mlody.czub Opublikowano 24 Marca 2018 #21 Opublikowano 24 Marca 2018 21 godzin temu, patec napisał: A wyjaśnij mi jeszcze proszę czym różni się to co napisałeś powyżej z układem który zaproponowałeś. Nie mam zielonego pojecia czym to się rozni. Mialem na poczatku podobne rozwiazanie (nie takie samo) i nie moglem dobrze wyregulowac przeplywu przez ten korpus (wtedy jeszcze nie bylo tam purolite), teraz mam oba narurowce zrobiony w podany przeze mnie sposob i dziala elegancko. Nie wiem gdzie tkwil blad ale nie bylem zadowolony i dlatego nadmienilem ze mozna by to przeniesc. Moze tu bedzie dzialac to bezproblemo, nie mam zielonego pojecia. po prostu podzielilem się swoim doswiadczeniem.
rekawiczka Opublikowano 7 Sierpnia 2018 Autor #22 Opublikowano 7 Sierpnia 2018 (edytowane) No i odpaliłem mojego narurowca i powiem, chyba coś poszło nie tak Dla przypomnienia, zdecydowałem się na konstrukcję jak na poniższym zdjęciu. Wczoraj testowo zalałem zbiornik, cały układ filtrujący i duszą na ramieniu włączyłem pompę. Poburczało, pochuczało i ruszyło. Fotka poniżej prezentuje strumień wody wylewający się po przejściu wody przez cały układ. Układ filtrujący w chwili obecnej nie zawiera żadnych złóż, pompa idzie na 3 biegu pokazując pobór mocy na poziomie 11W i przepływ na poziomie 0.1m3/h. Układ jest odpowietrzony, natomiast całość chuczy jak w czołgu i mam wrażenie, że pompa cały czas łapie powietrze. Jednakże, jak spuszczam wodę kranikami spustowymi nic nie wskazuje aby było powietrze w układzie. Kilka efektów ubocznych - jak otwarty jest zawór na wyjściu z całego układu to przez dwa korpusy przeznaczone na purolite nie leci ani kropla wody. W momencie jak zamknę zawór, woda idzie przez korpusy z purolite, pompa pokazuje pobór mocy na poziomie 16W. Pompa to Grundfos Alpha 2 25-40 180, rury 32mm, wysokość na którą pompa musi podnieść wodę to jakieś 80cm. Poniżej jeszcze zdjęcie jak wygląda w chwili obecnej miejsce zasysu (rurki są tymczasowo uszczelnione silikonem akwarystycznym).. Macie może jakieś pomysły co może być nie tak? Edytowane 8 Sierpnia 2018 przez rekawiczka
kwiq Opublikowano 8 Sierpnia 2018 #23 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 Zalałeś dobrze cały układ przed włączeniem pompy ? Miałerm podobne problemy i była spora gimnastyka żeby ruszyło ale się udało. Z tego co opisujesz wygląda na mocno zapowietrzony układ. 1
bakus_44 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 #24 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 (edytowane) Zapowietrzony układ- pompy elektroniczne są na to wrażliwe. Podłącz wąż pod kranik i wpuść wody pod ciśnieniem podczas pracy. Edytowane 8 Sierpnia 2018 przez bakus_44 1
patec Opublikowano 8 Sierpnia 2018 #25 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 Też miałem podobny problem na poczatku. Pomogło tak jak @bakus_44 pisze, lanie wody przez kranik do narurowca na zakręconym zaworze powrotu. Woda przelewa się wtedy zasysem, potem włączenie pompy i otwarcie zaworu na powrocie do akwarium. 1
rekawiczka Opublikowano 8 Sierpnia 2018 Autor #26 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 No właśnie w taki sposób zalewałem - ale nie pod ciśnieniem. Najpierw zalałem sekcję mechaniczną przy zakręconych zaworach, potem jak mechanika była pełna odkręciłem zawory na sekcji biologicznej i czekałem aż się zapełni. Następnie odkręciłem bypass zalewając korpusy na purolite i dopiero jak całość była zalana odkręciłem zawór końcowy. Spróbuję zrobić tak jak sugerujecie, spróbuję z wodą pod ciśnieniem - i dam znać. Pomysły, które między czasie przyszły mi do głowy to tak: wymienić pompę na taką bez elektroniki i zobaczyć czy jest jakaś zmiana, może zbyt inteligentna pompa sobie nie radzi przebudować układ zasysający tak aby miał dwa zasysy które wpadają na mechanikę
rekawiczka Opublikowano 8 Sierpnia 2018 Autor #27 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 Mieliście rację - układ był masakrycznie zapowietrzony. Jak podłączyłem węża z zewnętrzną wodą i przepchnąłem powietrze to siknęło jak trzeba . Delikatnie zmodyfikowałem sposób podany przez @bakus_44 , a mianowicie nie zakręciłem zaworu na wylocie tylko pusciłem pompę i lałem wodę. Pomiary wskazują następujące parametry: bieg 1 ~ 1200L/h, 5W bieg 2 ~ 2000L/h, 15W bieg 3 ~ 2250L/h, 18W 1
bakus_44 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 #28 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 (edytowane) 19 minut temu, rekawiczka napisał: Delikatnie zmodyfikowałem sposób podany przez @bakus_44 To nie ja pisałem o zakręcaniu zaworów. Wystarczy żeby pompa zalapala więcej wody. Sama sila grawitacji nie miala na tyle mocy zeby wypchnąć cale powietrze z pompy. Cieszę się, że się udało Edytowane 8 Sierpnia 2018 przez bakus_44
rekawiczka Opublikowano 8 Sierpnia 2018 Autor #29 Opublikowano 8 Sierpnia 2018 Faktycznie - to był kolega @patec:)
Andrzej Głuszyca Opublikowano 14 Maja 2019 #30 Opublikowano 14 Maja 2019 @diablobal Twój temat wydzieliłem jak niżej:
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się