Skocz do zawartości

Bardzo wysokie NO3- co robić???! Pomóżcie proszę...


Knedelek

Rekomendowane odpowiedzi




Nie trzeba się przeprowadzać kolego.

Jedynymi rozwiązaniami dla takich przypadków gdzie w kranie jest 30-40 mg/l NO3 są:


hydroponika - jak ktoś lubi ogródek nad baniakiem

denitryfikator - i maleńkie po 5-10% podmianki tylko raz na miesiąc

blok absorbera NO3 - i jak powyżej.


Ja innej drogi nie widzę.



Chyba mnie nie zrozumiałeś "kolego" ;)

Ja mam w bańce azotany na poziomie 20 , taki stan mnie i ryby satysfakcjonuje .

Nie musisz więc mnie pouczać na temat filtracji i zbijania azotanów z moim akwarium, ponieważ nie ja mam problem , tylko użytkownik acer2244

Bardziej chodziło mi wręcz o nie możliwym poziomie No3 w kranie :P

W tym przypadku skupił bym się na jakości testów (czy nie są przeterminowane) i ich dokładności :idea:


Co do mojej filtracji , mam zastosowane 2 kubełki + wewnętrzny, prócz tego denitrifikator (w 100% działający), i podmieniam wodę raz na 2-3 tygodnie (kranex + 20L RO)

(Jak się chce mieć dużo ryb, to niestety trzeba bardziej zadbać o filtrację)


Ale jak już wspomniałem nie o moje akwarium i problemy tu chodzi, także sugeruję powrócić do pierwotnego tematu. Jak pomóc acer2244 :!:


POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się tak od razu spinać "kolego" ( ten cudzysłów zapamiętam):-D ale nie ja pisałem o przeprowadzce z powodu standardowego 40 NO3.

Nie pouczam ale chętnie poczytam wpis JWP KODI na temat 100% denitryfikatora i to bez żadnej złośliwości. :-D Nie ma tu zbyt dużo na temat takiego prawdziwego zamknięcia cyklu azotowego.

Zbudować sprawnie działający denitryfikator to duża sztuka - ja tam próbowałem to odrobinkę wiem - "czapki z głów" i pochylam czoło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo pisane ma jedną zasadniczą wadę :wink: Nie zawsze czytający do końca dobrze odbiera to co autor miał na myśli i na odwrót .Więc z mojej strony zero spiny i bez urazy :)

Powróćmy do problemu :idea:


Najpierw wyeliminował bym dokładność i wiarygodność przeprowadzanych testów ;)

Jak komuś pomoże ja wykonuję testy na No3 testami Zoolek i poprawiam JBL :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz tego Purigenu?

Tak jak piszesz Femanga to rozwiązanie tylko na chwilkę - stracona kaska.

W ciemno strzelam że masz przerybienie a może i razem mały baniak z przekarmianiem ryb??

Nie będę się chwalił :D ale w takiej sytuacji gdzie trzeba szybko i bardzo dużo usuwać NO3 to tylko 1 litrowy blok absorbera NO3 na Purolite A 520E a idealnie na Lewatit Monoplus SR7.

W 24 godziny będziesz miał NO3 5-10 mg/l i jest to w stanie utrzymywać stale z regeneracją chlorkiem sodu ( sól tabletkowa).

Możesz jeszcze spróbować "ostatniej deski ratunku"

jak będziesz wywalał zeolit to tu gdzie masz woreczek z Purigenem połóż na niego wyciętą z torebki pp folię przysłonę z otworem po środku jak woreczek ,by cała woda musiała płynąć przez Purigen. Na pewno stracisz nieco na przepływie ale będziesz miał Purigen-turbo z dopalaczem -może wystarczy.

-- dołączony post:



Nie trzeba się przeprowadzać kolego.

Jedynymi rozwiązaniami dla takich przypadków gdzie w kranie jest 30-40 mg/l NO3 są:


hydroponika - jak ktoś lubi ogródek nad baniakiem

denitryfikator - i maleńkie po 5-10% podmianki tylko raz na miesiąc

blok absorbera NO3 - i jak powyżej.


Ja innej drogi nie widzę.


Witam kolego purigenu mam sztandarowe 250ml i widzę, że to działa bo i woda mi się wyklarowała no3 mam ustabilizowane nigdy nie przekracza 25 a może robić częstsze podmiany sam już nie wiem. Rybek mam 30 sztuk 4 duże a reszta małolaty. Zostawić te no3 w spokoju czy bawić się w obniżanie reszta parametrów w normie.

-- dołączony post:

A może robić częstsze podmianki po 10-20% co 2-3dni i zobaczyć czy będzie spadać ale ja robiłem już większe podmianki raz w tygodniu i nic to nie dało dodam, że po podmianach dodaje uzdatniacz Prime. A na jakim poziomie powinno być ph ja mam jakoś 7.4-7.8 bo to może coś Ph krzaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybek mam 30 sztuk 4 duże a reszta małolaty. Zostawić te no3 w spokoju czy bawić się w obniżanie reszta parametrów w normie.


Nie mogę się doszukać pojemności baniaka.

Jak to baniak 112l to jesteś mistrzem przerybienia i niskiego NO3.

Nawet przy dużym baniaku i 30 sztukach to niski poziom azotanów.

Ja przy 20 szt ryb w testowej 112l bez bloku absorbera tylko podmianki tygodniowo 30-50% chodziłem w zakresie 20-40 mg/l NO3. To był test i teraz tylko pozostały dorosłe P.saulosi 2+4

Masz przerybienie i to powód problemu.

Rybcie będą rosły - problem narastał.

Nie będę pouczał co zrobić - sam zadecydujesz bo na razie to nie tragedia i może tak być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się doszukać pojemności baniaka.

Jak to baniak 112l to jesteś mistrzem przerybienia i niskiego NO3.

Nawet przy dużym baniaku i 30 sztukach to niski poziom azotanów.

Ja przy 20 szt ryb w testowej 112l bez bloku absorbera tylko podmianki tygodniowo 30-50% chodziłem w zakresie 20-40 mg/l NO3. To był test i teraz tylko pozostały dorosłe P.saulosi 2+4

Masz przerybienie i to powód problemu.

Rybcie będą rosły - problem narastał.

Nie będę pouczał co zrobić - sam zadecydujesz bo na razie to nie tragedia i może tak być.


akwarium 150x40x50 ryb tak jak mówię około 30 więc nie ma szału kolega w takim litrażu ma 40 parę ryb a no3 ma góra 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc chyba nie ma powodów do zmartwień ;) Poziom azotanów deklarowany przez ciebie jest w normie. Jak Ci rybcie podrosną to sam zdecydujesz czy redukować czy nie :D

Najważniejsza jest obserwacja zachowań i kontrola parametrów od czasu do czasu .

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium 150x40x50 ryb tak jak mówię około 30 więc nie ma szału kolega w takim litrażu ma 40 parę ryb a no3 ma góra 10

To jest 300l . Faktycznie coś dużo tych azotanów. Wychodzi że stale masz ładunek azotanów w baniaku ok 7000mg NO3

Jak możesz to zweryfikuj ten test Sery NO3, może twoją wodę kranową zmierzy u siebie kolega?

Reszta to kwestia poziomu azotanów który jest dla ciebie akceptowalny.

Jednemu pasuje 20 innemu 40 nie przeszkadza a inny przy 10 chce zejść do 5.

Jak nie czujesz się komfortowo z takim jaki masz to powalcz - drogi masz wyznaczone.

Ja bym zaczął od tego Purigenu-turbo - bo najprościej.

Czytałem wcześniejsze twoje wpisy i problemy z Purigenem. Zapewne go teraz wsadziłeś w tak szczelny woreczek albo kilka woreczków że słabo działa.

Nie mam doświadczenia z Purigenem i nie wiem czy jego 250ml jest w stanie usunąć 7 gramów azotanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest 300l . Faktycznie coś dużo tych azotanów. Wychodzi że stale masz ładunek azotanów w baniaku ok 7000mg NO3

Jak możesz to zweryfikuj ten test Sery NO3, może twoją wodę kranową zmierzy u siebie kolega?

Reszta to kwestia poziomu azotanów który jest dla ciebie akceptowalny.

Jednemu pasuje 20 innemu 40 nie przeszkadza a inny przy 10 chce zejść do 5.

Jak nie czujesz się komfortowo z takim jaki masz to powalcz - drogi masz wyznaczone.

Ja bym zaczął od tego Purigenu-turbo - bo najprościej.

Czytałem wcześniejsze twoje wpisy i problemy z Purigenem. Zapewne go teraz wsadziłeś w tak szczelny woreczek albo kilka woreczków że słabo działa.

Nie mam doświadczenia z Purigenem i nie wiem czy jego 250ml jest w stanie usunąć 7 gramów azotanów.


Woreczek taki standardowy: http://www.marinedepot.com/Boyd_Chemi_bags_2_pk_5_in_x_11.5_in_Filter_Media_Bags-Boyd_Enterprises_%28Chemi_Pure%29-BE2111-FIFMFB-vi.html

spróbuje z tym Twoim Turbo. A mógłbyś mi wytłumaczyć tak po chłopsku jak to zrobić. Jutro wyrzucę Zeolit i dorzucę w to miejsce ceramikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.