Skocz do zawartości

Start akwarium 160l(100×40×40)


Dyzio

Rekomendowane odpowiedzi

Nie odbierajcie tego posta mojego jako złośliwość. Jest to następny start akwa na WA gdzie z założenia ma trwać szybko i skutecznie. Dziś mija 22 dzień od wlania WA i jest to następny start z komplikacjami. I takich tematów w kontekście startu  ( problemów) na WA  jest coraz więcej.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj zgadzam się z Andrzejem. Na początku gdy nastał trend startu na WA wszystko przebiegało zgodnie z szablonem. Od pewnego czasu jednak odnoszę wrażenie, że gdzieś jest błąd w szablonie albo sami userzy coś źle robią. Według mnie to powinien on zostać lekko zmodyfikowany tj.

- testem na NH4 sprawdzamy stężenie amoniaku ale nie od razu ale tak po 30 minutach. Sam tak robiłem i zauważyłem, że im dłużej czekałem tym wynik był wyższy. Ja chyba nawet dałem dwa razy więcej kropel niż to jest opisane.

- według mnie poziom 0.8 - 1 to tak na oko. Nie wiem czy np. ze startu na pokarm ktoś uzyskał taki wynik. A jeżeli nie i cykl się zamknął to co? Ten ktoś ma mniej bakterii? Gorsze?

Dodam jeszcze oczywistą oczywistość ale każdy baniak jest inny więc i u każdego start będzie przebiegał inaczej. Szablon startu na WA jest dobry jeżeli zostaną spełnione takie same warunki jakie posiadał Henryk w swoim akwa. Niestety już rozpoczynając od wody jaką wlewamy przy odpalaniu biotopu działamy inaczej. U jednego Ph jest niższe a u drugiego wyższe. Oczywiście można zbudować ustrojstwo ale tylko wyeliminujemy chlor i zbijemy azotany a gdzie reszta? Każdy posiada inny piasek. Ok. Możemy go zakupić z tego samego źródła ale co z tego jeżeli warunki jego przechowywania są różne. Jeden przed wrzuceniem do akwarium piasek wyparzy, drugi wypłucze w zimnej wodzie a jeszcze ktoś inny nic nie zrobi bo przecież filtracja sobie z brudami poradzi. No pewnie, że poradzi ale jeżeli wrzucimy piasek, na który za przeproszeniem kot lub pies nasikał lub po prostu spadł deszcz z wszelkimi brudami to na dzień dobry dostarczamy naszemu mini ekosystemowi bakterii albo i amoniaku. Kamienie też są różne i inaczej wpływają na wodę. Przecież na forum jest multum pytań skąd mam glony. Niby parametry w normie ale jeden przy takich wartościach ma glony a ktoś inny ma czyściutko. Tak więc już rozpoczynając pierwsze zakupy działamy inaczej więc i od szablonu na dzień dobry mamy odstępstwa. Start na pokarm ma tę przewagę, że powoli sam system zaczyna działać bez wymuszonego, gwałtownego startu. Jasne, że wartości krążą raczej w tych dolnych granicach, trwa to zdecydowanie dłużej ale w takim wypadku możemy zawsze dodać pożywki lub jedną czy dwie ampułki bakterii. Przy WA lubi czasami coś się zapchać lub po prostu wystrzelić w kosmos i nie wiadomo co począć.

Każdy jest dorosły i startuje jak chce ale może warto o tym pamiętać gdy planujemy wystartować akwa.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.