Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
6 minut temu, Jacek M. napisał:

Skoro okazało się. że to nie samiec, pojawia się pytanie, czy wśród 6-7 cm ryb jest jeszcze  szansa na ujawnienie się samca spośród pozostałych ryb? Czy raczej w tej wielkości wszystkie ryby mają już barwy charakterystyczne dla płci?

Nie zależy mi na potomstwie, ale samiczki teź  muszą mieć coś z życia  :)

 

Najlepiej, gdyby udało się zrobić fotki każdej z osobna. Może wspólnie uda nam się określić płeć dla pewności.

Tutaj masz 100% racji. Samiec musi być. Bez niego bedą wariować i szukać atrakcji u sąsiada😁

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)
11 godzin temu, Tomasz78 napisał:

A jakie wymiary ma Twoje akwarium?

I jakie masz gatunki?

M.estherae red-red 6szt 6-7cm

M.maingano - 6 szt. 6 cm

P. acei - 8 szt. 6-8,5 cm

L.caeruleus 5 szt. 3-5 cm

To wstępna obsada, kupowałem rybki 3-4 cm.

Niedawno przeniosłem je wszystkie do docelowego baniaka 220x60x60.

11 godzin temu, przemo-h napisał:

Najlepiej, gdyby udało się zrobić fotki każdej z osobna. Może wspólnie uda nam się określić płeć dla pewności.

Tutaj masz 100% racji. Samiec musi być. Bez niego bedą wariować i szukać atrakcji u sąsiada😁

Dziś rano miałem czas poobserwować baniak. Pierwsza sprawa blondyna nadal nosi - po dobie niezapłodniona ikra powinna chyba spleśnieć, nie sądzę, żeby trzymała coś takiego w pysku. Druga sprawa to mam "kandydatkę" na ojca: cały czas pilnuje skałki, o której wcześniej pisałem,  akceptuje jedynie blondynę :)

Poniżej fotki.s11.thumb.jpg.b6e520585a644967b73ab68e060cf337.jpgs12.thumb.jpg.44205b32ff4dfcf27989f844102cc66b.jpg

Edytowane przez Jacek M.
  • Lubię to 2
Opublikowano

@Jacek M.Podejrzewasz z obserwacji, że ten młodziak zapowiada się na samca? Dobrze zrozumiałem Twój post?

Po tych płetwach widać, że jest szansa na samca. Z zachowania szybko wywnioskujesz czy mamy rację. Trochę czasu może to potrwać zanim będziesz już pewny na 100%. Jeśli ta blondyna jest większa od niego, to na pewno dojdzie między nimi do walki, lub walk, w zależności, czy uda mu się ją zdominować za pierwszym razem. Nie zwlekaj zbyt długo z dokupieniem samca, jeśli nic nie będzie się zmieniać przez dłuższy okres czasu. 

Opublikowano

Akwarium masz słusznych rozmiarów-wystarczające, obsada że tak powiem klasyczna. Ryba na zdjęciu być może będzie samcem bo ma dość ostre zakończenia płetw odbytowej i grzbietowej ale najlepiej jakbyś wstawił zdjęcia wszystkich redów, można wtedy porównać z innymi redami.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Jasna samica z ikrą w pysku też ma ostro zakończone płetwy, wygląda jak samiec. Mamy tu do czynienia z jakąś anomalią, na youtube widziałem samice z różnych gatunków które wyglądały jak samce.

Na tym filmie samica melanochromis auratus wygląda jak samiec.

W ustawieniach filmu  prędkość odtwarzania na 0,25 - będzie dokładnie widać rybę.

U mnie czasami zdarzało się że największą dominującą rybą była samica melanochromis auratus. Wtedy taka samica przyjmuje ubarwienie zbliżone do barw samca ale nigdy nie identyczne jak samiec.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.