Skocz do zawartości

Obsada - non mbuna - 180x50x60


Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze jedno pytanie. Pewnie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, bo duzo zalezy od przypadku, ale ile byscie kupili mlodych z kazdego gatunku, zeby finalnie stworzyc finalna obsade, czyli stadko White Lipsow (ok 10) i haremy 1+3 pozostalych (np. Yellowow, Fire Fish i Black Orange). Chyba, ze uwazacie, ze w ktoryms z nich mozna pozwolic na wiecej niz 1+3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że można pozwolić na więcej niż 1+3, to całe 1+3 to mit, to jest dobre do akwa 100-200l.

Ja kupiłbym 10 mdoki a resztę po 6,8 sztuk i w ogóle się nie przejmował jakie układy z tego wyjdą, ważne (bynajmniej dla mnie ;) ) aby były i samce i samice żeby można było obserwować tarła w każdym gatunku. A to czy wyjdą układy 5+3, 7+1 czy 3+5 to nie ma dużego znaczenia jeżeli dysponuje się akwa 180x50x60, ewentualnie jak ryby urosną i sytuacja by tego wymagała można zrobić lekką korektę i usunąć lub dodać kilka ryb.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym na Twoim miejscu większą ilość mdoki i yellow, po około 10 sztuk, natomiast  Kadango i Aulonocara po około 6 sztuk. Będziesz obserwował i reagował w miarę wzrostu ryb :) U pyszczaków dużo zależy od usposobienia danego osobnika. U mnie np. dwa samce Aulonocary są tak samo wybarwione i żyją w miarę w zgodzie, mają  jedną samice, która nie jest gnębiona. Czyli sprawdza się układ 2+1. Układ z dwoma samcami nie udał się w przypadku placidochromis blue otter. Drugiego samca musiałem wyłowić po 1,5 roku względnego spokoju. 

Edytowane przez darianus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie też nie da się trafić od razu w ilość samców i samic. Np Kadango zamówiłem 1+4 a się okazuje że są 3 lub 4 samce i 1 samiczka. Wszyscy jak na razie się dogadują. Natomiast u mnie Aulonocary dzielą się samicami z Protomelasami. Tetrastigmy mam 4 samce bo samice padły zanim do mnie dotarły. I tak zostało. Wiele układów wyjdzie w praniu, będzie to tym bardziej zaskakujące i jednocześnie ciekawe do obserwacji. Powodzenia ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, darianus napisał:

Układ z dwoma samcami nie udał się w przypadku placidochromis blue otter.

U mnie jest 2+1 i mam dwa pięknie wybarwione samce, które tolerują się nawzajem. Dodatkowo te od Ciebie 1+2 ale to w ogóle inna bajka, jakby inny gatunek. Moje samce kompletnie nie interesują się samicami od Ciebie i vice versa🤔

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Krzysiek77 napisał:

finalna obsade, czyli stadko White Lipsow (ok 10) i haremy 1+3 pozostalych (np. Yellowow, Fire Fish i Black Orange

Finalnie (powiedzmy po 2 latach) to moim zdaniem za dużo niemałych ryb i gatunków jak na 540 litrów. Poza tym 2 gatunki sztuczne. Ale to tylko moje zdanie.

Godzinę temu, darianus napisał:

Poszedłbym na Twoim miejscu większą ilość mdoki i yellow, po około 10 sztuk, natomiast  Kadango i Aulonocara po około 6 sztuk. Będziesz obserwował i reagował w miarę wzrostu ryb :) U pyszczaków dużo zależy od usposobienia danego osobnika.

Na początku tak bym podszedł do tematu (j.w.), ale bez aulonek i trochę inne liczby: mdoki 15szt, yellow 6szt, kadango 6szt. Zestaw dobrze dobrany, by nie było męczenia międzygatunkowego.

Ps. I tak jak "Cię najdzie" to sobie powiedzmy za rok coś dokupisz i i tak na 90% będziesz miał za ciasno, więc lepiej teraz nie przesadzać.

Życzę powodzenia z Non-mbuną.🙂

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dwóch samców placidochromis blue otter to również się u mnie dogadują. Dominujący samiec tradycyjnie bardziej wybarwiony niż beta, chociaż ostatnio zauważyłem że ten ostatni troszkę ściemniał jakby zaczął się bardziej wybarwiać. 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.