Jump to content

Strzał w dziesiątkę. Saulosi.

sethariel
 Share

Recommended Posts

sethariel

I stało się. Postawiłam moje 600 litrów, zarybiłam. Z Saulosi kupiłam 10 sztuk ok. 3 cm wersji coral. I tak sobie siedzę i je obserwuję... i co zaobserwowałam? Wszystkie 10 sztuk ma już ciemniejące płetwy (jedne bardziej, drugie mniej), ale wszystkie mają (mniej lub bardziej widoczną) pojedynczą atrapę jajową.

10/ 10 samców? Ja się chyba popłaczę. T.T Proszę powiedzcie, że niektóre wasze samice tez miały chociaz jedną maleńką atrapkę jajową i ciemno obrzeżone płetwy.

Jeśli utrafiłam 10 na 10 samców to czemu to akurat nie jest multilotek XD Wygrałabym 100 tysięcy. życie jest okrutne.

harisimi

Nie martw się na zapas. Obrzeżenie płetw może być cechą ojca lub matki tych rybek tak jest w moim przypadku samiec od dzieciaka miał obrzeżoną częściowo płetwę grzbietyowa i na 13 młodych ryb 10 tak miało. Nie ma to jednak nic wspólnego z płcią. Atrapy występują bardzo często u samic choć wszystko zalezy jak wyraźne są atrapy i jak wyraźne obrzeżenie, 3 cm ryby trudno jednak rozpoznać imho bez nadmiernych zmartwień odczekaj jakiś czas. Ostatnio przez pół roku byłem pewny że układ który posiadał kolega to 5 na 1 a okazało się ze jednak ma 2 samice. Cierpliwości.

czester_

Samice mogą posiadać zarówno czarne obwódki na płetwach jak i po atrapie jajowej. Bez paniki;)

sethariel

To mnie pocieszyliscie. :D Bo ja już załamywałam ręce i się zastanawiałam co począć z 10 samcami. Szczególnie jak przegladam topiki o saulosi u was i pojawia się często opinia, że u samic saulosi raczej nie występuja atrapy. Pozostaje mi jedynie czekać ;]

wiem, że jeden jest na bank mężczyzną ;] ma juz ciemne pionowe paski po bokach i paski na czole. Do tego wściekle broni swojego kamienia, mimo, że reszta mieszkańcow jest przynajmniej o centymetr większa od niego. XD

Inny maluszek uznał za kamień 20 centymetrowego plecostomusa (o którym już kiedyś pisałam) i uparcie próbuje schowac mu się pod ogonem :P

I stało się. Postawiłam moje 600 litrów, zarybiłam. Z Saulosi kupiłam 10 sztuk ok. 3 cm wersji coral.

Oooo i to się nazywa prawidłowe podejscie do tematu - jednogatunkowe 600 litrowe akwa z dziesięcioma saulosi :D nawet najbardziej zagorzali, radykalni biotopowcy się nie przyczepią co do obsady :wink::lol:

sethariel

nie, nie :P czytac ze zrozumieniem. Z! saulosi 10 stuk kupiłam :P inne gatunki tez są.

yellowki, acei, rdzawe i maylandie. plus glonek

zrozumiałem zrozumiałem, to był mój "żartobliwy" komentarz co do pewnej tendencji forumowej :lol:

(...) plus glonek

Na dzień dobry to temu podaj pomocną dłoń i go oddaj. Zależy od temperamentu rybek ale jak podrosną może mieć ciężko, nie uświadczy też korzenia który lubi, nie zdąży się najeść bo to co wrzucisz dla niego zdążą rozszarpać pysie, parametry też słabo. No i co więcej... nie życzę Ci żadnych chorób, ale takowe u pysiów bywają. A spora część specyfików jest dla zbrojników zabójcza...

To ja Cię zmwartwię :)

Mam 8szt . Saulosi coral i 7szt nie ma atrap jajowych ani zaciemnionych płetw ( 3 szt. z nich juz nosily wiec ewidentne samice ) a tylko jeden zaczyna się wybarwiac i to właśnie w sposób o którym piszesz- zaczynaja mu sie zaczerniac końcówki płetw , posiada atrape jajowa i delikatnie zmienił kolor na inny odcien pomaranczowego od całej reszty .

Nie ma co się martwić, Neno patrz post wyżej harisimiego i czestera. Miałem podobne doświadczenia nie tylko u saulosi tak jest, obecnie mam msobo i sytuacja się powtarza i w tym gatunku, samice posiadają atrapy, obrzeża i są przybrudzone, na 10 sztuk wybarwiają się 2 samce.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• lukasz.host
      Kurcze, jeden taki moduł BTN typu H czy innego, to 4 stówki... Sprawdzałem na alledrogo i nie wiem jak ta cena ma się do rzeczywistości, bo jeśli to faktycznie tyle kosztuje, to aż taki bogaty nie jestem.... 😆 Teraz pytanie pod jakim względem jest to bezobsługowe rozwiązanie, bo przecież to, co zaciągnie trzeba usunąć...
    • Vrzechu
      Właśnie o tym myślałem pisząc o filtracji w module  W mojej opinii w tym momencie jest to dla mnie idealna filtracja. Wydajna, praktycznie bezobsługowa przez bardzo długi czas, prosta, woda nie opuszcza zbiornika, wszystkie "bebechy" zamaskowane. Ja niestety nie mam z nią jeszcze żadnego doświadczenia bo podobnie jak Ty dopiero będę zgłębiał jej temat. Co do samego modułu to nie musi być to BTN. Moduł taki można wykonać samemu i to wcale nie jest jakaś skomplikowana procedura  znajdziesz tutaj na forum solidną porcję wiedzy jak taki moduł wykonać. Oczywiście jeśli oszczędności są dla Ciebie istotne, bo jeśli nie to zawsze można zlecić wykonanie takiego modułu komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. 
    • lukasz.host
      Racja! To do mnie przemawia😁 Czytałem teraz o filtrach zabudowanych w atrapach skalnych, chyba system BTN, czy BNT, coś takiego, ale ci, którzy to rozwiązanie posiadają chwalą sobie bardzo wydajność i filtrację. Jeszcze nie wiem do końca jak to jest zbudowane, ale jest ciekawym rozwiązaniem. I wszystko zostaje w akwarium. Co o tym sądzicie?
    • Robson79
      Jeśli to nie problem wstaw zdjęcie całego akwarium abyśmy mogli zerknąć na resztę ryb.
    • Vrzechu
      @Rafał80 u mnie taki sam wniosek się pojawił. Człowiek zdobywa wnioski po czasie  Teraz chyba postawiłbym na dwa moduły filtracyjne umieszczone po obydwu końcach akwarium albo zamaskowana kaseta plus mocny falownik uruchamiany co jakiś czas żeby "przedmuchał" akwarium i poderwał z zakamarków co trzeba.
    • Rafał80
      Życie wymusza zmiany. Skoro mam Ultramax 2000 i FX6 plus falownik - a to razem trochę prądu ciągnie, to dlaczego nie wykorzystać falownika do filtracji ;], więc w planach kaseciak. Jeden filtr to na pewno za mało. Kamienie i pofałdowane dno utrudnią filtracje mechaniczną więc minimum filtr i falownik. Więc lepiej od razu brać coś konkretnego niż dokupywać jak ja. Co do filtracji okazuje się że kaseciak i kilkanaście kulek ceramiki plus gąbka (plus wiadomo skały i podłoże) ogarnia biologię - nie potrzeba kubełków i nie wiadomo ile litrów ceramiki.  
    • Rafał80
      Mam takie akwa. Zaczynałem od Ultramax 2000. Gdy ryby podrosły trzeba było wzmocnić filtrację. Obecnie mam Ultramax 2000 jako bilog i FX6 jako mechanik plus falownik. Weź pod uwagę że będziesz mieć kamienie a ryby formują dno jak im pasuje zakłócając obieg. Powoli przymierzam się do filtra kasetowego. Możesz rozważyć kaseciaka.
    • Vrzechu
      @lukasz.host tutaj jest mnóstwo osób chętnych do pomocy  Ja teraz powoli rozmyślam jak z dwóch kubełków zrobić jakiś filtr którego obieg wody nie opuszcza zbiornika. Gdybym startował obecnie zbiornik czerpałbym inspirację z działań @deccorativo Poniżej filmiki, w których prezentuje budowę swojego filtra kasetowego. Sam spójrz jaka to prostota a zarazem jak dobra jest to filtracja.      
    • rafalniski
      Po pierwsze Aquael Ultramax 2000 ma węże 19/25 mm. Po drugie HW 604B to wersja z pompą 800l/h i wężami 16/22mm a w środku ma jeszcze konstrukcyjne przewężenia. Jeżeli już chcesz wykorzystać HW to tylko i wyłącznie w wersji A - pompa w wersji B, poza tym że strasznie buczy, w niczym ci nie pomoże 🙂. Pamiętaj, że HW z pompą czy bez ograniczy ci przepływ do jakichś 700-800 l/h. Zamiast HW 604 proponuję użyć dwóch HW 603A połączonych równolegle za pomocą takiego typu trójników: https://allegro.pl/oferta/lacznik-plastikowy-trojnik-y-nylon-na-waz-19-mm-9152492092 Możesz też przy okazji zrobić dwa wloty po obu stronach akwarium.
    • matejk
      Bez przesady " potężne maszyny" to to nie są , obecnie mam fx6 w swoim 576l i do tego hmf , woda czysciutka, ale jeśli o sam przepływ to spodziewałem się czegoś więcej a tu zonk, u mnie działa jako biolog a hmf służy jako mechanik. 
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.