eljot Opublikowano 15 Lipca 2019 #21 Opublikowano 15 Lipca 2019 (edytowane) W hamburgu nie występuje pierwszy problem a i tych filtrów się praktycznie nie czyści. IMHO nie wyobrażam sobie wyciągania wielkiej zasyfionej gąbki, w akwa byłby niezły Sajgon . Co do sznurków to niestety zawsze trochę pylą, zależy od producenta i dobrego wymoczenia i przepłukania. Też aktualnie mam gąbki bo jakość filtracji podobna + wielokrotnego użytku. Ryzyko w przypadku siarkowodoru jest wtedy gdy mamy przerwę w dostawie podczas naszej nieobecności i zostanie włączony przed naszym powrotem. Wtedy cały syf mamy w akwa ale to bardzo rzadko się zdarza ale ..... . Dla mnie to nie jest jakiś wielki eksperyment ale mimo to warto wiedzieć jakie są ew. zagrożenia. Edytowane 15 Lipca 2019 przez eljot 3
aurban6 Opublikowano 15 Lipca 2019 #22 Opublikowano 15 Lipca 2019 Dokładnie potwierdzam @Bartek_De. U mnie gąbki spisują się wyśmienicie, ja płuczę co 2 tygodnie. Lekką mgiełkę na przestrzał mam (podobnie jak na zdjęciu @luck83) lecz jest o wiele mniejsza niż po sznurkach. Woda w baniaku w końcu klarowna. Teraźniejsze sznurki strasznie pylą, zachowują się jak nie ubita wata. Pamiętam czasy starego baniaka i te sznurki kiedyś były całkowicie inne, grubsze, trzpienie z mocnego plastiku i sznurek jakiś taki inny. Szkoda, że nigdzie nie można dokonać zakupu gąbek pod wymiar (takiej z akcji). Na pewno do sznurka w takiej postaci jak jest teraz nie powrócę. Co do zaniku prądu to raz nie wiem jak to się stało wyłączyłem jedną z pomp, nie działała jakąś dobę, po włączeniu nic się nie stało, wszystko żyje do dnia dzisiejszego 4
przemo-h Opublikowano 15 Lipca 2019 #23 Opublikowano 15 Lipca 2019 (edytowane) Wklejam trochę teori o filtrach HMF, która ma dużo wspólnego z tytułem postu Bartka. Post nr. 35 może rozwieje wątpliwości. Wszystko rozchodzi się moim zdaniem o tą powierzchnię, która jest całym kluczem w Hamburgach oraz w filtracji opartej na gąbkach za tłem. Edytowane 15 Lipca 2019 przez przemo-h 2
przemo-h Opublikowano 15 Lipca 2019 #24 Opublikowano 15 Lipca 2019 Jest jeszcze problem, o którym wspomniał @eljot. To jest system zamknięty. Mimo wszystko trzeba spróbować. 1
Bartek_De Opublikowano 15 Lipca 2019 Autor #25 Opublikowano 15 Lipca 2019 Jest jeszcze problem, o którym wspomniał [mention=988]eljot[/mention]. To jest system zamknięty. Mimo wszystko trzeba spróbować.Dokładnie. Nie upieram się przy tym, ja właśnie próbuję Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka 2
pozner Opublikowano 15 Lipca 2019 #26 Opublikowano 15 Lipca 2019 Nad tym samym tematem zastanawialiśmy się kiedyś przy filtracji kol. @Przezda, umieszczonej za tłem. Tak jak w tamtym przypadku, tutaj też, przy mocno przytkanych gąbkach, mogą tworzyć się strefy niskotlenowe, gdzie zaczynają namnażać się bakterie denitryfikacyjne. To może być powód utrzymywania się niskiego poziomu NO3. 2
Bartek_De Opublikowano 15 Lipca 2019 Autor #27 Opublikowano 15 Lipca 2019 @pozner w obiegu mam korpus z purolite
pozner Opublikowano 15 Lipca 2019 #28 Opublikowano 15 Lipca 2019 35 minut temu, Bartek_De napisał: @pozner w obiegu mam korpus z purolite To może w ramach eksperymentu odłącz na jakiś czas purolite? Przekonasz się czy NO3 skoczy
Bartek_De Opublikowano 15 Lipca 2019 Autor #29 Opublikowano 15 Lipca 2019 To może w ramach eksperymentu odłącz na jakiś czas purolite? Przekonasz się czy NO3 skoczyDobry pomysł Z drugiej strony gąbka nie jest czyszczona dopiero miesiąc, nie wiem czy po tak krótkim czasie może zachodzić denitryfikacja, o ile w ogóle zachodzi. Jutro zmierzę NO3 i odłączę purolite Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
pozner Opublikowano 16 Lipca 2019 #30 Opublikowano 16 Lipca 2019 2 godziny temu, Bartek_De napisał: Z drugiej strony gąbka nie jest czyszczona dopiero miesiąc, nie wiem czy po tak krótkim czasie może zachodzić denitryfikacja, o ile w ogóle zachodzi. Myślę, że z bakteriami denitryfikacyjnymi jest tak, jak z nitryfikacyjnymi, czyli są obecne cały czas, tylko są uśpione i czekają na sprzyjające warunki. Przecież nie biorą się znikąd, gdy zaczyna brakować tlenu. To, że dodaje się bakterie nitryfikacyjne ma na celu przyspieszenie procesu startu akwarium poprzez szybkie zwiększenie ich ilości, ale bez tego też by wystartowało, gdyż bakterie są powszechnie obecne w wodzie i powietrzu. Wydaje mi się, że Tomek ( @TOMEKSIEDLCE) nie stosuje Purolite, a z NO3 nie ma problemu. Przy tym składzie nieczystości za tłem powinien mieć ogromne problemy z NO3. To samo @Przezda. Przy tak gęstej gąbce i tak zanieczyszczonej, woda może opływać gąbkę tylko powierzchniowo, a przez wewnętrzne strefy jej przepływ może być tak słaby, że mogą powstać sprzyjające warunki dla denitryfikacji. Tomek pokazał zdjęcie powierzchniowych gąbek i nie są mocno zanieczyszczone, ale te w głębi są pewnie mocno zatkane. Te zewnętrzne gąbki są pewnie królestwem bakterii nitryfikacyjnych, ale te w głębi mogą być królestwem denitryfikacyjnych. Tak czy siak warto to sprawdzić, skoro już przeprowadzasz taki test. 1
Rekomendowane odpowiedzi