Skocz do zawartości

karolus

Użytkownik
  • Postów

    336
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez karolus

  1. Popieram, ja też zrobiłem pod AC2000/AT306, a teraz już zaczynam robić v2 pod DCP-5000. W 240tce będzie pracowała na minimum, ale mam plany powiększenia zbiornika, więc będzie wtedy jak znalazł.
  2. Dalsze podnoszenie przegrody miedzy gąbkami a pompą, moim zdaniem nic już nie zmienia (ale jeszcze sprawdzę), przegrody między komora śmieciową a gąbkami nie ruszałem, tą trochę trudniej modyfikować, bo jak przesadzę ze skróceniem to już ciężko będzie "dosztukować" W zasadzie to jaka powinna być różnica w poziomie lustra wody między komora pompy a zbiornikiem?
  3. Tak, jak pisałem po 10 dniach poziom wody nie zmienił się, czyli od początku było to ~17cm poniżej lustra wody. Na szczęście zrobiłem sobie regulowane przegrody, wczoraj podniosłem przegrodę między gąbkami a komorą pompy o ~3 cm (w sumie jest tam teraz od dołu szczelina wysokości 5-6cm), poziom wody w komorze pompy zdecydowanie poszedł do góry, teraz jest ~6cm poniżej lustra wody, a dalsze podnoszenie już go nie zmienia (a przynajmniej nie widać tego tak od razu). Chyba wygląda to teraz lepiej, prawda?
  4. Tak, aż 17 cm ..... w komorze śmieciowej mam poziom wody w zasadzie zbliżony do tego w akwarium, ale w komorze pompy jak pisałem ~17 cm niższy. Co prawda przez 2 tyg poziom nie zmienił się, ale wydaje mi się że to trochę dużo, nie do końca rozumiem w czym problem, jedyne co mi przychodzi do głowy to zbyt małe przepływy na przegrodach przed i po gąbkach.
  5. Trochę mnie tu nie było, ale przy okazji mam kilka obserwacji po prawie 2 tyg. użytkowania filtra. Filtr działa \o/, zmieniłem zasys na 10x100x2mm, pompa stoi na podstawce o wysokości 20-25mm, na tym gąbka ~20mm (na oko 20-30ppi). Filtr zamontowany jest tak że poziom wody w akwarium jest jakieś 20mm poniżej jego górnej krawędzi. W filtrze dwie warstwy gąbki 30ppi każda 20mm grubości. Po ~10 dniach działania nie zauważyłem różnicy w poziomie wody w komorze filtra, ale.... trochę niepokoi mnie to że jest on dużo niższy (~17cm ) niż poziom wody w akwarium. Tak ma być czy może dałem za małe szczeliny na przegrodach między komorą śmieciową a gąbkami (~30mm od góry) i między gąbkami a komorą filtra (~20mm od dołu). Dodatkowo, dziś przy podmianie wody zauważyłem że poziom wody w komorze filtra jest bardzo "czuły" na poziom wody w akwarium, ale to rozumiem że związane jest z wysokością przegrody między komorą śmieciową a gąbkami, prawda?
  6. Filtr sklejony \o/ Dziś, zrobiłem próbne "zatopienie" w akwarium, bez gąbek, tylko z przegrodami, przegroda między komorą grzałki a komorą gąbek jest przycięta na ~2cm poniżej poziomu wody, przegroda pomiędzy komorą gąbek a komorą filtra jest podniesiona na ~2-3cm. Filtr pracuje z pompą AC2000. Niestety zdecydowanie za małe dałem otwory wlotowe wody W tej chwili zrobiłem 10 szczelin wysokich na 45mm i 1mm szerokości, po minucie pompa wypompowuje prawie całą wodę. Jak myślicie lepiej zrobić szersze otwory w tej samej powierzchni tzn 10x 45x2mm, czy lepiej pójść w górę i dać 10x 100x1mm?
  7. Na razie do testów kupiłem 30ppi o grubości 2cm, do samego sprawdzenia jak działa filtr i pierwszego zalania będzie ok (dam dwie sztuki), a potem zobaczę.
  8. tnie się łatwo, ale mimo wszystko nożykiem ciężko zapewnić idealne kąty, więc wole pocięte formatki, które ewentualnie trzeba będzie skrócić
  9. Wiesz zbyt dużo czasu, to zbyt dużo pomysłów formatki już zamówione, czekam na dostawę, więc mam czas na szukanie dziury w całym Jak dojdą materiały to będzie więcej roboty a mniej myślenia. boje się tylko żeby nie strzelić jakiegoś wała, dlatego staram się dopytać wcześniej niż potem płakać i pisać posty "nie działa - ratujcie"
  10. wygląda super, tylko pogratulować, muszę i ja pomyśleć nad tłem strukturalnym, dodaje bardzo dużo wyglądowi zbiornika, problem tylko że wymaga jego opróżnienia
  11. jak wcześniej pisałem, z przyczyn estetycznych (czyt. żona) montaż filtra wzdłuż bocznej ściany jest delikatnie mówiąc mało realny muszę poszukać na grzałce oznaczenia poziomu wody (na zdjęciach go nie widzę), bo mimo wszystko będzie chyba na styku, wstępnie zakładam że grzałka powinna być pokryta cała, da mi to jakiś margines błędu. Swoją drogą jeśli grzałka będzie zamontowana w komorze śmieciowej (przed gąbką) to tam poziom wody powinien być równy z poziomem wody w zbiorniku, prawda? czy też może być niższy? co do uchwytów, to mam zamiar je wydrukować na drukarce 3D, a potem dokleić do obudowy filtra (mam nadzieję że costofen klei zarówno PCV jak i PET-G)
  12. hmmmm jeszcze raz przeglądałem przed chwilka post @deccorativo o budowie filtra (ten 177cio stronnicowy) i już na dzień dobry jest tam info że filtr ma wisieć a nie stać, podobnie w wątku więc prawdę mówiąc mam już totalny mętlik w głowie albo ..... za dużo kombinuje Zawsze oczywiście mogę zrobić filtr niższy i w razie potrzeby dorobić dziurę na grzałkę, ew. zrobić wysoki i jakby co ciąć od góry (estetyka ucierpi, a le od góry i tak nie będzie widać)
  13. Jeszcze jedno pytanie które nasunęło mi się po przeczytaniu różnych wątków. Jak widać na rysunkach będę robił w pierwszym podejściu zwykłą wersję kaseciaka, tzn z przegrodami, wysokość akwarium od dna do wzmocnień to 47cm, w pierwszym podejściu chciałem robić filtr podwieszony na wzmocnieniach o wysokości 30cm, tyle że wtedy nie zmieściłbym grzałki (34cm), wobec tego wychodzi mi że minimalna wysokość to 35cm, ale wtedy grzałka musiałaby opierać się na dole filtra. (tak z innej beczki to do jakiego poziomu grzałka powinna być zanurzona???) Zastanawiałem się na filtrem opartym o dno, ale doczytałem że takie pomysły były mocno krytykowane, więc dam sobie spokój Podsumowując jaką byście polecali w moim przypadku wysokość filtra?
  14. ok, to zamawiam dziś formatki i gąbkę, mam nadzieję że nic nie pomieszam z wymiarami i że wszystko dotrze do mnie do soboty
  15. główny powód mojego pomysłu na kaseciaka to chęć pozbycia się kubełka, jak pisałem w pierwszym poście w ciągu kilku miesięcy miałem już drugą przygodę z cieknącym kubełkiem Jeśli wlot i wylot ma sens to skleję filtr, na wszelki wypadek przegrody zrobię na prowadnicach, więc jakby co będzie można je łatwo wyjąć/zmienić. Jeszcze jedno, chce dziś zamówić gąbkę, lepiej dać dwie cieńsze np 25 i 35ppi (tak po 2-2,5cm), czy jedną grubszą (5cm) 35ppi, filtr musi dać radę czasem wytrzymać do 2tyg bez czyszczenia
  16. Nie jestem pewny o których przegrodach mówisz, jeśli te przy złożu biologicznym to oczywiście są (w zasadzie to mają być) ażurowe i to baaardzo. natomiast ażurowe przegrody między komorami grzałki i gąbki były moim pierwszym pomysłem, ale czy nie spowodują one drogi na skróty (dla wody ofc) i nie wyłączą z pracy części filtra??? A co z samym położeniem wlotu wody? da radę takie rozwiązanie? Swoją drogą jak sobie radzisz z wyjmowaniem gąbek? Widzę że masz właśnie taki układ jaki ja planowałem, a z którego teraz chyba zrezygnuje bo trochę problematyczne wydaje mi się wyciąganie gąbek z pod wzmocnień.
  17. z tego co widzę to atman jest nawet mniejszy niż AC2000, przynajmniej na szerokości (tu 10,5 w AC2000 ~12), więc bez problemu zmieści mi się w komorze 100x150. W razie potrzeby to pewnie i coś mocniejszego tam włożę. Jeszcze jedno pytanie, czy pompę masz przymocowaną w jakiś sposób, czy po prostu leży ona na gąbce oddzielającej biologię? Jeśli tylko leży to czy razem z ta podstawką z przyssawkami, czy podstawka jest zbędnym dodatkiem powiększającym gabaryty? Popatrzyłem dziś rano na akwarium pod kątem zarówno zabudowy filtra jak, jego serwisowalności i możliwego obiegu wody, wyszło mi że chyba muszę zmodyfikować układ komór.... wymyśliłem coś takiego (pokazałem tez miejsce zabudowy w akwarium i planowany obieg wody) zastanawiam się tylko czy przy takim układzie pole zasysu wody nie będzie za małe? może należałoby przegrodę między komora grzałki a gąbka zrobić niższą lub bardziej dziurawą? na samym wlocie wody nie planuje żadnej gąbki, no chyba że może dać tam 1-2cm takiej 10ppi żeby wyłapać na niej najgrubsze śmieci? Czy taki układ ma sens???
  18. wydaje mi się że w tych gabarytach komory na pompę (150x100) to spokojnie wsadzę atmana, na chwile obecną chcę zrobić sam filtr jako taki i odpalić go na AC2000 bo go mam (zawsze mniejsze koszty na początku) Wywalę chyba też tą przegrodę z dużymi otworami, im dłużej na nią patrzę tym bardziej wydaje mi się że zamiast poprawić równomierność przepływu wody stworzy "drogę na skróty" dla wody, co zaowocuje wyłączeniem z pracy części filtru.
  19. tak ew wyglądałby filtr w przekroju to oczywiście wersja 2, z racji na wymiary chyba bardziej by mi pasował, wymiary w poprzednim poście, a tu układ otworów, ma to sens? Im dłużej patrzę na ten plan tym bardziej zaczynam wątpić w sens przegrody z dużymi otworami....chyba przedobrzyłem, prawda?
  20. Super materiał, tego (wstyd się przyznać nie znalazłem) idę poczytać i pooglądać.... Poczytane, zaczynam planować filtr pod swój zbiornik, w założeniu ma on być zamontowany na tylnej ścianie w lewym roku. Zasys wody na dole z lewej strony po stronie szyby, wylot na prawo wzdłuż górnej szyby, falownik poszedłby wtedy na prawą boczną szybę skierowany w stronę przedniej. Wymyśliłem sobie coś takiego, proszę o ocenę wymiarów, wiadomo że zależy mi na minimalizacji wymiarów, ale wszystko musi mieć sens, więc zamiast robić N iteracji wolę spytać fachowców WERSJA 1 planowana wysokość ~30cm zasys wody, szczelinami na całej szerokości komory z gąbkami, myślę że ~10 szczelin po 5mm szerokości i 40mm wys, zaczynające się ~30mm nad dnem. wymiar 130 związany jest z gąbkami AZOO BIO SPONGE które chciałbym zastosować, a dodatkowo za nimi jeszcze 2cm zwykłej 45ppi (nie za dużo szczęścia?) nie do końca jestem pewny jak powinna wyglądać ścianka między komorą z gąbkami a z grzałką, na chłopski rozum powinno tam być duże pole przekroju, z ewentualnymi wzmocnieniami tak żeby gąbka nie załamywała się do środka, dobrze myślę? między komorą grzałki a komorą pompy od dołu wycięcie na no właśnie jaką wysokość? 5cm starczy? na początku filtr ma być napędzany AC2000, pomiar z natury dał rezultat 120x55, ale dałem zapas na swobodny zasys wody no i ewentualnie na włożenie mocniejszej pompy (nie przesadziłem z jej wielkością?) czy pompa powinna być montowana na sztywno do przegrody nad mediami, czy ma po prostu być tam zanurzony? WERSJA 2 (chyba lepsza, ale czy nie przesadziłem z minimalizacją komór) wysokość i umiejscowienie w zbiorniku jak poprzednio zasys wody z boku (po szerszej stronie komory z gąbkami) czyli wzdłuż tylnej ściany zbiornika wylot wody wzdłuż lewej ściany zbiornika w kierunku przedniej ściany, umieszczenie falownika tak jak wyżej pozostałe pytanie z pierwszej wersji jak najbardziej aktualne i w tej.
  21. Witajcie Czy macie jakieś informacje / doświadczenia własne odnośnie wpływu elementów drukowanych z PLA na rybole? tzn. czy można bezpiecznie drukować jakieś detale które będą miały potem bezpośredni kontakt z wodą w zbiorniku? Przymierzam się do budowy kaseciaka i część elementów chciałbym sobie wydrukować (np. kratki zasysające wodę, prowadnice, wzmocnienia). niestety jedyny materiał jaki mam to PLA. Wiem że PET-G byłby pewnie lepszy, ale nigdy nie drukowałem z niego a po drugie po prostu go nie mam
  22. Witam Jako że właśnie jestem po drugim w ciągu 6 miesięcy awaryjnym podmienianiu kubełków (drugi raz rozszczelnił mi się ultramax 2000), trafił mnie tak zwany szlak Postanowiłem poczytać o filtrach kasetowych i coraz bardziej podoba mi się ten pomysł. Obecnie mam w zbiorniku ultramaxa 200 jako biologa, AC2000 jako mechanika i falownik HSBAO W10 jako wspomaganie, ruch wody jest na tyle duży że czasem śmieci nie zdążą się zassać porywane nurtem Przede wszystkim chciałbym wywalić zewnętrzny kubełek, czytałem dziś sporo wątków, łącznie ze 180 stronnicowym wątkiem o budowie kaseciaka, ale nadal mam parę wątpliwości, które mam nadzieje pomożecie mi rozwiać: 1. czy budując kaseciak tak jak w wątku będzie on pełnił role zarówno mechanika jak i biologa? tzn. czy pozwoli mi na wywalenie AC2000 a może i falownika? 2. czy posiadana przeze mnie AC2000 wystarczy do jego napędzenia? 3. czy pompa musi być zabudowana na dole filtra i "wypluwać" wodę do góry, czy też można zamontować ją "normalnie" na górze i zasysać wodę z nad złoża biologicznego. 4. w jaki sposób umieścić złoże z puro, teraz mam zewnętrzny blok zbudowany na rozgałęzieniu wylotu biologa z ustawionym malutkim przepływem, w kaseciaku przepływ jest bardzo duży, a jednocześnie umieszczony ma w nim być purolite... no chyba że nie pełni on wtedy roli absorbera NO3 a tylko ma wychwytywać zanieczyszczenia 5. czy taki układ przegród ja w cytowanym przeze mnie wątku, nie powoduje że zabrudzona jest tylko dolna część gąbki (do wysokości szczelin zasysających) a reszta robi tylko za ozdobę? a co gorsze czy nie powoduje to szybkiego zapychania i spadku przepływu. (czasem wyjeżdżam na ~2tyg, więc tyle musi filtr dać radę przetrwać bezobsługowo) 6. czy macie jakieś patenty żeby przy czyszczeniu gąbek cały syf z nich nie wracał do zbiornika? może jakaś przegroda zasłaniająca wlot wody w czasie czyszczenia gąbek? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się w likowanym wątku to wybaczcie, mogłem coś przegapić przy lekturze tak dużej ilości stron.
  23. bardzo twardą, w porywach potrafi być woda GH/KH 28/16 dolewam zawsze kranówę bezpośrednio z kranu, NO3 mam niziutkie i mój wodociąg nie używa chloru
  24. Do 20 to spadło właśnie po podmianie wody (może nie 50%, ale sporej), idzie lato, wakacje itd, więc coraz częściej będzie się trafiało że nie będę mógł zrobić podmiany nawet przez 2 tyg, a może i więcej. W momencie gdy wyjeżdżam mam osobę która może dolać wodę żeby uzupełnić braki spowodowane parowaniem, ale na pewno nie będzie robić podmiany, dlatego odpaliłem blok. Zresztą rybcie coraz większe to i coraz większa produkcja NO3
  25. Wątek powstał z podziału mojego wcześniejszego wątku o budowie bloku absorbera NO3 obecnie po podmianie mam w zbiorniku poziom NO3 ~20 (zoolek kropelkowy), na wyjściu bloku ~2-3, przepływ dosyć mocny, (nie bardzo mam czym zdławić w tej chwili), czy stosunkowo szybka zmiana NO3 w takim zakresie nie będzie zbyt gwałtowna dla ryb? (jeśli to ma znaczenie to w bloku, z powodu siarczanów, mam nie puro a PA202) W dodatku właśnie zobaczyłem że mam odczynniki już tylko na jeden (może dwa) pomiary, a w sklepie w którym się zaopatruje chwilowo nie ma uzupełnień Boje się też trochę żebym nie wpadł w "zakres sinic" obecnie mam PO4 na poziomie 1,0 (może z lekkim plusem), więc jeśli zbije NO3 do poziomu 2-3 to według tablicy redfielda zbiornik jest zagrożony sinicami (jak nie kijem go to pałką ;)) Panikuje na zapas? czy powinienem jednak postarać się zbijać PO4, mam absorber PO4 mikrobe-lift, (nie atrament tylko ten w granulkach) mógłbym go dołożyć pod gąbkę prefiltru w ultramaxie (bo w bloku jaki zrobiłem po zapakowaniu 1L absorbera nie zostało mi już za dużo miejsca)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.