!

Zamierzam wreszcie spełnić moje marzenie, które kiełkuje we mnie od lat, mianowicie powołać u siebie do życia małą filię Malawi.

Bazą będzie sklepowy zestaw Aquael OPTI SET 240L, z szafką w kolorze czarnym.

Lokatorami akwarium będą pyszczaki z grupy Mbuna. Wiadomo, rozmiar akwarium dokonał wyboru. Tu jednak na marginesie mam pytanie: czy są ryby z grupy non-Mbuna, którym "wystarczy" 240L i dł. 120 cm? 

Planuję samodzielnie przygotować tło strukturalne (z bryły styropianu 10 cm grubości), a samo gruzowisko ułożę prawdopodobnie z kamienia Serpentynit - bardzo lubię ten kamień.

Kluczową w tym wszystkim będzie kwestia filtracji. Muszę się jeszcze dokształcić, czytając forum.

Trzymajcie kciuki!

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Pewnie że taki litraż się nada pod małą mbunę, sam od takiego zaczynałem. Niestety na non mbunę jest za mały. Na twoim miejscu tło strukturalne w  takim litrazu bym sobie odpuścił, zabierze ci tylko niepotrzebnie miejsce,chyba że będzie to płaskie tło dostępne na Allegro (sam takie mialem) 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaszam się z @Bezprym . Akwarium masz niewielkie i szkoda go pomniejszać tłem strukturalnym.
Musisz oszczędzać zasoby i dobrze wszystko rozplanować.  Na niewielką mbunę wystarczy.

Filtrację ogarnie Ci każdy mocniejszy kubełek. Oczywiście jeżeli nie przesadzisz z ilością ryb.
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad choć trochę większym akwarium np; 120x50x50 - 300l a 120x60x60 daje już 432l a to już otwiera większe możliwości, a najlepiej żeby co najważniejsze było dłuższe - min 150cm.

Czy ogranicza Cię długość, szerokość lub wysokość akwa?

Im większe tym lepsze. Wybierając większe nie pożałujesz a otworzą się większe możliwości doboru obsady.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezprym, Bojar, dziękuję za odpowiedzi i cenną radę odnośnie tła strukturalnego.

Ryby nie opierniczą gamonia, za to zawsze można liczyć na dobrą radę od Forumowiczów.

W takim razie odrzucam ten pomysł, bo nie ma nic głupszego niż wpakować się w koszty, również koszty pracy, kiedy jedynym rezultatem będzie zepsucie czegoś, co było niezłe w punkcie wyjścia.

Tomasz78, "im większe, tym lepsze". Wiadomo, że małe piwo się nie opłaca. Ale raz, że już mam to akwarium, a dwa, że jest idealnie wpasowane w jedyny wolny kawałek mojego pokoju. Teraz już liczy się tylko dobro ryb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kazikx napisał:

Bezprym, Bojar, dziękuję za odpowiedzi i cenną radę odnośnie tła strukturalnego.

Ryby nie opierniczą gamonia, za to zawsze można liczyć na dobrą radę od Forumowiczów.

W takim razie odrzucam ten pomysł, bo nie ma nic głupszego niż wpakować się w koszty, również koszty pracy, kiedy jedynym rezultatem będzie zepsucie czegoś, co było niezłe w punkcie wyjścia.

Tomasz78, "im większe, tym lepsze". Wiadomo, że małe piwo się nie opłaca. Ale raz, że już mam to akwarium, a dwa, że jest idealnie wpasowane w jedyny wolny kawałek mojego pokoju. Teraz już liczy się tylko dobro ryb.

 

Możesz z tłem zaszaleć i kupić gotowca. Np Back to nature SLIM. Malutko miejsca zajmuje a jest ładne i estetyczne. Oczywiście do tanich nie należy. Ja się w końcu skusiłem i nie żałuję. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Pikczer napisał:

Możesz z tłem zaszaleć i kupić gotowca. Np Back to nature SLIM

...albo Juwel Stone Granite. Miałem to tło w 240l i bardzo ładnie komponuje się z serpentynitem, a co najważniejsze nie zajmuje dużo miejsca.

 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pikczer, Bartek_De, dziękuję,

oki, skupmy się wpierw na estetyce, a konkretnie na tle. Filtry poczekają, nie zając.

Wyszukałem Wasze propozycje w necie. Same w sobie są bardzo ładne, ale wydaje mi się, że w mojej 40 cm głębi, podkreślą tylko płaskość akwarium. A trzeba tę głębię/jej pozór wykreować. Folia przylepna będzie dobra? Ale jaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kazikx napisał:

. Folia przylepna będzie dobra? Ale jaka?

Od strony technicznej to taka samoprzylepna. Czyli taka z ochronnym papierem , który zrywasz, zraszasz obficie ( od strony kleju po zerwanym papierze) , zraszasz obficie szkło . Potem nakładasz i nadmiar wody wyciskasz np. dowodem osobistym czy czymś takim. Po kilku dniach bąble znikają i masz litą, bardzo  dobrze zamocowaną folię na zewnątrz akwa.  Polecam czarną. Kupisz w każdym sklepie akwarystycznym.  Mat czy połysk nie ma znaczenie bo w wodzie i tak będzie mat.  Nie kupuj tej przyklejanej na klej  np. JBL. Na Allegro znajdziesz tego pełno.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.