Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czytajac wiele artykułów powoli dochodze do wniosku ,ze chyba najlepszyem rozwiazaniem do mojej 112 bedzie chyba obsada 1+4 P.Saulosi :)



marzec_malawi.jpg




...(1+4) to chyba najlepsze rozwiazanie prawda ?


... Czy faktycznie tak okropnie wyglada w/w baniak - wystroj ?


... czy przy wsp. NO2 = 0 ,NO3 = 17 ,pH = 7,8 , GH = 5 st.d ,KH = 8 st.d

oraz Temp. = 24 moge powili rozmyślać nad zarybianiem ?





pozdro.

Opublikowano

Obsada ok.

wystrój - może być ale ważniejsze aby tobie się podobał.

Parametry wody ok, tylko że jak długo już akwarium dojrzewa ?

Można mieć takie parametry zaraz po wpuszczeniu wody do akwarium z kranu.

Opublikowano

10 dzień "hodowania" a warunki wydaja sie byc stabilne - wczoraj miałem jeden mały eksces z bakteriami (no wiesz - ala gluty zbierające sie na gumie w aqua - ale wiem ,ze były OK) :)



hmmmm to jak z tym wprowadzaniem mieszkańców?






marzec_malawi.jpg


moze i wyglada jak morskie ale sporo jest szczelin ,mnie sie zawsze takie podobało i chyba p.saulosi 1+4 chetnie tam zamieszkają :)

Opublikowano

Więc wpuszczaj :)

Na szczęście te akwarium będzie stać u Ciebie wiec to Tobie powinno się podobać.

Opublikowano
10 dzień "hodowania" a warunki wydaja sie byc stabilne


pozornie...


Więc wpuszczaj Smile

Na szczęście te akwarium będzie stać u Ciebie wiec to Tobie powinno się podobać.



akwarium dojrzewa 10 dni z tego co zrozumialem .. nie wpuszczaj jeszce nic ... nawet jesli lejesz sere nitri to i tak zbyt malo czasu uplynelo... musisz poczekac minimum 24 dni.. ale to zalezy od parametrow... ktore zacznij badac tak ok. 15 dnia.. pzniej 18 .. 20 ... i tak dalej, dopki amoniak nie spadnie do zera :) wtedy masz pewnosc ze wszystko się wyklarowało i ze mozna wpuszczac sauloski :) jeśli to 10ty dzień i jeszcze tego nie zrobiłeś.. to wrzuć do wody kostkę mrożonki.. albo garść pokarmu (z wyczuciem), żeby podkarmić "dobre bakterie" które właśnie hodujesz:)

Opublikowano

polecam tę stronkę

http://www.artnet.pl/lkozicki/thekrib/b ... cling.html

jest tam napisane wszystko o procesie nitryfikacyjnym.

I cytując :

"Pełen proces dojrzewania trwa zwykle od 2 do 6 tygodni. Przy temperaturze niższej niż 20 stopni może trwać jeszcze dłużej. W porównaniu do innych bakterii , bakterie denitryfikacyjne rozwijają się powoli. W optymalnych warunkach potrzebują 15 godzin na podwojenie swojej liczebności! "


Więc skąd minimum 24 dni ???

tego na pewno nie da się wyliczyć co do dnia.

Jeżeli wlewamy wodę która NO2 i NO3 na początku ma równą zero i po 10 dniach gdy kolega dodawał do wody nitrivec ma parametry z NO3 = kilka, znaczy że bakterie są.

Dodanie 10 rybek i to młodzieży na pewno nie zachwieje tej równowagi.

Opublikowano

Wiesz co ja tak zrobiłem w 112 po 3,5 tygodnia. Zdziwił byś się jak NO2 skoczyło mimo że w chwili wpuszczania miałem cos NO3~15 i NO2=0

Ja jednak bym się wstrzymał, nie dałbym gwarancji że NO2 nie podskoczy, a nawet na 90% wydaje mi sie że skoczy.

Opublikowano

Dzieje się tak dlatego, że ludzie źle interpretują cykl azotowy. Akwa może stać sobie puste z włączonymi filtrami i 5 lat, a po wpuszczeniu ryb parametry i tak skoczą. Wg mnie zarybianie można zacząć po kilku dniach. Przede wszystkim należy odpowiednie rozłożyć to w czasie. Wpuszczenie pełnej obsady do pustego akwarium zawsze skończy się skokiem parametrów, bo filtr nie jest zasiedlony wystarczającą ilością bakterii, które przerobią tak nagle dostarczone zanieczyszczenia.

Ryby trzeba wpuszczać stopniowo i ja bym pokusił się nawet o pierwszych mieszkańców, jak tylko ustabilizuje się temp i ulotni się cały chlor. Dzięki temu bakterie namnożą się w odpowiedniej ilości i będzie można wpuścić następną partię ryb. Tym sposobem filtry biologicznie będą stabilizowały się w miarę dodawania nowych mieszkańców i unikniemy skoków parametrów. Dolewanie nitriveca i temu podobnych specyfików tylko przyspieszy wprowadzanie obsady, ale nawet producent zaleca rozłożenie zarybiania akwarium na jakiś tam czas.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
    • No to ja się wyłamię. Miałem 240-stkę Juwela z szyby 8. Bez wzmocnień, spięte tylko plastikową koroną z plastikową spinką po środku (taki standard Juwela) Miałem je 2 lata. 4 lata temu sprzedałem i działa po dziś dzień🤷‍♂️
    • Miałem akwarium tego litrażu robione na zamówienie i kazałem robić z 10 i dodatkowo dałem jeszcze dorobić wzmocnienia,choć twierdził  sprzedawca  że przy tej grubości szkła wzmocnienia niepotrzebne,ale  się uparłem.Strzeżonego itd....😁
    • Jak sobie poradziłeś z wypornością tych dużych modułów? Efekt petarda👌
  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.