Skocz do zawartości

Projekt ( 400+) nowe wyzwanie.


Morganelo

Rekomendowane odpowiedzi

Ogródek nie musi być mniejszy, bo stracisz stabilność... Raczej wina może być po stronie oświetlenia akwarium = za słaba na wzrost glonów lub tylko białe diody... Dlatego też polecam diodę Full Spectrum Biała - zapewni odpowiednie fale widma w zbiorniku, a nie będzie biskupiego koloru :)...

 

Temat Projekt 400L - filtracja / ogrzewanie / woda - a my o hydroponice piszemy :) mnie nie przeszkadza więc jeśli macie pytania to piszcie śmiało... Temat ciut zmienię :)- uuuu nie mogę zmienić nazwy tematu, nie to nie

Edytowane przez Morganelo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat obszerny, to i może lepiej edytować trochę tytuł wątku😉

Źle zrozumiałem Twoją wypowiedź odnośnie glonów. Jeśli jednak można mieć taki ogródek nad zbiornimiem i dodatkowo glony w zbiorniku, to mam już spokojną głowę i zabieram się za rozbudowę mojej aquaponiki. 

Dobrze, że powstaje kolejny taki projekt. Będzie z kim wymienić się doświadczeniem. Filtracja za tłem, czy w modułach to już sprawdzony temat. My próbujemy podnieść to o stopień wyżej dzięki roślinom i zrobić z tego mały ekosystem, który w niewielkim stopniu jest zależny od nas. Jest jeszcze kolega @Xime, który działa też w tym kierunku. Jeśli koleżanka @suricadeplanuje rośliny z HMF-em, to już mamy duże doświadczenie i materiał na przyszłość. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat hydroponiki już jest na forum chyba jeden z większych

Aby wyjaśnić jedno zagadnienie hydroponika vs glony no cóż to są 2 światy które będą gryźć się na wzajem... Jedno i drugie do życia potrzebuje związków NO3 + do tego kilka innych minerałów, CO2 itd...

Hydroponika z kwiatami lub inną roślinnością owe związki NO3 pałaszują w bardzo dużym stopniu aż słychać chrupanie... Glony tak samo zużywają NO3 do budowy i rozrastania się na około... Oczywiście musimy brać tutaj pod uwagę jedną fajna tabelkę z współczynnikiem Redfielda...

tabela.jpg.fd2a117d5a5ec81a1e5ea6346bc1574d.jpg

Aby całość układu filtracji z użyciem hydroponiki umożliwiła nam posiadanie dobrze rozwiniętych glonów musimy parametr NO3 utrzymać na polach zielonych... Czyli dla przykładu z mojego zbiornika gdzie NO3  mam na stałym poziomie 5 lub niżej a chcemy posiadać glony unikając oczywiście wszelakich sinic i cyjanobakterii to PO4 musi być dosłownie niewykrywalne, co w sumie nie jest takie trudne...

W przypadku hydroponiki mamy fajny myk który możemy zastosować, możemy zmniejszyć przepływ wody prze układ, co zmniejszy zużycie związków NO3. Tym sposobem zdołamy utrzymać wyższy poziom NO3 w zbiorniku. Drugim sposobem na uzupełnienie NO3, minerałów, witamin itp. w wodzie to podawanie ich np. w płynie bezpośrednio do wody. W moim zbiorniku jest to sukcesywnie dodawane, bo inaczej czekała by mnie plaga cyjano i sinic do potęgi 10...

Można też sypać więcej pokarmu który będzie rozkładał się na między innymi NO2 i niestety też PO4, choć tego rozwiązania nie polecam nikomu...

Co powoduje wzrost glonów?

Jak wiemy każda forma roślinności i glonów rozwija się dzięki czynnikom takim jak: woda, słońce / oświetlenie oraz substancje odżywcze. Chcąc wspomóc rozwój roślin lub glonów możemy zwiększyć ilość wpadających promieni słońca / zwiększyć moc oświetlenia oraz zwiększyć wartości substancji odżywczych.

Nadmiar obu sprawi, że rośliny / glony w bardzo szybkim tempie zaczną się rozrastać.

Co zwiększa owe parametry w akwarium:

  • zwiększone i wydłużone oświetlanie
  • usytuowanie akwarium w bezpośrednim działaniu słońca
  • przekarmianie ryb
  • wprowadzanie podczas podmiany zwiększonej ilości / stężenia składników odżywczych

 

Coś jeszcze chcecie wiedzieć???

PS: To jest z mojej wiedzy, nie jestem biologiem czy ogrodnikiem... Jeżeli gdzieś napisałem byka lub nieścisłość dajcie znać, aby kogoś nie wprowadzić w błąd...

Edytowane przez Morganelo
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko małą uwagę. Moim zdaniem NO3 wspomaga rozwój glonów, ale bez mocnego i długotrwałego oświetlenia samo wysokie NO3 nie wpłynie na rozwój glonów. W swoim akwarium miałem NO3 na poziomie ok. 40-50, ale słabe oświetlenie i zero glonów. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, pozner napisał:

Mam tylko małą uwagę. Moim zdaniem NO3 wspomaga rozwój glonów, ale bez mocnego i długotrwałego oświetlenia samo wysokie NO3 nie wpłynie na rozwój glonów. W swoim akwarium miałem NO3 na poziomie ok. 40-50, ale słabe oświetlenie i zero glonów. 

W między czasie uzupełniłem informacje co wpływa na rozwój glonów :)... Trafiłeś w punkt, samo NO3 nie spowoduje wzrostu glonów czy innych roślin... Muszą być spełnione 3 warunki woda + oświetlenie + substancje odżywcze... Oto koło rozwoju glonów i roślin, nie ma jednego z nich = to figa z makiem...

Edytowane przez Morganelo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, suricade napisał:

@AndrzejGłuszyca poratuj autora tematu.

Jasne ,że poratuję. Autor nie może zmienić tytułu bo ma tylko lub aż 24 godziny na edycję:) Piszcie na PW co mam zmienić a zmienię.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2019 o 17:31, Morganelo napisał:

Witajcie przybysze w temacie jaki mnie nurtuje...

Gwoli krótkiego wstępu owy post zakładam jako rozwianie moich niepewności i zdobycia waszej wiedzy, przemyśleń na temat filtracji i sposobu ogrzewania wody w zbiorniku...

 

No to jedziemy najpierw z suchymi informacjami:

1.    Akwarium
- Zbiornik 160x50x50 (400L) lub 160x55x50 (440L) – szyba  10mm – 2x wzmocnienia wzdłużne + 1x wzmocnienie poprzeczne – szkło Guardian
 
2.    Pokrywa
- Korpus główny - Spienione PVC 10mm – Kolor Biały
- Zewnętrzna obudowa - Spienione PVC 2mm – Kolor Czarny
- Pokrywa - Spienione PVC 5mm – Kolor Czarny
 
3.    Oświetlenie
Oświetlenie zbiornika - Moduł LED SAMSUNG 3x SMD5730 1,5W 12V IP68 6500K barwa zimna – ilość hmmm jeszcze nie ustalona – około 10szt. + sterownik (czas świecenia 15.00 – 22.00)
Oświetlenie hydroponiki – 5 sztuk Oczko Luminex Round 1 x 60 W E27 12,5 cm białe (3szt żarówki LED 7W 6500K + 2szt. Żarówki LED FullSpectrum  10W – kolor biskupi Smile
 
4.    Filtracja
Filtracja będzie oparta na dwóch układach filtrujących wewnętrznych  (woda nie będzie opuszczać akwarium) no prawie poza układem hydroponiki, bo tutaj nie ma innego wyjścia…  A czemu nie będzie opuszczać akwarium, odpowiedź jest prosta… Nie będzie filtra zewnętrznego poza akwarium.

  • Filtracja główna zostanie oparta na Jebao DCP-3000 z kontrolerem (max 3000l/h) – tutaj się zastanawiam czy nie brać wersji  Jebao DCP-5000 z kontrolerem (max 5000/h). Owa filtracja będzie umieszczona za tłem strukturalnym 3D firmy Back To Nature – moduł H. Za modułem zostanie ukryta pompa wraz z pociętą w kostkę gąbką ( 2 rodzaje PPI20 oraz PPI30) + włożony w woreczku Seachem Matrix 1-2L obok pompy. To będzie główna filtracja mechaniczna połączona z biologiczną.
  • Filtracja dodatkowa oparta zostanie na Aquael CIRCULATOR 2000 – tutaj będzie tylko i wyłącznie filtracja mechaniczna. W sumie głównym założeniem i zadaniem dla pompy AC 2000 będzie obsługa hydroponiki. Filtracja mechaniczna jest w sumie przy okazji, a może raczej 2 w 1. Pompa również zostanie ukryta za tłem strukturalnym 3D firmy Back To Nature – moduł T. W module będzie gąbka pocięta w kostkę ( 2 rodzaje PPI20 oraz PPI30).

Mam nadzieję, że owe założenia możliwą mi uniknięcie i konieczność montażu jakiego kol wiek widocznego elementu filtracji czy wyposażenia akwarium…  Ma być pusto bez rurek itp. A to wszystko głównie dlatego aby nie było cyrkulatora, cholerstwo mnie zawsze drażni wyglądem i swoim buczeniem…

Poniżej rysunek poglądowy do zobrazowania co i jak
 943632062_Akwarium_160x50x50_widok_moduw.jpg.b2eaa91c4d8c7e7777a09654079dc624.jpg


5.    Ogrzewanie

Tutaj jest największa dla mnie zagwozdka jak rozwiązać układ dostarczenia ciepłej wody, a raczej jej ogrzania.
Posiadam już grzałkę przepływową HANZA ZEWNĘTRZNA PRZEPŁYWOWA EH- 300W i chciałem ją wykorzystać w układzie hydroponiki, ale nie jestem pewien czy będzie to wydajne ogrzanie wody… Strata ciepła w hydroponice… A do pompy nie podłączę bo grzałka nie jest wodoszczelna…
Tak wiem najprościej jest umieścić grzałkę Eheim Jager 300W nawet za tłem, ale to dla mnie najmniej wydajne ogrzewanie. Jednakże jak na tą chwilę jedyne rozsądne rozwiązanie…
 
6.    Kamienie
Układ kamieni w akwarium mama zamiar wykonać za pomocą skał bazaltowych czarnych lub szarych (zależnie co będzie na składzie), unikając jak ognia skał serpentynit oraz piaskowców itp. paskudztwa.  Nie obrażać się, ale dla mnie jakoś nienaturalnie wyglądają kamienie koloru zielonego lub piaskowce, które po czasie staja się brudne i nienaturalne.
 
Kamienie – bazalt.
 
7.    Piasek
Jako podłoże planuje wykorzystać piasek wiślany jako idealne i naturalnie wyglądający. Odpadają wszelakiej maści piaski z Castoramy… Miałem, jak dla mnie zbyt duża powtarzalność i jednorodność.
 
8.    Parametry wody
Na wstępie informuję, że woda ma osiągnąć parametry biotopowe. Dlatego też do jej uzyskania zostanie wykorzystana:
 

1 rozwiązanie układu dostarczenia czystej wody do zbiornika:

  • woda RO – dla czystości, pozbawienia jej zbędnych wartości i związków niepożądanych w akwarium
  • Seachem Tanganyika Buffet – dla ustabilizowania odpowiedniego PH wody
  • Seachem Cichlid Lake Salt – dla wprowadzenia niezbędnych pierwiastków, minerałów

2 rozwiązanie układu dostarczenia czystej wody do zbiornika:

  • kolejność od strony - woda z kranu
  • korpus narurowy - wkład polipropylenowy - 5 mikron
  • korpus narurowy - wkład węgiel prasowany (blok węglowy) do osmozy i filtrów
  • korpus narurowy - wkład blok węglowy z łupin orzechów kokosa
  • redukcja z 3/4 na wężyk osmozy + kranik i dalej już do akwarium


 
 
Skoro już czytasz owy akapit to znaczy że przebrnąłeś przez mój elaborat… Na wstępie przepraszam Cię za mój długiiiii wpis ale chciałem przedstawić plan działania…
 
Teraz mogę jako zakończenie przedstawić swoje pytania:
 

  • Czy oświetlenie samego akwarium jest wystarczające, czy macie może jakieś ciekawsze rozwiązania owego tematu???
  • Co do filtracji czy waszym zdaniem wystarczy pompa Jebao DCP-3000 czy lepiej od razu kupować większą Jebao DCP-5000???
  • Ogrzewanie Smile – tutaj mam do was pytanie jakie rozwiązanie wybrać aby było jak najbardziej skuteczne i nie szpeciło akwarium??? Nic nie może być widoczne w akwarium, jedynie może być ukryte w koronie.
  • Jak wspomóc rozrost glonów na kamieniach??? Ktoś ma jakieś sugestie, własne spostrzeżenia??? Chętnie poznam...
  •  Jaką wartość podmiany przyjąć i w jakich odstępach czasu??? Pytanie nie od laika, ale wyjaśniające gdyż chcę zastosować układ automatycznej podmiany wody RO lub kranówka przepuszczona przez filtry narurowe

 

Hej,

widzę że wszystko fajnie przemyślałeś. Nie mogę się doczekać efektu końcowego.

Według mnie 4x COB10W 6500K powinno wystarczyć i będzie ładniej wyglądać, niz rozproszone na wielu diodach. Możesz sobie ewentualnie dobarwić jakimiś niebieskimi, żeby za ciepło nie było.

Roślinom/glonom dobarwiacze świetlne nic nie zmieniają, jeśli dostaną to, czego potrzebują w odpowiedniej ilości.To tak jak jak w fast foodzie - chcesz hamburgera, dostaniesz do tego frytki w gratisie, to też będzie dobrze. Tu jest podobnie.

Pompę bym dał DCP-5000, 3000 na pewno będzie za słaba, zwłaszcza że nie masz falownika. Otwór powrotny w miarę blisko od piasku plus bym mały ząbek wyciął przy linii wodnej, żeby przy okazji z powierzchni zbierał film bakteryjny.

Przypuszczam, że i tak wszystkie odchody za tło ci wejdą, więc ten Mechanik dużo się nie narobi.

Grzałkę też bym wrzucił za tło. Co do wydajnosci, to swoje zrobi, a chyba aż tak zimno nie masz, żeby chodziła non stop. Chyba, że to w garażu akwa.

Ja u siebie jak na lato odłączyłem, to do tej pory nie włączyłem grzałki, a mam ciągle 27 stopni. Lampa sporo grzeje, a ja świecę tylko 20W. Na lato nawet mniej, żeby tak nie grzać.

Co do wody, to na Ro + proszki to jak dla mnie spora przesada. Spokojnie na kranówie z tymi filtrami co masz bym zrobił. Sam podobnie mam.

Ja robię podmiany co tydzień, ale spokojnie co 2 tygodnie 25% wystarczy, zwłaszcza jak masz hydroponikę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.