Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Z kolei ja uważam to za fajne rozwiązanie. Z takiej rury zalegające w niej nieczystości mogą być wymiatane choćby przez aktywność ryb w niej pływających. Natomiast gdybyś pozostawił tylko te otwory i ryby mogły by wpływać w tak duży moduł, to stworzył byś warunki dla sporego składowiska odchodów, których ciężko było by się z tamtąd pozbyć co mogło by niekorzystnie wpływać na jakość wody. Poza tym taka rura to całkiem spora grota, niejeden samiec będzie jeszcze o nią walczył 😉

  • Lubię to 1
Opublikowano
2 godziny temu, Mróz napisał:

Z kolei ja uważam to za fajne rozwiązanie. Z takiej rury zalegające w niej nieczystości mogą być wymiatane choćby przez aktywność ryb w niej pływających. Natomiast gdybyś pozostawił tylko te otwory i ryby mogły by wpływać w tak duży moduł, to stworzył byś warunki dla sporego składowiska odchodów, których ciężko było by się z tamtąd pozbyć co mogło by niekorzystnie wpływać na jakość wody. Poza tym taka rura to całkiem spora grota, niejeden samiec będzie jeszcze o nią walczył 😉

Takie też było moje myślenie. Czy myślicie, ze w mniejszym module rura fi 50 ma rację bytu ?  

Opublikowano
W dniu 9.08.2020 o 22:58, Waclaw napisał:

Pojawiły się jednak wątpliwości co do możliwości pomalowania wnętrza.  Rura ogranicza dostęp do środka. I tutaj zasadnicze pytanie: czy konieczne jest malowanie środka ? 

Głupio siebie cytować, ale prośba do kolegów, którzy robili moduły kamieni- co zrobić z malowaniem wnętrza ? Można zostawić CX5 " surowe" ?

Opublikowano

Ja też chcę pomalować, ale miejscami może być kiepski dostęp. Moczenie- obowiązkowe ! Może ktoś jest na forum, kto nie malował, a ma w zbiorniku ? 

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Moduły kamieni skończone/ poza ich malowaniem/  i moczą się. Wiec pora na małe uzupełnienia w temacie.

Co do potrzeby malowania ich wewnątrz,  jednoznacznie odpowiedziała koleżanka @suricade- od kilku lat ma w zbiorniku „surowe” moduły o nic się nie dzieje 😀.  

A teraz kilka pomysłów, jak zwiększyć ilość zakamarków i grot dla pyśków : w jednym z modułów zrobiłem w dolnej części podcięcie , odgradzając je przegrodą od reszty wnętrza. Dzięki temu powstała grota,  a pozostała cześć wnętrza pozostaje czysta. widok od spodu. 

7F1AD34B-68FD-4BEA-9CF5-701D884408F3.thumb.jpeg.b6eafa792849819ecd45af5412d4d779.jpeg

Innym trikiem było połączenie  dwóch kamieni w jedną formę ; 

29522BDF-2835-4BB4-804A-B42E999883E2.thumb.jpeg.d5aea2756ca95f447c1a0c7bb3ba5822.jpeg


34AA0052-B1AF-4720-A566-2980F53E3C01.thumb.jpeg.0e53b088a4ce987c828084d9f50eb668.jpeg9FE0F1AF-6A8B-443D-871D-0A87060D40F4.thumb.jpeg.8d136464c283a237e9dd3693587edf17.jpeg87535746-29B0-4310-B3FE-0F2F98CA341B.thumb.jpeg.a2bf961f12aa4bae41bb339fe1833756.jpeg

Ten „zestaw” oparty będzie na trzecim kamieniu tworząc sporą grotę. 

 

 

 

Edytowane przez eljot
Dublowane zdjęcie
  • Lubię to 6
Opublikowano

Świetny pomysł z grotami w modułach. Sam taki pomysł od dawna mam w głowie. Tak jak pisałem wcześniej :  ''Moim zdaniem to każdy duży moduł powinien być również wykorzystany jako grota, żeby ryby mogły wpływać do wnętrza. Jest to optymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni w akwarium. ''

Tak jak moduły wykorzystuje się jako filtry to  i tak samo jako groty. A żeby odchody nie zalegały w modułach/grotach można stosować różne ustawienia modułów lub wejść do grot tak aby odchody nie zalegały czy też były wymiatane przez same ryby lub cyrkulator.

Zrobiłeś wejście od spodu, a jakby jeszcze zrobić otwór w górnej części modułu, byłoby dwa wejścia do groty. Górny otwór może być widoczny, przy ustawieniu modułu otworem do przodu do patrzącego lub otworem z tyłu.

W drugiej części modułu przegrodzonej można zrobić to samo, podcięcie i otwór u góry modułu/drugie wejście. W ten sposób dwie osobne groty w jednym module.

A tym zaleganiem odchodów w grotach modułów to bym się zbytnio nie przejmował, w modułach/filtrach też zalegają odchody ;) .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.