Skocz do zawartości

Bardzo wysokie NO3- co robić???! Pomóżcie proszę...


Knedelek

Rekomendowane odpowiedzi

Kubeł wystarczy, teraz treba go dobrze wypełnić. Kup ceramikę firmy AquaEl. Jest ponoć dobra, o czym pisało już paru forumowiczów (ja osobiście nie mam), a jest tańsza od dobrej eheimowskiej. I wypełnij cały filtr tym wkładem.


Spróbuj ze starego filtra powkładać coś do nowego, nie wiem co tam masz. Ale wlej brudek, który tam jest, może jakąś gąbkę masz, to też przełóż. I oczywiście wkłady biologiczne, jeśli są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
...zeolit aby był efektywny wymieniaj mniej więcej co 3 miesiące. NO3/25 nie jest tragedią. Może zbyt obficie karmisz i masz zbyt wiele ryb?


Wiem ze to nie tragedia ale czemu po wiekszych podmianach nie spada.Wiem ze purigen troche stabilizuje.A moze to byc wina tego zeolitu bo purigen jeszcze calkiem bialy. A co by bylo gdybym zeolit wyciagnal z kubla bo tak go co 3 miesiace wymieniac to mi sie nie widzi choc dopiero mam go 2 miesiace w kuble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to nie tragedia ale czemu po wiekszych podmianach nie spada.Wiem ze purigen troche stabilizuje.A moze to byc wina tego zeolitu bo purigen jeszcze calkiem bialy. A co by bylo gdybym zeolit wyciagnal z kubla bo tak go co 3 miesiace wymieniac to mi sie nie widzi choc dopiero mam go 2 miesiace w kuble.


Jeśli po większych podmianach nie spada to zapewne w kranie masz wysokie NO3 - badałeś???

Jeśli przy takim NO3 Purigen jest biały przez 2-3 tygodnie i brak widocznych efektów działania mimo podmianek - to znaczy że woda przez niego nie płynie tylko omija. Nie wiem jak go masz umiejscowiony ale zrób tak by woda musiała płynąć przez woreczek z Purigenem i nie miała innej drogi.

Przy sprawnie działającym Purigenie stosowanie zeolitu traci sens - moim zdaniem usuń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po większych podmianach nie spada to zapewne w kranie masz wysokie NO3 - badałeś???

Jeśli przy takim NO3 Purigen jest biały przez 2-3 tygodnie i brak widocznych efektów działania mimo podmianek - to znaczy że woda przez niego nie płynie tylko omija. Nie wiem jak go masz umiejscowiony ale zrób tak by woda musiała płynąć przez woreczek z Purigenem i nie miała innej drogi.

Przy sprawnie działającym Purigenie stosowanie zeolitu traci sens - moim zdaniem usuń.


No3 w kranie jest zero mierzone testem Sery no3. Miałem na myśli, że purigen zaczyna ciemnieć ale jeszcze do regeneracji się nie nadaje kiedy no3 wzrasta to znak iż purigen trzeba zregenerować to wiem. A z kosza wyrzucę ten zeolit i kosz zasypię ceramiką aquael.

Może zrobię tak: podmienię trochę więcej wody i mam taki preparat Femanga Neutra do obniżania no3, nh4 itd i zobaczymy czy będzie wzrastać no3. Już tego próbowałem no3 od razu spadło ale po 2 dniach znów 25. Wiem, że takie preparaty działają tylko zapobiegawczo ale może to coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...cały czas mówisz jak zwalczyć skutek! A przyczyna i rozwiązanie problemu tkwi gdzieś pewnie w litrażu akwarium , ilością ryb w stosunku do litrażu ,być może przekarmianiem i niewydolną filtracją. Jeżeli NO3 w kranie masz 0 to przyczyna tkwi gdzieś j/w. Albo szukasz przyczyn albo walczysz ze skutkami. Jeżeli chcesz walczyć ze skutkami to na tym forum znajdziesz wiele ostatnio opisywanych sposobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 w kranie jest zero mierzone testem Sery no3. Miałem na myśli, że purigen zaczyna ciemnieć ale jeszcze do regeneracji się nie nadaje kiedy no3 wzrasta to znak iż purigen trzeba zregenerować to wiem. A z kosza wyrzucę ten zeolit i kosz zasypię ceramiką aquael.

Może zrobię tak: podmienię trochę więcej wody i mam taki preparat Femanga Neutra do obniżania no3, nh4 itd i zobaczymy czy będzie wzrastać no3. Już tego próbowałem no3 od razu spadło ale po 2 dniach znów 25. Wiem, że takie preparaty działają tylko zapobiegawczo ale może to coś pomoże.


Ile masz tego Purigenu?

Tak jak piszesz Femanga to rozwiązanie tylko na chwilkę - stracona kaska.

W ciemno strzelam że masz przerybienie a może i razem mały baniak z przekarmianiem ryb??

Nie będę się chwalił :D ale w takiej sytuacji gdzie trzeba szybko i bardzo dużo usuwać NO3 to tylko 1 litrowy blok absorbera NO3 na Purolite A 520E a idealnie na Lewatit Monoplus SR7.

W 24 godziny będziesz miał NO3 5-10 mg/l i jest to w stanie utrzymywać stale z regeneracją chlorkiem sodu ( sól tabletkowa).

Możesz jeszcze spróbować "ostatniej deski ratunku"

jak będziesz wywalał zeolit to tu gdzie masz woreczek z Purigenem połóż na niego wyciętą z torebki pp folię przysłonę z otworem po środku jak woreczek ,by cała woda musiała płynąć przez Purigen. Na pewno stracisz nieco na przepływie ale będziesz miał Purigen-turbo z dopalaczem -może wystarczy.

-- dołączony post:

Gdzie mieszkasz ? Chętnie się tam przeprowadzę :D

U mnie rekord w kranie to No3=5 a standard to 40 i więcej ;)

Coś chyba nie tak z testami , tak mi się wydaje.

POZDRO



Nie trzeba się przeprowadzać kolego.

Jedynymi rozwiązaniami dla takich przypadków gdzie w kranie jest 30-40 mg/l NO3 są:


hydroponika - jak ktoś lubi ogródek nad baniakiem

denitryfikator - i maleńkie po 5-10% podmianki tylko raz na miesiąc

blok absorbera NO3 - i jak powyżej.


Ja innej drogi nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.