Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
5 godzin temu, apper napisał:

Zgadza się, rozłoży, ale to proces, który trwa określony czas. Zanim do tego dojdzie organika pobudza glony. Wolę się jej regularnie pozbyć, na ile to możliwe, poprzez prefiltry.

Jak będzie odpowiednia powierzchnia biofilmu, to ten "określony czas" - to czas przejścia przez filtr. Na wyjściu z filtra woda praktycznie bez DOC. Wystarczy powyżej 10 litrów statycznego K1 na 1 g karmy dziennie. Jeśli powierzchnia za mała, to DOC się gromadzi w wodzie i będzie stymulować glony / bakterie. Z systemu ucieka wtedy przez podmiany.

Idea perfiltra podoba mi się, bo uczy systematyczności i ciągła inwestycja "opieki" w zbiornik podnosi z niego poziom satysfakcji ;) Mimo, że może być to całkowicie zbędne ;) Jak się znudzi, można też zasypać K1 / grubą gąbką.

 

Opublikowano

Podłączenie pod 2 filtry kubełkowe 1 pompy na 99% skończy się wyciekiem wody z filtrów. Filtry kubełkowe pracują na zasadzie podciśnienia wytworzonego przez wewnętrzną pompę, zastosowanie zewnętrznej pompy spowoduje że ciśnienie w filtrze będzie zbyt durze i doprowadzi do wycieku. 

Opublikowano
26 minut temu, janas1970 napisał:

Podłączenie pod 2 filtry kubełkowe 1 pompy na 99% skończy się wyciekiem wody z filtrów. Filtry kubełkowe pracują na zasadzie podciśnienia wytworzonego przez wewnętrzną pompę, zastosowanie zewnętrznej pompy spowoduje że ciśnienie w filtrze będzie zbyt durze i doprowadzi do wycieku. 

A jak damy pompę za filtrami a nie przed? Wtedy pompa będzie wyciągać wodę z filtrów a nie pchać 

  • Lubię to 1
Opublikowano
3 godziny temu, janas1970 napisał:

Z tego co wiem te pompy pracują na zasadzie tłoczenia wody a nie ssania. 

Na takiej samej zasadzie pracują pompy w kubełkach, sama nie zassie wody. Jakakolwiek pompa umieszczona za filtrem nie spowoduje jego rozszczelnienia, natomiast tak jak napisałeś, umieszczenie pompy przed filtrem może skończyć się wyciekiem.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Ja mogę Ci polecić z czystym sumieniem kubeł do oczka zasypany K1 (statyczne lub fluo), za kubłem kilka narurowców z watą (koniecznie za kubłem, jeżeli K1 będzie złożem fluidalnym). Taki zestaw będziesz czyścił co kilka miesięcy, czyszczenie będzie polegać na odkręceniu narurowców i owinięciu nową watoliną. Pompa na pewno przed całym systemem, bezpośrednio na wlocie wody z akwarium. Do tego zrób sobie bypass na narurowce, zrób sobie kranik do spuszczania lub pobierania wody do testów, możesz też wrzucić grzałkę, ja mam przepływową, bo podczas podmian temeratura spada do 21st. W zimę też lubie czasami przewietrzyć mieszkanie i wtedy temperatura w akwarium spada drastycznie szybko. Powodzenia ;) 

  • Lubię to 1
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano
W dniu 4.05.2022 o 21:20, apper napisał:

Wydaje mi się, że najsensowniejszy może być tu kubeł 2260, zwłaszcza, że jest on konstrukcyjnie przystosowany do montażu na nim pompy. Solidność tego "wiadra" i sposób mocowania dekla przemawia do mnie ;)

 

Witaj, miałem kilka filtrów różnych typów ale ten o którym napisałeś jest chyba najlepszy. Materiał z jakiego jest wykonany, oraz mocowania dekla sprawia że jest to filtr niemalże niezawodny. Po wielu latach użytkowania można usłyszeć delikatne drgania spowodowane niewłaściwie osadzonym silnikiem. Ja zamieniłem pompę, co sprawiło że filtr stał się niesłyszalny.Dla mnie dużą zaletą tej konstrukcji jest możliwość łatwej wymiany pompy, na taką która spełni nasze oczekiwania. W innych filtrach jest to trudne do zrealizowania.Niestety nie pamiętam ile lat posiadam tego typu filtry, używane po wymianie pompy pracują u mnie non stop wiele lat. Tak jak wspomniałem używam różnych pomp. Mimo że konstrukcja jest stara, trzeba sporo zapłacić za taki filtr. Moim zdaniem warto wydać te pieniądze jeżeli zależy nam na bezawaryjnym i wieloletnim użytkowaniem akwarium.
Co do filtrów produkcji chińskiej, nigdy ich nie miałem.
Poniżej  fotka z nową pompą magnetyczną iwaki, na filtrze 2250 takie również występowały.
pozdrawiam.

IMG_4523.JPG

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.