Skocz do zawartości

Blok absorbera PO4 i NO3 w filtrze Aquael Multikani


Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, rafalniski napisał:

Ja z kolei od 2,5 miesiąca używam Microbe-lift Phos-Out4 i muszę przyznać, że spisuje się najlepiej z testowanych przeze mnie do tej pory absorberów P04.
Zauważyłem tez, że dzięki niemu Purolite działa dużo lepiej - po 2,5 miesiąca od uruchomienia nowego Puro i ML - NO3 mam na poziomie 5-10 (kropelki JBL), a PO4 na poziomie 0,03-0,1 (Salifert).
Obstawiam, że to przez absorpcję siarczanów przez ML, które z kolei mogą blokować Purolite.

Ile wlewałeś tego ML? Na jak długo starcza takie 118 ml? Ja mam akwa 375l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, rafalniski napisał:

Dokładnie, stosowałam granulat. 

Użyłem na jakieś 250ml. 

A ok 😁 Na jak długo to wystarcza? Rozumiem ze jak przestanie absorbować to do kosza? Czy da się to zregenerować?

Pytam bo od jakiegoś czasu stosuję Purolite a520e i boję się że będę miał teraz problem z wysokim PO4 

Edytowane przez marekmax77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@rafalniski  postanowiłem tutaj napisać bo w sumie teraz jak już masz ten system przez dłuższy czas to w ramach podsumowania złoże purolitu masz w ilości 1 l starczy on bez regeneracji przez około 4 tyg a podmian wody nie wykonujesz jedynie przy czyszczeniu prefiltrów HW tyle ile się w nich mieści ? Co do PO4 to ten nowy preparat z tego co piszesz nie da się regenerować natomiast też w ramach podsumowania mógłbyś napisać na ile on starczy i w jakiej ilości go używasz ?

 

akurat dopytuję się ponieważ mam te same akwarium co ty :) tzn 120 glossa 

 

 

p.s 2 widziałem że masz jakieś czarne węże wymieniłeś te sylikonowe właśnie też tych wężyków szukam ale nie wiem jak się nazywają i gdzie je znaleźć podpowiedziałbyś ?

Edytowane przez Ertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, w połowie września wymieniłem Purolite na nowy, bo stary wymagał zbyt częstej regeneracji. 
Tym razem dałem absorber Microbe Lift PHOS-OUT 4 - na oko dałem jakieś 250 ml.
Kolejna warstwa to węgiel Aquael- też ok 250 ml. 
Reszta to litr Puro w dwóch skarpetach.

Od momentu wymiany absorberów minęły prawie 4 miesiące i parametry wody mam idealne NO3 10-20 (kropelki JBL) i PO4 0,03 (Salifert).
Okazuje się, że ML sprawdza się rewelacyjnie, bo absorbując siarczany (których w gdańskiej kranówce jest niestety dosyć sporo) pozwala na właściwą pracę Purolite.

Przy cotygodniowym czyszczeniu prefiltrów zużywam/podmieniam jakieś 40 litrów wody i dodaję jedną ampułkę bakterii: raz Prodibio BioDigest, a w kolejnym tygodniu Equo Bio-Extra.

Oprócz tego jest jeszcze kilka aspektów, które mogły pośrednio wpłynąć na poprawę parametrów wody w moim akwa:
1. Od kilku miesięcy mam dosyć sporo młodzieży (jakieś 20 szt. Afry) i podejrzewam, że częściowo maluchy czyszczą akwarium 🙂
2. Udało mi się stiuningować mojego Uniamxa 500 poprzez wymianę oryginalnych rurek przelewowych, które jak się okazało znacząco tłumiły przepływ wody (fi 12mm). Wlot mam teraz na rurkach od Ultramaxa (fi 16mm), a wylot na rurkach od Multikani (fi 14mm). Na obu wejściach Unimaxa mam prefiltry HW-602A, a mimo to udało mi się uzyskać przepływ na poziomie ok 1700l/h 🙂 czyli tyle ile daje fabryka :) 
3. Od czasu remontu mieszkania w czerwcu, razem z oświetleniem pracuje cały czas napowietrzacz.

W kwestii węży to używam takich: https://allegro.pl/oferta/waz-wezyk-silikonowy-do-destyltora-chlodnicy-15-21-4776694077
Początkowo miałem 16/22 ale zbyt luźno wchodził na kroćce filtra dlatego zmieniłem je na węższe - te pasują idealnie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za odpowiedz :) wspominałeś gdzieś w temacie wcześniej ze zamiast multikani można by użyć hw603 i w sumie teraz tez będę kombinował podobnie tak jak ty z tym systemem absorbera natomiast miałbym jeszcze  3 małe pytania :) 

1. Silikonowe węże są bardziej elastyczne niż te oryginalne od kubełka ? 

2. Jeśli miałbyś hw603 w jaki sposób ulozylbys w nim media filtracyjne począwszy od dołu ? Pierw ML później węgiel i skarpety z purolitem ? 

3. Purolit włożyłeś do pończoch czy może jakiś ekstra woreczków ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobiony blok puro na HW603 i.... nie polecam go do zastosowania takiego jak u kolego @rafalniskimoim zdaniem konstrukcja tego prefiltru wprowadza bardzo duże tłumienie w przepływie wody... u mnie z Ultramaxem 2000 mam spadek w okolicy 200l/h!!!!!!
No chyba że to kwestia zastosowanego rozgałęziacza "Y" ja u siebie wykorzystałem taki trójnik 16/22
W każdym razie ja w tej chwili myślę o dokupieniu pompki i stworzenia oddzielnego toru dla puro.

Edytowane przez karolus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ertos napisał:

1. Silikonowe węże są bardziej elastyczne niż te oryginalne od kubełka ? 

Tak, ale to jest też ich problem.

Węże silikonowe nie mogą być zbyt długie bo się łatwiej zaginają pod swoim ciężarem.

Dodatkowo nie mogą być zbyt mocno zginane bo się wtedy spłaszczają. 

9 minut temu, Ertos napisał:

2. Jeśli miałbyś hw603 w jaki sposób ulozylbys w nim media filtracyjne począwszy od dołu ? Pierw ML później węgiel i skarpety z purolitem ? 

Ja mam tak: gąbka, ML Phos-Out, węgiel, Puro, gąbka. 

Jeżeli wlot będzie na dole to tak samo możesz ułożyć złoża. Pamiętaj tylko żeby rozłożyć wszystkie absorbery równomiernie tak żeby woda nie przeciekała bokiem. Czarną gąbkę z HW możesz przeciąć na pół i jedną część dać na dół a drugą na górę. Jak zabraknie miejsca wewnątrz HW to odwróć do góry nogami górny koszyk. 

10 minut temu, Ertos napisał:

3. Purolit włożyłeś do pończoch czy może jakiś ekstra woreczków ? 

Zwinąłem żonie grube pończochy 🙂

Pończocha łatwiej się układa niż woreczek na złoża. 

4 minuty temu, karolus napisał:

Ja mam zrobiony blok puro na HW603 i.... nie polecam go do zastosowania takiego jak u kolego @rafalniskimoim zdaniem konstrukcja tego prefiltru wprowadza bardzo duże tłumienie w przepływie wody... u mnie z Ultramaxem 2000 mam spadek w okolicy 200l/h!!!!!!
No chyba że to kwestia zastosowanego rozgałęziacza "Y" ja u siebie wykorzystałem taki trójnik 16/22
W każdym razie ja w tej chwili myślę o dokupieniu pompki i stworzenia oddzielnego toru dla puro.

Przepływ przez absorber powinien być jak najwolniejszy - im mniej tym lepiej - u mnie ledwo ciurka. Na wylocie specjalnie mam wąż 9/13 żeby ten przepływ był mały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.