Jump to content

Help :)))

Recommended Posts

Czytajac wiele artykułów powoli dochodze do wniosku ,ze chyba najlepszyem rozwiazaniem do mojej 112 bedzie chyba obsada 1+4 P.Saulosi :)

marzec_malawi.jpg

...(1+4) to chyba najlepsze rozwiazanie prawda ?

... Czy faktycznie tak okropnie wyglada w/w baniak - wystroj ?

... czy przy wsp. NO2 = 0 ,NO3 = 17 ,pH = 7,8 , GH = 5 st.d ,KH = 8 st.d

oraz Temp. = 24 moge powili rozmyślać nad zarybianiem ?

pozdro.

Obsada ok.

wystrój - może być ale ważniejsze aby tobie się podobał.

Parametry wody ok, tylko że jak długo już akwarium dojrzewa ?

Można mieć takie parametry zaraz po wpuszczeniu wody do akwarium z kranu.

10 dzień "hodowania" a warunki wydaja sie byc stabilne - wczoraj miałem jeden mały eksces z bakteriami (no wiesz - ala gluty zbierające sie na gumie w aqua - ale wiem ,ze były OK) :)

hmmmm to jak z tym wprowadzaniem mieszkańców?

marzec_malawi.jpg

moze i wyglada jak morskie ale sporo jest szczelin ,mnie sie zawsze takie podobało i chyba p.saulosi 1+4 chetnie tam zamieszkają :)

10 dzień "hodowania" a warunki wydaja sie byc stabilne

pozornie...

Więc wpuszczaj Smile

Na szczęście te akwarium będzie stać u Ciebie wiec to Tobie powinno się podobać.

akwarium dojrzewa 10 dni z tego co zrozumialem .. nie wpuszczaj jeszce nic ... nawet jesli lejesz sere nitri to i tak zbyt malo czasu uplynelo... musisz poczekac minimum 24 dni.. ale to zalezy od parametrow... ktore zacznij badac tak ok. 15 dnia.. pzniej 18 .. 20 ... i tak dalej, dopki amoniak nie spadnie do zera :) wtedy masz pewnosc ze wszystko się wyklarowało i ze mozna wpuszczac sauloski :) jeśli to 10ty dzień i jeszcze tego nie zrobiłeś.. to wrzuć do wody kostkę mrożonki.. albo garść pokarmu (z wyczuciem), żeby podkarmić "dobre bakterie" które właśnie hodujesz:)

polecam tę stronkę

http://www.artnet.pl/lkozicki/thekrib/b ... cling.html

jest tam napisane wszystko o procesie nitryfikacyjnym.

I cytując :

"Pełen proces dojrzewania trwa zwykle od 2 do 6 tygodni. Przy temperaturze niższej niż 20 stopni może trwać jeszcze dłużej. W porównaniu do innych bakterii , bakterie denitryfikacyjne rozwijają się powoli. W optymalnych warunkach potrzebują 15 godzin na podwojenie swojej liczebności! "

Więc skąd minimum 24 dni ???

tego na pewno nie da się wyliczyć co do dnia.

Jeżeli wlewamy wodę która NO2 i NO3 na początku ma równą zero i po 10 dniach gdy kolega dodawał do wody nitrivec ma parametry z NO3 = kilka, znaczy że bakterie są.

Dodanie 10 rybek i to młodzieży na pewno nie zachwieje tej równowagi.

Wiesz co ja tak zrobiłem w 112 po 3,5 tygodnia. Zdziwił byś się jak NO2 skoczyło mimo że w chwili wpuszczania miałem cos NO3~15 i NO2=0

Ja jednak bym się wstrzymał, nie dałbym gwarancji że NO2 nie podskoczy, a nawet na 90% wydaje mi sie że skoczy.

Dzieje się tak dlatego, że ludzie źle interpretują cykl azotowy. Akwa może stać sobie puste z włączonymi filtrami i 5 lat, a po wpuszczeniu ryb parametry i tak skoczą. Wg mnie zarybianie można zacząć po kilku dniach. Przede wszystkim należy odpowiednie rozłożyć to w czasie. Wpuszczenie pełnej obsady do pustego akwarium zawsze skończy się skokiem parametrów, bo filtr nie jest zasiedlony wystarczającą ilością bakterii, które przerobią tak nagle dostarczone zanieczyszczenia.

Ryby trzeba wpuszczać stopniowo i ja bym pokusił się nawet o pierwszych mieszkańców, jak tylko ustabilizuje się temp i ulotni się cały chlor. Dzięki temu bakterie namnożą się w odpowiedniej ilości i będzie można wpuścić następną partię ryb. Tym sposobem filtry biologicznie będą stabilizowały się w miarę dodawania nowych mieszkańców i unikniemy skoków parametrów. Dolewanie nitriveca i temu podobnych specyfików tylko przyspieszy wprowadzanie obsady, ale nawet producent zaleca rozłożenie zarybiania akwarium na jakiś tam czas.