Skocz do zawartości

Nocne oświetlenie


yaro

Rekomendowane odpowiedzi

Ale duża ilość diod też chyba potrafi nieźle świecić?


No tak jak ktos sobie wstawi 100 belek z ledami to bedzie dawac jak halogen, ale nie o tym mowa.

Mozesz smialo swiecic led'ami caaala noc, rano zapala sie oswietlenie przejsciowe, ledy gasna itd.

Na 6 ledach, powinno byc ok , nie bedzie przeszkadzac ani Tobie ani ryba. o Ledach typu Z-Power w ogole nie rozmawiamy.

Jak dlugi masz zbiornik/wysoki/gleboki i co chcesz osiagnac, latwiej bedzie dobra ilosc led itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zakupiłem coś takiego:

http://www.allegro.pl/item318595114_mas ... ocja_.html

i wymieniłem halogeny na dwie żarówki z diód led takie jak tu:

http://www.allegro.pl/item314291622_zar ... 5047_.html

tylko o koolrze niebieskim.

Pozwoliło mi to oświetlić część akwarium a część pozostawić w mroku.

Efekt jest super, ale jest tak ze ryby nie kładą mi sie do łóżek tylko baraszkuja całą noc.

Więc zastanawiam się nad świeceniem tylko w godzinach wczesno nocnych i wczesno rannych czy całą noc.

Więc zadam jeszcze raz pytanie - czy jest ktoś kto świeci całą noc oświetlenie nocne i czy jego ryby w tym oświetleniu idą spać czy pływają tak jak u mnie czy Czestera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOZESZ SWIECIC CALA NOC, moze taki mini Artikl cos Ci wyjasni:


Płazy i ryby też śpią. Tyle, że śpią... inaczej. Choć, tak jak pozostałe kręgowce, również zapadają okresowo we względne znieruchomienie, jednak brak aktywności ruchowej nie wiąże się z żadną zauważalną zmianą zapisu fal mózgowych. Właśnie z tego powodu większość badaczy skłonna jest twierdzić, że w ich przypadku nie powinno się mówić o śnie.

Są jednak i tacy, którzy za wyznacznik snu uważają bezruch oraz obniżenie wrażliwości na mniej znaczące bodźce otoczenia. Jeśli przyjąć taki punkt widzenia, zdolne do snu są nie tylko wszystkie bez wyjątku płazy i ryby, ale nawet przedstawiciele zwierząt bezkręgowych, na przykład karaluch...

Prawdziwymi mistrzami w sztuce wypoczynku, przynajmniej z neurofizjologicznego punktu widzenia, okazują się natomiast wieloryby i delfiny, które śpią na raty - raz lewą, raz prawą półkulą. Na dodatek zamykają na przemian prawe i lewe oko. Ten niebywały zwyczaj wiąże się najwyraźniej z warunkami życia wszystkich waleni, które muszą ciągle wynurzać się z wody, żeby zaczerpnąć powietrze. Jeśli zwierze zaśnie "całkiem" - topi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to mnie boli.

W artykule pisze o względnym spokoju i znieruchomieniu a nawet bezruchu.

Niestety moje pływają tak samo jak w oświetleniu dziennym, od razu powiem że oświetlenie to jest tak samo słabe jak w przypadku używania innych diód do oświetleń nocnych, tak że nie moge mówić że przy tym akurat oświetleniu jest za jasno, inną kwestią jest to że może ryby się muszą przyzwyczaić do takiego oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze prostsze organizmy w tym ryby nie potrzebuja i takiej ilosci "czystego" snu, jak czlowiek nie potrzebują.

Swiec, nawet ,jak Ci sie wydaje ,ze ryby nie spia. Widmo tego swiatla jak i zakres jest duzo mnijesze niz w przypadku konwencjonalnego oswietlenia. Mozesz swiecic, czytałem bardzo fajny artykul o snie w przyrodzie, jak znajde wstawie link. Smialo oswietlaj LED'ami. Cala noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem chyba na czacie, że w tanmalu porobili nawet okna w suficie, żeby światło księżyca padało na akwaria

Trzeba będzie kuć sufit... Właśnie mam łazienkę w remoncie, więc jedna dziura w tą, czy w tą, nie zrobi mi różnicy :wink: .

A co do tematu, kiedyś świeciłem nocnym cały czas, później tylko godzinę przed zapaleniem i godzinę po zgaszeniu, teraz nocnego nie mam w ogóle i różnicy w zachowaniu ryb nie widzę. Nocne oświetlenie to wg mnie tylko bajer, nie wpływający zbytnio na ryby, choć gdybym teraz zakładał, to raczej tylko, żeby świeciło przejściowo. Niech sobie ryby śpią w ciemności :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.