Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Super wygląda! Wbrew pozorom nie łatwo jest dobrać kamulce do modułów, czy tła, żeby wyglądało to jak jedna, spójna całość. Marcinie pokazałeś klasę👌. Gdybym nie mieszkał na końcu świata, to też chętnie na to piwko😜 Live zawsze najlepsze😁

  • Lubię to 3
  • Dziękuję 1
Opublikowano
6 godzin temu, Jelonek napisał:

Jedyne co bym zmienił, to wymieszał bym trochę żwirku z tym piachem.

Miałem już dokładnie taki sam pomysł 😁 będę realizował. Nie ze względu na kopanie, bo to mi nie przeszkadza, ale bardziej naturalny wygląd.

6 godzin temu, Jelonek napisał:

Myślę tylko nad ogromem trudu jaki miałeś przy czyszczeniu tego w wannie. Nie lepiej było karcherem ?

Na pewno byłoby łatwiej. Ale niestety nie mam domu z ogrodem, pora roku na wizyty na działce też trochę średnia, a jak miałem wypakowywać to z bagażnika na jakiejś myjni samoobsługowej i potem wkładać z powrotem po to, żeby w efekcie i tak targać do domu, to stwierdziłem, że już jakoś dam radę w tej wannie 😜 w sumie nie było tak tragicznie, takie naprawdę ciężkie były 2-3, reszta to tylko dużo chodzenia z balkonu do łazienki ;)

dzięki za dobre słowo, bardzo się cieszę, że się podoba :)

 

2 godziny temu, Falcowski napisał:

Ekstra efekt. Wszystko wygląda idealnie! Gratki.

dziękuję bardzo :) a co do watów, to postaram się póki co oszczędzać ten zasilacz i nie szaleć z jasnością. Przy jakiejś najbliższej okazji może faktycznie wymienię go na mocniejszy. Tym bardziej, że mam jeszcze dwa wolne kanały w sterowniku, chciałem tam podłączyć np. wiatraki z pokrywy i może coś jeszcze. Tak, że rezerwa mocy się przyda.

 

2 godziny temu, BombeL napisał:

Wydaje się, że jest super ale musiałbym zimne piwko wypić przed tankiem, żeby być pewnym 🧐🤪😂😂😂

Nie może się wydawać ☝️ musi być pewność :) zapraszam, jak tylko będziesz miał wolny termin 🍺 ale od razu zastrzegam.. bez aparatu 📷 nie wpuszczę 🛑😜

 

Godzinę temu, przemo-h napisał:

Gdybym nie mieszkał na końcu świata, to też chętnie na to piwko😜 Live zawsze najlepsze😁

Dziękuję bardzo Przemku :) a co do końca świata.. dla Saabolotu nie ma żadnych granic 😁wiem, że zdarza się, że bywasz w PL, jak tylko nadarzy się taka okazja, to serdecznie zapraszam na live'a ;) 

 

31 minut temu, Bastian napisał:

Naprawdę robi wrażenie, super 👍👏

dzięki, miło czytać :)

  • Lubię to 4
  • Haha 1
Opublikowano

@BombeL Ty się nie śmiej bo jak @marcin73m zobaczy kto się do niego wybiera to nas nie wpuści. Wytracił się chłopak na nowy baniak to już nie starczy na pełną lodówkę browara dla takich jak my, że bez skrzynki na głowę nie podchodź... 🤔🤣🤣🤣

  • Haha 3
Opublikowano
3 godziny temu, Bezprym napisał:

@BombeL jak będziesz się wybierał do Marcina to po drodze mnie możesz zgarnąć😁

Tego "włóczęgi" to jeszcze w Bydgoszczy nie było;):D Trzymajcie krany, bo wam całe piwo wypije🤣🍻

  • Haha 2
Opublikowano
W dniu 21.12.2021 o 18:04, przemo-h napisał:

@triamondw zasadzie o to w tym wszystkim chodzi, że gąbki mogą się częściowo zapchać i nie ma problemu, jeśli powstanie taki obieg tunelowy. Prawdopodobnie wtedy może dochodzić do denitryfikacji, o której się wspomina w tego typu filtracji opartej właśnie na gąbkach. Nie wiem, czy pisząc biofilm masz na myśli szlam (tzw. bioreaktor) , który powstaje w filtracji HMF opartej na gąbkach, czy błonie biologicznie czynnej na złożu K1? Jeśli chodzi o biofilm, czyli szlam, który powstaje w HMF... z moich kilkuletnich doświadczeń i kilkunastoletnich doświadczeń mojego przyjaciela bardzo ciężko jest zapchać kostki PPI 10. Tym bardziej u siebie tego nie doświadczę, ponieważ w tych gąbkach rosną rośliny i jedyne co zapycha tą filtrację to korzenie. Przy takim module wymaga to ingerencji po 1-2 latach, w zależności od ilości, gatunków roślin i od przyrostu, ale coś za coś.

Nie wiem czy K1 jest lepsze, ale to raczej inna idea. W HMF nie chodzi o najlepszą powierzchnię dla bakterii nitryfikacyjnych. HMF to cała masa przeróżnych bakterii (szlam), które rozkładają odchody. Struktura gąbki jest dla tego szlamu idealnym siedliskiem. Jeśli jednak taką drobnicą, czyli K1 ma być wypełniony taki moduł po brzegi i nie będzie to wprawione w ruch, to podejrzewam, że efekt zapychania będzie taki sam, jak w przypadku zwykłej ceramiki, czyli szybki. Tak sobie gdybam, ale może jest inaczej. Ceramikę to przypomina...

Im grubsza warstwa szlamu (matryca polisacharydowo-białkowa + bakterie ), tym gorsza filtracja (w stosunku do masy szlamu), bo mniejszy przepływ przez głębsze warstwy. Wydajnie filtruje tylko zewnętrzna warstwa (biofilm). Bakterie przebudowują w pewnym zakresie kolonie dostosowując się do warunków. Jak za dużo szlamu to spada przepływ w danym miejscu i ustaje filtracja. Przy złożach ruchomych problem jest ograniczony, bo kształtki uderzając o siebie usuwają nadmiar szlamu. Myślałem tutaj jednak o statycznym K1. Większe otwory niż w K1, więc trudniej zapchać, no i większa powierzchnia. Wystarczy wsypać. Łatwiej wyjąć (bo pływa). Przy gąbkach patent z nawlekaniem na żyłkę, jak trudniejszy dostęp do modułu.

Medium zarasta szlamem, jak jest za mało powierzchni w stosunku do ładunku biologicznego (mniej niż ok. 10m2/1g karmy dziennie). Powyżej tej granicy życie w filtrze już się nie rozwija, bo populacja zużywa całą energię (uzyskiwaną z zanieczyszczeń) na metabolizm. Filtr nigdy nie będzie wymagał czyszczenia i da najlepszą jakość wody. Poniżej - im mniejsza powierzchnia, tym szybszy wzrost (na jednostkę powierzchni) i gorsza woda. Ceramika ma małą powierzchnię efektywną, więc zarasta szlamem. K1 ma kilka razy większą powierzchnię więc zarośnie dużo wolniej przy tej samej objętości. No i łatwiej zbliżyć się do tej granicy w ograniczonej pojemności modułu.

Czyli wydajność filtracji zależy głównie od powierzchni. W HMF spora powierzchnia no i gąbkę 10 ppi trudno zapchać.

Do denitryfikacji w akwarium dojdzie w warunkach, gdy stężenie tlenu spadnie poniżej 0,3 ppm w danym miejscu filtra. Musi być bardzo dużo substancji organicznych w wodzie (zużycie tlenu na rozkład) i bardzo mały przepływ (a więc bardzo mała wydajność procesu). Jak filtracja wydajna w akwarium, to bardzo mało DOC w wodzie. W jednym filtrze nie da rady. W ściekach jak najbardziej jest denitryfikacja, w akwarium... nie bardzo.


 

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.