Jump to content

„Projekt 700l- aranżacja; moduły; tło BTN”


Recommended Posts

Witam koleżanki i kolegów. Prośba- jak w tytule. Ponieważ jest to pierwsza przymiarka, wiec i tysiące wątpliwości. Przede wszystkim czy to w ogóle ma „ ręce i nogi”? Kolejne pytanie- będzie Mbuna, wiec i gruzowisko. Czy to co widzicie można za takie  uznać i jest wystarczające? W tej chwili to kamienie, ale w kolejnym etapie powstaną z nich moduły.  Ponadto tło częściowo będzie czarne, ale w znaczącej większości- moduł skalny. 

1C720F40-E964-46A5-BE75-E97E38490F43.jpeg

D0A80D5B-3079-4B84-BCAE-6DDFA465314D.jpeg

Edited by AndrzejGłuszyca
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, Waclaw napisał:

Czy to co widzicie można za takie  uznać i jest wystarczające?

Całkiem niedawno miałem podobne wątpliwości. Skała po lewej stronie " robi robotę". Już widzę jak ryby odrzucają piach żeby wykopać sobie schronienie na przykład pod tym wystającym nawisem. Co do gruzowiska to dorzuciłbym kilka kamieni po prawej, co uczyni faktyczne gruzowisko - korytarze z możliwością wypłynięcia po przeciwnej stronie. Nie zmienia to postaci rzeczy, że całość, moim zdaniem, wygląda lepiej niż dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Jest fajnie, tylko bym dorzuciła sporo mniejszych kamieni na dno i coś jeszcze pokombinował z grotami. Pewnie jest sporo kryjówek, ale z tej perspektywy może być niewidoczne. Będzie fajnie. 

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie za mało, a właściwie brak przepływów i grot. Zasugeruję coś innego. Może postaw ten największy kamień centralnie i na wprost. Po lewej i po prawej możesz tworzyć oddzielne konstrukcje. Może to wyglądać ciekawie. Kamień jest piękny i warto go tak wyeksponować. Tym bardziej, że ma taki kształt, że do takiego ustawienia się nadaje. 

Na razie postawiłeś po prostu kilka kamieni, ale to za mało. Brak poziomych kamieni tworzących groty i przepływy. 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za opinie i uwagi. Prawa strona jest dla mnie wciąż nie taka, jak bym to sobie wyobrażał. Za mało gruzu. I grot, na co zwraca uwagę Pozner. Trochę brak kamieni- już i tak co nieco uszczupliłem skalniak żony 😀 . Ale pewnie jeszcze coś się znajdzie. Co do mniejszych kamieni- zdecydowanie je dołożę, ale to już na etapie zasypywania piaskiem. 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Możesz z prawej strony kamień 1wszy i 3ci (te leżące poziomo) oprzeć poprzecznie o kamienie stojące, będą groty przepływowe a na późniejszym etapie dorzucisz kilka mniejszych zeby nie było ze są jakos sztucznie ułożone. Moim zdaniem już wygląda bardzo fajnie. Tobie ma się podobać przede wszystkim. Pozdro

Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Waclaw napisał:

Po korekcie aranżacji, ponowna prośba o ocenę. Czy tym razem gruzowisko będzie wystarczające dla naszego biotopu?  Czy, Waszym zdaniem wyglada naturalnie? 

E3F79E12-1897-4DB3-A431-DCFD12EB15D7.jpeg

2AE4C01C-C6A1-463C-B437-92127C13A9F5.jpeg

Jak dla mnie wygląda ciekawie, jak dojdzie piasek i jakieś drobniejsze kamienie w celu uzupełnienia gradacji i wielorodności będzie ok. Jedynie przeszkadza mi ułożenie 1 kamienia tego po środku, co lezy na samej górze, jakoś tak nienaturalnie. Reszta OK...

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.