Skocz do zawartości

„Projekt 700l- aranżacja; moduły; tło BTN”


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za opinie. Pewnie ostatecznie jeszcze co nieco się zmieni. Poza tym dojdzie jeszcze tło BTN slim. Biorę się za moduł tej największej „skałki”.  A z tym będzie  lepsza zabawa. Ponadto, co najmniej cztery kamienie, to będą moduły z wnętrzem udostępnionym rybciom 😜

Edytowane przez Waclaw
Uzupełnienie
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

imageproxy.php?img=&key=393158c8112c46f4Trzeci, myślę ze najbliższy ostatecznej wersji,  układ kamieni. Co o tym sądzicie ? 8EEF634E-4829-4595-B3A5-B33A91DFC11B.thumb.jpeg.6632c339c10d35380bcf55c056b1350e.jpeg  

Trzy, największe kamienie tworzące tło, i kilka mniejszych- to już gotowe moduły / na zdjęciu- oryginalne kamienie /. Kolejne są w trakcie „produkcji”. Na koniec zostawiam sobie malowanie. Ponieważ nadal nie ma zbyt wielu grot, zamierzam wyciąć w modułach nieregularne  otwory  / dla zachowania maksymalnego realizmu/ dające schronienie mieszkańcom. Rozważam tez wklejenie wewnątrz przelotowego kawałka rury kanalizacyjnej fi 50, Myślicie, ze to dobry pomysł? Wciąż mam pewne obawy, żeby wewnątrz nie zbierały się brudy, a dostęp tam będzie mocno utrudniony. 

Kilka uwag dotyczących wykonania modułów:

W trakcie robienia modułu, dużym wyzwaniem była wielkość silikonowej formy i jej elastyczność. Kamień miał 65/55/25 cm. Poradziłem sobie z tym w ten sposób, ze na formę, w jej najbardziej wiotkie miejsca, najpierw  kleiłem silikonem cienkie listwy  usztywniające, a następnie całość pokryłem warstwą piany PU. Dzięki temu łatwe było obracanie formy, a całość zyskała dużą sztywność. Piana PU stosunkowo łatwo dawała się usunąć przed wyjmowaniem  modułu z formy. Moduł robiłem  trójwarstwowo:  pierwsza- wylewana fragmentami aż do zalania całości, dla maksymalnie dokładnego odwzorowania powierzchni. Druga / najbardziej pracochłonna/ , to mieszanka CX5 z włóknem zbrojącym. Ostatnia- cienka warstwa wygładzająca powierzchnię .  Ale  warto trochę powalczyć: kamień w oryginale to ok 75 kg. Gotowy moduł- 16 kg.  A ponadto znacznie więcej wody netto w zbiorniku. Ogólnie, po złapaniu pewnej wprawy,  technika pozwalająca  wykonanie modułów przez każdego. 

 

Edytowane przez Waclaw
Uzupelnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Pytanie do posiadaczy tła BTN- czy dałoby się ciąć tło w poziomie ? Chciałbym założyć tło BTN Slim River i ściąć je skośnie od góry, po linii podziału "skały",  dla uzyskania efektu ukośnej, opadającej linii kamienia. Powyżej -  czarne tło. Jakiej jest grubości ? Czy jest szansa pomalowania przekroju  ?  Czy po takim cięciu uda się je przykleić tło  do szkła? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cięciem nie ma problemu. Przekroju nie malowałem. Przyklejanie nie jest problemem - ja mam przyklejone na dole, oba boki na końcach akwarium i dwa miejsca najbardziej wystające "do tyłu" (tło jest głęboko wyrzeźbione).

BTN slim jest cienkie i chyba przeznaczone do przyklejenia płaszczyznowego do tylniej szyby. Wydaje mi się, że jeśli miejsce cięcia byłoby po skosie i nie przylepione do bocznej szyby to mimo, że tło nie jest zbyt grube (bo to kawałki chyba ok.50x50cm), to nawet po jakimś pomalowaniu byłyby trochę widoczne (raczej kant niż kolor). Zdanie trochę zbyt długie, więc na wszelki wypadek - chodziło o widoczność miejsca cięcia🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze tła BTN to klasa sama w sobie. Przy moim zbiorniku wysokości 65 cm ,problem polega na tym, ze tła są ,produkowane  55 cm wys, a potem 80. Nie wiem czy te niższe nie będą za małe. Z kolei 80- znaczny odpad, a i cena znacząco wyższa. Ale jak mówisz- lepiej raz a dobrze.

Czy wiesz coś o łączeniu elementów A i B po długości ? Wiem ze oba składają się, ale co potem? Czy po A i  B mogę znów dopasować  kolejny zestaw ?  Potrzebowałbym zestaw o łącznej długości  ok 235 cm / szerokość plus długość /.

Co do DIY- czasu wolnego nie za wiele, ale to można przeskoczyć.  Warunki- bez problemu. Ale wzorzec /model/, to już wielki  ból głowy. Rozglądałem się ale nie mam pomysłu gdzie zdjąć taką formę. Stad wziął się pomysł cięcia wzdłużnego elementów  wysok . 55. Pomysł stworzenia imitacji opadającej skały, nawiązującej do planowanego układu modułów kamieni w zbiorniku- to raz, a dwa to ucieczka od standardów i powtarzalnych rozwiązań  😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.