Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
2 godziny temu, eljot napisał:

Dodam jeszcze że główny typ autora wątku czyli Aulonocara Fire Fish to ryba nie występująca w jeziorze a twór stworzony przez człowieka

Zgadza się. 

Ze swojej strony dodam że twory te jak i inne hybrydy mogą być nadmiernie agresywne i krzyżować się z czym popadnie.

  • Lubię to 1
Opublikowano

@Lukasz22Moja wstępna obsada w/g Twojego zestawienia 

Labeotropheus fulleborni

Labidochromis Yellow 

Metriaclima chailosi

Metriaclima Msobo Magunga 

Metriaclima fainzilberi Maison Reef 

Metriaclima Estherae OB

Teraz tłumaczę co mi nie pasuje w tej obsadzie.

Mimo, że masz spory zbiornik bierzesz pod uwagę cztery Metriaclimy. Najsilniejsza i największa jest Maison Reef. Ona prawdopodobnie będzie rządziła w zbiorniku do tego są trzy inne Metriaclimy, które będą z Maison Reef walczyły o dominację, a i pewnie między sobą także dojdzie do potyczek, w których może któraś zginąć, no ale to już taki urok ryb Malawi. Przy wysokiej agresywności Maisona może on nie dopuszczać do wybarwienia się pozostałych Metriaclim i objęcia przez nich terytorium. Przy układzie gdybyś zdecydował się na dwie Metriaclimy jest spora szansa, że obejmą rewiry daleko od siebie. Labeotropheus fulleborni mieszaj wersję standardową z OB. Mając jeden gatunek optycznie będą dwa.

W obsadzie masz ryby Msobo Magunga i Labidochromis Yellow. Przy Msobo będziesz celował w większą ilość samic, które są żółte i będą bardzo podobne kolorystycznie do Labidochromis Yellow. Do tego dochodzi Metriaclima Estherae OB. Jeśli wybierzesz tylko tą wersję to będzie ok, jeśli zmieszasz ze standardowym Estherae to delikatnie kolorystycznie  będą pochodziły do yellow i Msobo.

Mi w obsadzie brakuje niebieskiej ryby z pionowymi czarnymi pasami oraz przy takich możliwościach zbiornika, ryby z  pasami poziomymi. 

Opublikowano
4 godziny temu, eljot napisał:

Masz całkowitą rację kopiowałem z posta kolegi nawet się nie przyglądając na poprawność ;) .

Chodzi o tą rybę 

Dodam jeszcze że główny typ autora wątku czyli Aulonocara Fire Fish to ryba nie występująca w jeziorze a twór stworzony przez człowieka i nie pochwalam takich praktyk.

Tak , wiem ze nie wystepuje , ale niestety z żoną się nie dyskutuje :) To był warunek abym mógł w ogóle założyć akwarium :D 

Opublikowano

Jeśli chodzi o mbunę to można zrobić taką obsadę:

metriaclima pyrsonotos

labeotropheus trewavasae thumbi west

melanochromis auratus

tropheops sp. chilumba

cynotilapia zebroides  - szeroki wybór gatunków w zależności która się najbardziej spodoba

I wiśnia na torcie czyli ryba z grupy non-mbuna ale wymagająca pokarmu roślinnego. Akcent czerwony:  

protomelas taeniolatus namalenje (red empress) lub protomelas sp. steveni imperial

  • Lubię to 1
Opublikowano
2 godziny temu, Tomasz78 napisał:

Zgadza się. 

Ze swojej strony dodam że twory te jak i inne hybrydy mogą być nadmiernie agresywne i krzyżować się z czym popadnie.

Moje 3 grosze, ale od razu powiem że tego nie popieram w tzw. akwarium biotopowym. Krzyżówki takie jak A. Fire Fish to nic innego jak Yorkshire Terrier Biewer, nie występują w przyrodzie 😉 ale cieszą oko niektórych. One też mogą być agresywne i krzyżować się z czym popadnie 😂😂

  • Haha 1
Opublikowano

No jeśli chodzi o psy to też jest wiele pomylonych krzyżówek z których stworzono rasę, np. mops któremu przy kichnięciu może wypaść oko i ma problemy z rozmnażaniem ;) 

Sorry za i koniec OT :) 

Opublikowano
3 godziny temu, Lukasz22 napisał:

Tak , wiem ze nie wystepuje , ale niestety z żoną się nie dyskutuje :) To był warunek abym mógł w ogóle założyć akwarium :D 

To zamiast Fire Fish daj co kolega zaproponował, taeniolatus Namalenje. 

Opublikowano (edytowane)

Osobiście wybrałbym obsadę czysto non-mbunową ze zróżnicowaniem zachowaniowym. Ale coś mi się wydaje, że koncepcja pójdzie w stronę mixa.
Teoretycznie do mixów z mbuną najbardziej pasują Protolelasy (a w zasadzie te spośród nich, które preferują zieleninę). Na twojej liście to

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

10. Placidochromis sp. steveni taiwan

Tak jak Koledzy wcześniej zauważyli to Protomelas nie Placidochromis.
Popatrzmy na innych reprezentantów non-mbuny na liście. Akurat znalazł się na niej gatunek, który moim zdaniem pasuje do mbuny (bez ścisłych jaroszy, np. pozycje 4 i 6 na liście). Jest to:

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

9 .Cyrtocara moori

Co prawda w przeciwieństwie do większości Protomelasów bardziej lubi mięso, ale stąd wcześniejsza uwaga o jaroszach. Cyrtocary pływały w mojej pierwszej obsadzie malawijskiej razem z msobo, maingano i fryeri.  Sciaenochromisy nie miały tam komfortu, ale C.moori (na starcie nie były większe) miały należyty szacunek, a same żyjąc we własnym świecie nie robiły mbunie krzywdy. Cyrtocary są super.
Przejdżmy do konkretów

23 godziny temu, Lukasz22 napisał:

Na pewno musi byc fire fish poniewaz to rybka ze tak powiem zony oraz moori bo to fajna spora ryba i bardzo mi się podoba.

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

8. Metriaclima msobo Magunga 

9 .Cyrtocara moori

Wpuściłbym (trzymając się listy) i ogólnych założeń:
Cytrocara moori – 10 szt średniej wielkości, dla wykreowania grupy, która będzie ozdobą zbiornika, pamiętaj że rosną duże i ogranicz liczbę gatunków.
Metriaclima msobo Magunga – 20 szt małej wielkości, dadzą sobie radę bo będą olewane przez moori, zostanie ok. 5 super żółtych samic, duże szanse ma kilkusamcowość 
Aulonocara Fire Fish – jeśli już, to koniecznie duże, przy małych sztucznych wynalazkach nie masz gwarancji że samiec będzie miał kolorystykę wymarzoną przez żonę. Podobnie jak Eljot i Mortis nie pochwalam, ale miałem supersamca (też jako rybę żony, przy starcie zbiornika 200x80x60, pomogło to w pozostawieniu 160 i 100cm). Z czasem okazał się wyjątkowo wredny (co prawda w towarzystwie non-mbuny w wydaniu łagodnym) i nawet żona zrozumiała, że trzeba go zabrać z naszego akwarium. Rady żeby zastąpić firefish czerwonym Protomelasem są rozsądne.

Tak czy inaczej, coś jeszcze do tej podstawy dobierz, ale nie przesadzaj.
Wszystko powyżej to tylko moje zdanie i tak zrobisz jak uznasz.:smile:


Jeszcze małe co nieco o innych rybach non-mbuna z Twojej listy.

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

3. Placidochromis phenochilus Mdoka White Lips

U mnie łączenie z mbuną (nawet z nieskalniakami - piaskowymi Gephyrochromis lawsi) nie sprawdziło się. Oczywiście łączenie z "adoptowanymi" do non-mbuny yellow jest wyjątkiem.

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

12 Otopharynx lithobates Sulphurhead

Wydaje mi się, że brak szans na optymalne wybarwienie samca w towarzystwie mbuny.

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

2. Copadichromis borleyi Kadango

Nie mam wiedzy, choć rybę miałem.

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

Po przeczytaniu wszystkich opinii doszedlem do wniosku ze moze taka obsade biorac pod uwage Wasze podpowiedzi. 

Metriaclima fainzilberi Maison Reef 

Metriaclima Estherae OB

metriaclima pyrsonotos lub cynotilapia zebroides bardzo podobne kolorystycznie z tego co widze lub demasoni tez jest to ryba w czarne paski pionowe choc mocno terytorialna bo mialem już ja w 420l 

protomelas taeniolatus namalenje (pokaze zonie) :) lub fire fish , ogolnie chciala czerwona rybe takze tu jeszcze mozna cos zmienic 

Cyrtocara moori

 Labidochromis caeruleus Lion’s Cove

Placidochromis phenochilus Mdoka White Lips

Zastanowilbym się jeszcze nad melanochromis auratus

Edytowane przez Lukasz22
Opublikowano
10 minut temu, Lukasz22 napisał:

 cynotilapia zebroides bardzo podobne kolorystycznie z tego co widze lub demasoni

Ewentualnie podobne są też jeszcze chindongo sp. elongatus mphanga i metriaclima sp. elongatus chewere.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.