Skocz do zawartości

Belka Led


benjam

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jeszcze pamiętam, jak sam robiłem belkę. Było tyle dylematów, że sam nie wiedziałem, jaką chcę.

Nie wiedziałem, jaka długość będzie odpowiednia, jaka moc wystarczy, by to wszystko oświetlić, bo na zdjęciach kolegów wszystko było ciemne jak w D. u murzyna, ale obiektyw nie doda wszystkiego.

Są belki kładzione na krawędziach zbiornika, wtedy mają długość akwarium.

Spróbujmy zdefiniować minimum, jakie potrzebujesz, a wszystko ponadto to już będą twoje zachcianki/wizje.

Podpowiem ci to, co mi mówił wykonawca mojego szkła.

Rozumiem, że chcesz robić na modułach.

A więc jakbym miał robić ci belkę, to:

- uwzględniłbym, żeby światełka były po 30 cm od boków, żeby nie świecić na ścianki i tym samym nie będą ci obrastać glony na bokach,

- belka ze 20 cm dłuższa (po 10 na stronę), niż skrajne światełka, żeby mieć gdzie montować elektronikę/drivery/itp.

Z powyższych wychodzi, że belka o długości 160 cm będzie odpowiednia, a rozpiętość świateł 140 cm.

- jesli możesz wybrać kąt świecenia, to optymalny jest między 30-60 stopni, ale pewnie takich raczej nie dostaniesz - domyślnie są 120-130 stopni.

- moc koloru białego u mnie 12W wystarcza, ale mam power ledy i krótsze akwa. U ciebie dałbym 30W, żebyś miał zapas, jak jednak zdecydujesz trochę zwiększyć. Do malawi więcej nie trzeba, a jak zmienisz biotop to sprzedasz i kupisz pod dany biotop. Kolor biały między 4500K - 6500K. Musisz sobie podpatrzeć, jakie ci pasuje. Lampy błyskowe mają 5500K i to najbardziej naturalnie wygląda. Ja sobie włączam trochę niebieskiego, ale to daje nienaturalne kolory glonów i ryb i odwiedzającym mnie bardziej się podoba bez tego niebieskiego. Jeśli nie chcesz przepłacać, to nie musisz żadnych RGB robić. Wtedy tańszy sterownik, bo tylko zwykły ON/OFF albo ze ściemnianiem, jednokanałowy wystarczy i zasilacz do tego 40W.

Możesz sobie zrobić 2 kanały po 15W zrobić, jeden cieplejszy 4500K i jeden zimniejszy 6500K i sobie będziesz mógł regulować na dwóch osobnych kanałach, jak ci się podoba.

RGB to używam tak naprawdę tylko dlatego, bo mam. Rybom to obojętne. Ważniejsze jest łagodne rozjaśnianie z rana i zaciemnianie wieczorem, wtedy rybom nie wali po gałach.

No i to cała filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc w tak prostą belkę czyli moduły w granicach 6500k i tylko on/off to sorki ale efekt żaden. To już lepiej kup sobie jedną belkę Aquael Retrofit 18W lub nawet 2x16w postaw obok siebie i będzie gitara. Mniej roboty, mniej kabli i wygoda większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, M4L4WI_F4N napisał:

Idąc w tak prostą belkę czyli moduły w granicach 6500k i tylko on/off to sorki ale efekt żaden. To już lepiej kup sobie jedną belkę Aquael Retrofit 18W lub nawet 2x16w postaw obok siebie i będzie gitara. Mniej roboty, mniej kabli i wygoda większa.

A kto mówił że będzie on/off? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, benjam napisał:

Zrobię tak:

Belka 180cm (moduły zajmą 150cm po każdej stronie będzie po 15 cm luzu) 

Przykleje po 10sz. 

2x pasek białe zimne pod nim 1xpasek czerwony pod nim 1x pasek niebieski pod nim 1x pasek zielony pod nim 1x pasek biały ciepły pod nim 2x pasek biały zimny razem 8 pasków po 10 szt czyli 80 modułów.... A płaczę je tak:

Kanał 1 - po 2 moduły skrajne z lewej i prawej strony 

Kanal2-8rzedow po 8 szt tylko pytanie czy można połączyć 64 szt równolegle?

Kanał 3 - 10szt zielone

Kanał 4- 10szt niebieskie

Kanał 5 10nszt czerwone+10szt barwa ciepla

Czy to dobra wizja?  Sterownik tc421

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.