Skocz do zawartości

Start biologiczny akwarium na brudzie z gąbki.


egon44

Rekomendowane odpowiedzi

Andrzeju @egon44 ja od wielu lat podobnie startuję swoje akwaria. Wyjątek stanowi to, że zamiast samego brudu z gąbki zakładam na zasys filtra brudną gąbkę z dojrzałego akwarium. Jako że w dojrzałym akwarium bakterie są wszędzie to starą gąbkę wymieniam na nową. Natomiast gdy w akwarium miałem filtr kubełkowy przekładałem część ceramiki do świeżego akwarium. No i tak jak Ty od zawsze stosuję Bacto Active z Tropicala. Akwarium  jest gotowe na przyjęcie nowych lokatorów w nie cały tydzień a w przypadku stopniowego zarabiania to już po 24 godzinach wpuszczałem ryby i nigdy nie miałem żadnych problemów...

Edytowane przez Robson79
Literówka
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja mam trochę inne pytanie , zamówiłem sobie aquael set 49l dla młodego pokolenia bo szkoda żeby ciągle pływały w kotniku , a są za małe do wpuszczenia ich do akwarium głównego. Pytanie czy jeśli wezmę z glownego akwarium piasek , trochę kamieni , biologię , gąbki i wpuszcze wodę z akwarium to wszystko będzie ok ? W sensie czy mogę odrazu dać te maluchy ?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jak mam bakterie bez pożywki biodigest, to czy podczas pierwszego dodawania brudu z gąbki, warto dodać też np. 3g karmy dla rybek (dostałem próbkę gratis). Czy podczas kolejnego dodawania brudu dodać kolejną ampułkę bakterii (w zbiorniku ma ok 175-185l wody)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Nath_147 napisał:

Jak mam bakterie bez pożywki biodigest, to czy podczas pierwszego dodawania brudu z gąbki, warto dodać też np. 3g karmy dla rybek (dostałem próbkę gratis). Czy podczas kolejnego dodawania brudu dodać kolejną ampułkę bakterii (w zbiorniku ma ok 175-185l wody)?

To właśnie ten brud z gąbki będzie pożywką dla bakterii, nie ma potrzeby sypać jeszcze pokarmu.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Nath_147 napisał:

Jak mam bakterie bez pożywki biodigest, to czy podczas pierwszego dodawania brudu z gąbki, warto dodać też np. 3g karmy dla rybek (dostałem próbkę gratis). Czy podczas kolejnego dodawania brudu dodać kolejną ampułkę bakterii (w zbiorniku ma ok 175-185l wody)?

Jeżeli przełożysz gąbkę ze starego zbiornika, przelejesz wodę . Możesz wpuszczać małe ryby.Bakterie nie mogą wykorzystać materii organicznej, uzyskują energię z utleniania amoniaku i azotynów. 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie przekombinowałem?

akwarium 200 l (wody pewnie ok -170-180l), testy mam zooleka (są atrakcyjne cenowo i skala wydaje mi się najbardziej czytelna)

8.11 zalałem zbiornik i załączyłem filtr (fx4) i grzałkę (tp. 26 stopni) / pomiar wody z akwarium dał mi ph 7,4 / nh3 0 / no2 0 / no3 0,

10.11 dodałem brud z gąbki akwarium kolegi i bakterie biodigest  (do akwarium wrzuciłem też gąbkę kolegi, pływała luzem 3 dni - pomyślałem że może baterie się szybciej rozlezą po całym akwarium)

14.11  zrobiłem testy ph 8,0-8,2 / nh3 0,01-0,02 / no2 0,025 / no3 2 / tego samego dnia pod wieczór dodałem kolejną porcję brudu i dodatkowo 19l wody z akwarium kolegi / bakterii już nie dodawałem.

17.11 zrobiłem testy ph 7,8-8,0 / nh3 0,00 - 0,01 (ciężko dokłądnie określić) no2 0,025 - 0,05 no3 10 

Czy Nh3 nie powinno mi bardziej skoczyć? Czy nie potrzebnie zamieszałem z tą wodą :(.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.