Skocz do zawartości

Pogoda dla bogaczy...


woytek

Rekomendowane odpowiedzi

A teraz małe story.


Dwa tygodnie temu przepaliła mi się świetlóweczka w małym akwarium córki. Wsiadłem do samochodu - pierwszy, drugi sklep akwarystyczny i wybuliłem jakieś 40-50 PLN na małe cuś.


Czekam na nową pokrywę, obecna to stare DIY z drewna z 2x36W T8 (Philips Aquarelle). Jedna się "skończyła", jako że niedługo przyjedzie nowa z inną konfigracją nie chciałem przepłacać. Najpierw pierwszy, drugi sklep akwarystyczny - za 36W kupa forsy. No to market budowlany i... taki OSRAM (cóż za brand:) w dowolnych odcieniach i barwach - za 36W... 5-27 PLN. Jest też jakaś dedykowana do akwariów własnie za 27 PLN (kilka RAZY mniej niż w akwarystyku). Ja dobrałem sobie odpowiadającą mi "odcieniem" za... 11 PLN. Chociaż za 2 tygodnie wjedzie nowa pokrywa, to muszę przyznać że wygląda to w połączeniu z tym co było bardzo fajnie. Do nowej pokrywy już wcześniej wybuliłem kasę na Philips Aquarelle... Wiem że luxy, dedykowane i milion rzeczy. Ale za pieniądze które bym zaoszczędził mógłbym sporo kupić.


Co sądzicie o tych "OSRAM"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz miała miejsce w Trójmieście - dwa typowe akwarystyki. Firma - Hagen (bodajże aqua-glo). W jednym z nich philipsy aquarelle były nieco tańsze. W małym akwarium nie chciałem żeby rybcie siedziały po ciemku, więc zakup w internecie (trochę taniej) nie wchodził w rachubę. Dziś sprawdzę czy to była 14ka czy oczko wyżej. Te duże to jak pisałem 36W - i tam to dopiero były ceny. Stąd też moje zdiwienie gdy w markecie zobaczyłem 36ki w cenie 5-27 PLN. I to w dużym wyborze odcieniowo-kolorystycznym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w akwarystycznym masz sprzet profesjonalny :wink: a on musi kosztować i zarówno firmy to produkujace jaki sprzedające głównie na tym żerują.

Np wspomniane powyżej Aquarellki philipsa są często do dostania w normanych hurtowniach ze osprzetam elektrycznym i jakos tam kosztują prawie to samo - no może ciut drożej od normalnych świetlówek domowo/przemysłowych a są dwa a nawet dwa i pół raza tańsze niż kuione w akwarystycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety tak to jest że nazywajac coś że jest profesjonalne to samo to kosztuje więcej ostatnio musiałem kupić jakieś łożysko do Toyoty które kosztowało ok 300 zł w serwisie, w innym sklepie motoryzacyjnym już 180 zł a najlepszy był mechanik bo ze sklepu rolniczego kupił je za 120zł.

Wielokrotnie i w akwarystyce tak się zdarza że kupujemy dedykowane rzeczy drogo, a gdybyśmy poszukali głębuej można by to było kupić taniej.

Niestety trzeba mieć jakieś pojęcie aby szukać, jak się jest jakimś laikiem w danej dziedzinie to aby było dobrze wybiera się to co jest dedykowane, ja niestety jestem ciemną masą jeśli chodzi o zakreś światła, luksy, lumeny itp itd. więc zawsze odwiedzam akwarystyki :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem... u nas 36W najtańsza kosztuje 14 złotych...

Hagen jest drogi ale np. daje gwarancje na 6 miesięcy na swoje świetlówki. Jednemu się nie opłaca, a innemu sie opłaca.

Audi A4 z silnikiem TDI, ze skórą, w kombi i full wypasem kosztuje w salonie 140 tysiaków, a takie samo ceed 80 tysięcy. Jeździ tak samo, est solidniejsze, ma większy bagażnik i lepsze wyposażenie... no bywa. Przecież ciężko napisać, że nie warto. Jednemu nie warto, a innemu warto.

A jeśli chodzi o Osramy to ja wyposażyłam firme w Osramy we wrześniu- bo tanio było. Do dziś jakieś 70% się spaliło. Czyli zasadniczo są co najwyżej warte tyle ile kosztują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A warto kupić takiego Philipsa? czy jego cena ma też odzwierciedlenie w jakości światła. Jak to się odbija na naszych podopiecznych?

Światło jest jak najbardziej ok

jest to jeden z chyba z najstarszych modeli a jeszcze dostepnych świetlówek dedykowanych równiez do akwarystyki i był zamim pojawiło sie pare firm z kilkoma sietlówkami o różnych widmach itd a imho co stare to niekoniecznie gorsze

Na jakość tego produktu nie ma co narzekać coprawda nigdzie nie czytałem jaka ma wytrzymałośc świecenia itd wiec moze te nowsze świeca dłuzej ale tego nie wiem ale używam tego już długo i zestawiałem Silvanią i z Narvami i z Hagenem i jakoś żaby się coś z nim źle działo nie zauważyłem jakiś drastycznych róznic

co do reszty to już zależy od gustu - dla mnie to jest ulubiona świetlówka,

kiedyś stosowałem Power-Glo z hagena lae on był za telewizorowaty, z niebieski, aquarellka daje bardzo ładne i naturalne światło, a jak w akwa masz coś o pomarańczowo czerwonawym wybarwieniu to w połączeniu z Silvanią GroLux daje bdb efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem... u nas 36W najtańsza kosztuje 14 złotych...

.


a co tu rozumieć, są sklepy normalne jak Wasz i takie co za wszelka cenę zbijają kasę nie patrząc co i jak sprzedają byle drogo, wciskają szajsowaty sprzed i mix pyszczaki - najczęściej są to marketowe sklepy które nie dość że maja duży oprót to jeszcze oszalałe ceny, ostatnio sam się roześmiałem jak w takim sklepie w Szczecinie mieli piaskowiec po 14 zł za kilogram ... i co tu komentować .... aniubiasy i to niedorozwinięte wypiardy mieli po 29,- zł a dwa razy większe i ładniejsze są u mojej miejscowości z dwoma sklepikami w małym zoologu po 12,50 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.